Dikkat! Gitmeden mutlaka bakın... Paranız boşa gitmesin

Dikkat! Gitmeden mutlaka bakın... Paranız boşa gitmesin

Koronavirüs pandemisi devam ederken ülkeler aşı olanlara, Covid geçirenlere ve olumsuz test neticeyi gösterenlere kapılarını açmaya başladı. Ancak sertifikalar nereden alınır, hangi ülkelerde…

Pandemiyle dünyada tüm ülkeler birbirine kapılarını kapatmış olsa da aşılarla beraber kapılar açılmaya başladı ve hayat daha önceki haline dönüyor. Bu yaz, ülkelere giriş çıkışlar süratle değişse de çoğu şahıs için özgür oldu. Avrupa Birliği'nin 27 abone ülkesinde ve AB abonesi olmayan ülkelerde de artık tatil yapılabiliyor. Ancak hala kafa karmaşıklıkları sürüyor. İşte bu yaz dikkat faktörüz gerekenler...

NE ZAMAN GİDİLEBİLECEK?

Ziyaret edilen ülkeye göre farklılık gösterse de bir hayli ülke aşı sertifikasıyla girişleri kabul ediyor. 20 Mayıs'ta alınan kararın haziran sonu netleşmesi bekleniyor. AB çapındaki siyasetler henüz sonuçlanma aşamasındayken, bazı Avrupa ülkeleri hudutlarını emin koşullar altında Avrupalı ​​olmayan gezginlere açtı. Bu ülkeler arasında Yunanistan, Fransa, İtalya, İspanya ve İzlanda yer alıyor.

AŞILANMA NASIL BELGELENECEK?

"AB Dijital Covid Sertifikası" kapsamında aşı sertifikası ya da aşı kartı olanlar ülkelere giriş çıkış yapabilecek. Aşı sertifikası sahibinin AB onaylı bir aşıyla bütün olarak aşılandığını dijital olarak ispatlaması gerekiyor. Başka Bir Deyişle her iki doz aşıyı da yaptıranlar dahil olacak. AB onaylı aşılar arasında Johnson & Johnson, Moderna ve Pfizer-Biontech yer alıyor.

Dikkat Mutlaka kontrol edin... Paranız boşa gitmesin

AŞI SERTİFİKASI NEREDEN ALINIR?

Her iki doz aşı olanlar aşı sertifikalarını/kartlarını e-nabız'dan ya da Hayat Konuta Sığar HES uygulamasından alabilir. Ancak tek doz aşılarda aşı kartı oluşturulmuyor.

COVID TESTİ LÜZUMLU OLACAK MI?

Bir Covid-19 testi lüzumu, tamamen nereye gittiğinize bağlı olarak değişebilir. İngiltere, bazı ziyaretçilerin varıştan evvel ve sonra Covid testini koşul koşuyor. Sırbistan Türkiye'den aşı sertifikasıyla gelenlere test uygulamıyor. Bu kural tamamen gidilen ülkeye göre farklılık göstermektedir.

REZERVASYON İPTALLERİ NE OLACAK?

Bu, tamamen rezervasyon yaptığınız hava yolu, otel veya tur cerrahı gibi seyahat tedarikçisine bağlı olacak. Çoğu hava yolu işletmeyi, pandemi sırasında iptal veya yine rezervasyon fiyatlarını uygulamama mevzusunda çok elastik olmasına ve kimileri emin farklılık fiyatlarını ortadan kaldırmasına karşın, hava yolculuğu arzı kuvvetlenmeye devam ederse elastikliklerinin ne kadar süreceği muhakkak değil.

Tatil rezervasyonlarında ve tur firmalarından aldığımız bilgiye göre şayet rezervasyon müessese tarafından iptal ediliyorsa para iadesi hakikatleştiriliyor. Fiyatsız iptal otellerde de tarihe göre iptaller yapılabiliyor.

Hava yolu, otel, tur cerrahlarının değişen iptal ve iade siyasetlerini netlikle gitmeden incelemelisiniz.

Dikkat Mutlaka kontrol edin... Paranız boşa gitmesin
Grafik: Harun Elibol

* Varıştan en az 14 gün evvel tertip edilmiş 2 doz Covid 19 aşı sertifikasına sahip olunması gerekirken, Covid geçirenler için de iyileşme sertifikası isteniyor.

SEYAHAT SİGORTASINDA BUNA DİKKAT

Seyahat sigortaları da yurt dışına giderken genelde seyahat süresince ve rastgele bir hastalık detayı olmadan yapılıyordu. Ancak garantiye almak için bir hayli ülkenin de Covid'in  de içinde dahil olduğu sigortaları varsayarsak Covid seyahat sigortası yaptırmanız ülkelere girişinizi kolaylaştıracaktır. 

Covid seyahat sigortalarında tıbbi kapsam ve ek konaklama veya erişim gibi pandemi ile alakalı aksaklıkları kapsayan  poliçeler yer alıyor. 

Dikkat Mutlaka kontrol edin... Paranız boşa gitmesin

TÜRKİYE'YE GİRİŞLERDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ? 

Covid 19 küresel salgınıyla çaba temkinleri kapsamında 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti resmi otoritelerince Türkiye’ye girişlere ait alttaki kararlar alındı: 

1- Afganistan, Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal, Pakistan, Sri Lanka’dan gelen bireyler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan bireylerden Türkiye’ye varış saatinden en fazla 72 saat evvel yapılmış olumsuz neticeli PCR test raporu takdimi arz edilecek ve bu bireyler valiliklerce tanımlanacak yerlerde 14 gün zamanla karantinaya alınacaktır. Brezilya ve Güney Afrika’ya olan uçuş yasakları bu çerçevede sona erdi.

2- Birleşik Kraliyet, İran, Mısır ve Singapur’dan gelen bireylerden girişten en fazla 72 saat evvel yapılmış olumsuz neticeli PCR test raporu takdimi arz edilecek.

3- İlk iki maddede yer almayan ülkelerden Türkiye’ye girişlerde, girişten en az 14 gün evvel aşı yaptırıldığına ve/veya Covid-19 hastalığının son 6 ay içinde geçirildiğine dair alakalı ülke resmi otoritelerince tertip edilen dokümanı takdim edenlerden ayrıca olumsuz neticeli PCR testi raporu takdimi arz edilmeyecek ve bu bireyler için karantina ihtiyatı uygulanmayacak. Bu ülkelerden Türkiye’ye girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığın geçirildiğine dair dokümanların takdim edilememesi gidişatında girişten azami 72 saat evvel yapılmış olumsuz neticeli PCR test raporu veya girişten azami 48 saat evvelinde yapılmış olumsuz süratli antijen test neticesinin takdimi yeterli görülecek.

4- İkinci maddede belirtilen ülkelerden gelenler hariç olmak üzere Türkiye’ye girişlerde yolcular varış noktalarında örnekleme sampling esasında PCR testine tabi yakalanabilecek. Bu kapsamda gelen yolcuların test misalleri alındıktan sonra son varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test neticelerinin pozitif çıkması gidişatında Sağlık Bakanlığı COVİD­19 kılavuzu güzergahında rehabilitasyonları yapılacak.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara