Dilara Kandak davasında eski eş Ahmet Yorulmaz'a beraat kararı!

Dilara Kandak davasında eski eş Ahmet Yorulmaz'a beraat kararı!

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde 23 yaşındaki Dilara Kandak’ın cansız vücudu, battaniyeye sarılı olarak toprağa defineli halde bulunmuştu. Dilara Kandak’ın katil zanlısı olarak suçlandığı davada…

Korkuteli ilçesinde yaşayan 2 çocuk annesi Dilara Kandak'ın, kaybolduktan 40 gün sonra 4 Mart 2018 günü tarlada cesedi bulundu. Battaniyeye sarılı halde toprağa defineli bulunan genç kadının cesedinin üryan, elleri, kolları ve ayaklarının iple bağlı olduğu tanımlandı. Yapılan otopside boğularak öldürüldüğü ortaya çıkan Kandak'ta bulunan sperm misallerinin, daha önceki eşi Ahmet Yorulmaz'a ait olduğu ortaya çıktı. İkinci kere evlenen ve eşinin 3 aylık hamile olduğu bilinen Ahmet Yorulmaz hapsedildi.

CEZADA İNDİRİME GİDİLMEDİ

Antalya 6'ncı Ağır Ceza Duruşması'nde yapılan suçlamada, maznun Ahmet Yorulmuz 'planlayarak isteyerek öldürme' kabahatinden ağırlaştırılmış ömür boyu, 'kaliteli cinsel hamle' kabahatinden de 12 sene mapusa mahkum edildi ve cezada indirime gidilmedi. Maznun avukatı Nihan Kanat, kararı Antalya Bölge Adliye Duruşması’ne taşıdı.

SAVCI SALIVERİLME İSTEDİ

Antalya Bölge Adliye Duruşması 1. Ceza Dairesi’nde 4’şöhretçi mahkemesi görülen davada karar verildi. Mahkemede Cumhuriyet Savcısı temel hakkındaki mütalaasında, maznunun maktule müteveccih cinsel hamle asıllaştırdığına ve bu kabahatin ispatlarını saklamak ya da tutulmamak için öldürme kabahatini işlediğine dair cezalandırılmasına yeterli kesin, nesnel, her türlü kuşkudan uzak somut ispat bulunmadığını belirtti. Savcı mütalaasının devamında, “İlk derece duruşması kararlarının bu istikametiyle hukuka ve hakkaniyete ters olduğu dosya kapsamında anlaşılmakla, maznun hakkında verilen kararların kaldırılmasına ve maznunun beraatına karar verilmesi arz ve mütalaa olunur" denildi.

BERAATINA KARAR VERİLDİ

Duruşma kurulu verdiği aranın ardından kararını açıkladı. Duruşma, 'planlayarak isteyerek öldürme' kabahatinden verilen ağırlaştırılmış ömür boyu mapus ile 'kaliteli cinsel hamle' kabahatinden verilen 12 sene mapus cezasını kaldırarak, maznunun beraatına hükmetti.

Maznun avukatı Nihan Kanat mahkeme sonrası yaptığı açıklamada, başından beri müvekkilinin masum olduğunu belirterek, “Duruşma ayrıca maktul Dilara Kandak’ın öldürülmesi ve cinsel hamle eylemlerini asıllaştıran fail ya da faillerin tespiti emeliyle Korkuteli Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat ilanında bulunulmasına karar verdi. Bu bizim başından beri istediğimiz bir karardı" diye konuştu.