Dimitris Itoudis imza töreninde açıkladı! Jan Vesely, Nando De Colo, Scotie Wilbekin...

Dimitris Itoudis imza töreninde açıkladı! Jan Vesely, Nando De Colo, Scotie Wilbekin...

Fenerbahçe Beko'da Aleksandar Djordjevic sonrası yeni koç olarak göreve gelen Dimitris Itoudis, resmî imza merasiminde açıklamalar yaptı.

Fenerbahçe Beko Erkek Basketbol Ekibi, 3 senelik uyuşmaya vardığı başantrenör Dimitris Itoudis için imza merasimi tertip etti.

Ülker Spor ve Aktiflik Salonu’ndaki imza merasimine başantrenör Dimitris Itoudis’in yanı gizeme kulübün basketboldan mesul idare heyeti abonesi Sertaç Komsuoğlu, basketbol harekâtları genel direktörü Maurizio Gherardini, genel menajer Derya Yannier ve basketbol harekâtları direktörü Defne Patır katıldı.

Açılış konuşmasını yapan basketboldan mesul idare heyeti abonesi Sertaç Komsuoğlu, sezonu şampiyonlukla kapattıklarını ancak istedikleri neticeleri alamadıkları yarıyıllar olduğunu kaydolarak, “Özellikle EuroLeague’de Rus ekipleriyle alakalı alınan kararlardan en çok etkilenen ekip olduk ve amacımızdan uzak kaldık. Ancak sezonu çok kıymetli bir şampiyonlukla tamamladık. Bu bedelli şampiyonlukta emeği olan tüm alıştırmanlarımıza ve sporcularımıza bir defa daha teşekkür etmek istiyorum. Şimdi yeni bir coşkunun esaslarını atıyoruz. Avrupa’nın en kıymetli markalarından birisi olan Fenerbahçe Beko’yu, Dimitris Itoudis ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu uyuşmanın bedelli alıştırmanımız ve kulübümüz için hayırlı olmasını diliyorum. Yönetimsel yapılanmamızdaki bazı farklılıklara da değineceğiz. Ailemizin uzun müddettir Fenerbahçe Genel Menajeri olan Maurizio Gherardini, yeni yarıyılda basketbol harekâtları genel direktörü olarak görev yapacak. Fenerbahçe Beko Gneel Menajeri destekçisi Derya Yannier ise artık şubemizde genel menajerlik görevini üstlenecek. Yeni görevlerinin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“ITOUDIS LİDERLİĞİNDE FENERBAHÇE BEKO’YU EN ÜSTTE GÖRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Fenerbahçe’nin basketbolda Avrupa’nın en güçlü markalarından birisi olduğunu dile getiren Komsuoğlu, “Biz de bu bedeli gözetmek için var eforumuzla çalışmaya devam ediyoruz. Umarız Itoudis’in liderliğinde, yönetimsel takımımızın her kademedeki güçlü yapılanmasıyla, Fenerbahçe Beko’yu en üstte görmeye devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’şöhretçi senesinde, cumhuriyetimizin parlayan suratı olan Fenerbahçemiz, camiamızın eforu ile her dalda kupaların ismi olacak” diye konuştu.
Jan Vesely’nin ufalaması vaziyetinde formasının emekli edilip edilmeyeceğiyle alakalı gelen suale Komsuoğlu, “Bu tip kararları biz almıyoruz, idare heyeti alıyor. Bunlar değerlendirilecektir. Fotoğraf netleşsin, bu suale daha net yanıt verme bahtı bulabileyim” cevabını verdi.

“BAŞKANIMIZ FENERBAHÇEMİZİN HER DALDA GALİBİYETLİ OLMASI İÇİN HER TÜRLÜ İMKÂNI SUNUYOR”

Bütçe mevzusunda bilgi veren Komsuoğlu, “Burada özellikle başkanımıza ve idare heyetimize teşekkür etmemiz gerekiyor. Fenerbahçe’nin yeniden EuroLeague’de iddialı olması ve Türkiye’de de şampiyonluğunu sürdürebilmesi için elimizden gelen her türlü mücadeleyi tüketiyoruz. Önümüzdeki günlerde daha net yanıtlar vereceğiz. Sayın başkanımıza bir defa daha teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin 100’şöhretçi senesinde tüm dallarda Fenerbahçemizin galibiyetli olması için her türlü imkânı sunuyor, kendisine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe Bekonun yeni hocası Dimitris Itoudis imza töreninde açıkladı Jan Vesely, Nando De Colo, Scotie Wilbekin...

PROJELER HAKKINDA

“Fenerbahçe’de idareyiciyseniz her zaman bir baskı vardır üzerinizde” diyen Komsuoğlu, “Yönetimsel takımımıza ve öğretmenimize inanıyoruz. Fenerbahçe Basketbol Şubesi olarak yalnızca şampiyonluklar için yatırımlar yapmıyoruz. Türkiye’nin ilk basketbol müzesini tamamladık. Açılış için yeni sezonu bekliyoruz. Altyapıya çok ciddi yatırım yaptık. Fenerbahçe Beko’ya seçenek olacak oyuncuların yetişeceğine inanıyoruz. Allahın İzniyle gelecek sezona yeniden genç oyuncularımızın kalacağı bir misafirhaneyi de tamamlayacağız burada. Yalnızca bugüne değil, geleceğe de yatırım yapıyoruz. Bunları Fenerbahçe Beko’nun canlanışı olarak göreöğrenirsiniz” biçiminde konuştu.

MAURIZIO GHERARDINI: ARTIK YERİMİ DAHA GENÇ PROFESYONELERE VAZGEÇME ZAMANI GELMİŞTİ

Fenerbahçe Basketbol Harekâtları Genel Direktörü Maurizio Gherardini, Itoudis’e “güzel geldin” diyerek laflarına başlarken, “Derya’ya da yeni görevinde galibiyetler diliyorum. Artık yerimi daha genç profesyonellere vazgeçme zamanı gelmişti. Itoudis’in galibiyetlerinden bahsetmeme gerek yok. Kendisini bir müddettir tanıyorum. CSKA’da gerçekten çok zaferliydi, bu galibiyetler rastla değildi. Banvit’e de çok büyük galibiyetler yaşattı. Kendisine tekerrürden Fenerbahçe ailesine güzel geldin diyorum” dedi.

DERYA YANNİER: 7/24 GALİBİYETLERE ERİŞMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Derya Yannier, takribî 1 yıl evvel Fenerbahçe ailesine katıldığının altını çizerek, “Unvan değişebiliyor fakat ben ilk günden beri olduğu gibi, bundan sonra da aynı biçimde Fenerbahçe Beko’yu en üst seviyeye taşımak için enerjime tüketiyor olacağım. Tüm idare heyetimize, başta başkanımıza, bana bu görevi verdikleri için teşekkür etmek istiyorum. Gherardini’ye bana bu yolu açtığı için özel bir teşekkür etmem gerekiyor. Kendisi belki Avrupa’nın, belki dünyanın rakamlı spor idareyicilerinden birisi. Onunla bu görevde beraber çalışacak olmak büyük bir onur. Itoudis çok kıymetli bir koç. Bunun yanında da çok kıymetli bir insan. Kendisinin önderliğinde yeni 3 yıllık süreçte, Fenerbahçe’nin layık olduğu Avrupa’nın en üst yerine taşımak için çalışacağımızı söyleyebilirim. Bugünden itibaren 7/24 galibiyetlere erişmek için çalışacağız. Fenerbahçe taraftarını yüceltecek tabloyu ortaya çıkarmak için varımızı yoğumuzu ortaya koyacağız” açıklamasını yaptı.

İÇ VE DIŞ TRANSFERDE SON GİDİŞAT

Dış ve iç transferdeki büyümelerle alakalı gelen suale Yannier, şu cevabı verdi: “Wilbekin ve piyasadaki bir hayli oyuncuyla temas halindeyiz. Kolay bir süreci yok. Mevcut ekibiyle devam eden bir kontratı var. En az bir ekip daha çok ciddi biçimde resmin içerisinde. Bu transfer için elimizden gelen fedakarlığı yapmaya çalışıyoruz. idaremizde de bize çok destek oluyor. Şu an için net bir gidişat yok, önümüzdeki günlerde netleşir. Mevzu Fenerbahçe olduğu zaman insanlar adları ortaya atmayı da beğeniyorlar. Başka bir adla alakalı ayrıntı vermeyeyim. Bir Hayli oyuncuyla görüşmemiz var. En iyi kimyayı sağlamaya çalışıyoruz. Doğru kimyayı, şahsiyet anlamında oluşturabilmek ehemmiyetli. Jan Vesely bu ailenin 8 yıldır çok ehemmiyetli bir parçası. Her şeyin başında burayla aynılaşmış bir oyuncu. Vesely ile epey bir müddettir temastayız. Geldiğimiz noktada karar tamamen onda. Emin bir vakit geçtikten sonra aynı yerde, insan değişik kararlar vermek isteyebiliyor. Bizim için çok ehemmiyetli bir oyuncu, her türlü fedakarlığı güçledik ama bize Jan’ın kendisi ve ailesi açısından vereceği karara saygı dinlemek isteyecektir. Nando De Colo da kulübümüzün ehemmiyetli parçalarından bir tanesi. Çok hoş kapattığımız bir sezon oldu. Her oyuncumuzla vedalaşmamız oldu. Nando ile temaslarımız devam ediyor. Natürel ki koçun teknik incelemeyi her şeyden ehemmiyetli. Sözleşmeyi bitiyor ama bizim için özel bir oyuncu. Koşullar, günler ne getirir öğrenmiyorum. 7/24 koçla temas halindeyiz. Koçun raporu bu biçimde olursa, biz kulüp olarak gerekeni yaparız. Önümüzdeki günler tüm bu suallerin yanıtını getirecektir diye düşünüyorum.”

Fenerbahçe Bekonun yeni hocası Dimitris Itoudis imza töreninde açıkladı Jan Vesely, Nando De Colo, Scotie Wilbekin...


DIMITRIS ITOUDIS: ONUR DİNLİYORUM

Başantrenör Dimitris Itoudis ise şunları söyledi: “Onur dinliyorum. Çok kaderliyim. Görevimin ve mesullüğümün farkındayım. Fenerbahçe ailesine geldiğim için çok mutluyum. Bana güvendikleri için idareye teşekkür ediyorum. Yüksek basın katılımı da beni fantastik mutlu etti. Çalışma dostlarımla Fenerbahçe’de tarih yazmak için buradayız. Elimizden geleni yapacağız. Neleri inşa etmek istediklerimizi öğreniyorum. Umarım Fenerbahçe ailesiyle hep beraber bunu yapacağız. Bu salonda geçmişte çok fazla duygu yaşandı. Çok teşekkür ediyorum.”

“OBRADOVIC VE PISTIOLIS İLE YALNIZCA İŞ DOSTU DEĞİLİZ, AİLE ARKADAŞIYIZ”

Geçmişte yanında uzun seneler çalıştığı Zeljko Obradovic ile karşı karşıya geldiğinin, bugün ise yıllarca kendisinin destekçiliğini yapan Galatasaray Nef Başantrenörü Andreas Pistiolis ile karşı karşıya gelecek olmasının anımsatılması üzerine Itoudis, “İlişkiler natürel ki beşeri, çok hoş bir öykü var Obradovic ile. Biz yalnızca iş dostu değiliz, aile arkadaşıyız. Andreas Pistiolis ile de aynı. Onunla da aile arkadaşıyız. Rekabete gelince, rekabet hep olacak. Bunların hepsi büyük ekipler. Fenerbahçe, Partizan’la oynayacak, Real Madrid ile oynayacak, Rus ekipleri döndüğünde CSKA, Unics, Zenit ile oynayacak. Rekabet hep devam edecek. Neticede herkes kazanmak için oynuyor. Ben Banvit’te görev yaparken Obradovic’le karşılaştığımız ilk maçımız çok anlamlıydı, özeldi. Kendisiyle maçtan evvel yemek yemiştik, maç başındaki ilk hava atışını unutamıyorum. Çok anlamlıydı. Takımımla beraber Fenerbahçe’nin zaferi için yarışacağız. Şampiyonluğu için Fenerbahçe’yi tebrik etmek istiyorum. Sarı serveti devamını getireceğiz” diye konuştu.

“EN HOŞ EKİBİ KURMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Şu ana kadar iki transferleri olduğunu dile getiren Yunan koç, “7/24 çalışacağız bunun için. Artık resmi olarak buradayım, imzalar atıldı. Ben yeniyim şu anda. Oyuncuları tartışıyoruz. Azıcık zaman gerekiyor. Taraftarlarımıza şu iletiyi iletebilirim, taraftarlar rahat yatabilir. Fenerbahçe çok güçlü amaçlar için burada herkes için çalışıyor. Adları veremiyorum natürel ki. En hoş ekibi kurmak için elimizden geleni yapacağız” ifadelerini kullandı.

“EHEMMİYETLİ OLAN NEGATİFLİKLERDE DİK DURABİLMEK”

Dimitris Itoudis, “Benim temsil ettiğim bir şey var. Kesinlikle düşebiliyoruz, galibiyetsizlikler olabiliyor. Ailede, işte, aşkta. Ehemmiyetli olan bunlarda dik durabilmek. Güç olacağını öğrenerek devam etmek. Kupa kaldırmak değil yalnızca galibiyetli olmak. Reel savaşlar kapı arttaki savaşlardır. Melih Mahmutoğlu idmanda belki bir sürü atış kaçıracak ama siz maçta attığı bir rakamı göreceksiniz. Bu düşünce biçimiyle devam etmemiz gerekiyor” biçiminde konuştu.

“IŞIKLAR OYUNCULARIN ÜZERİNDE OLSUN”

Alıştırmanlar olarak emellerinin oyuncuların performansına destek vermek olduğunu kaydolan Itoudis, “Işıklar onların üzerinde olsun. Benim bir felsefem var. Kazanan bir ekip kültürü yaratmak. Neyimiz var, neyimiz yok bunlara bakacağız ekibi inşa ederken. En ehemmiyetlisi kimlik ve kimya olması. Roller çok ehemmiyetlidir. Fedakarlık çok ehemmiyetlidir. Birlik içinde, kimya içinde çalışacak bir ekip oluşturmalıyız. CSKA’da Hines korunmada çok iyiydi, Milos da destek oluyordu. Elimizde ne varsa ona göre ayarlama yapmamız gerekiyor. Burası benim ekibim değil. Milyonlarca taraftara sahip olan çok büyük bir ekip. Ne kadar süratli kavrarlarsa, o kadar süratli adapte olurlar. Buraya bilet alıp gelen taraftarlara görmek istedikleri şeyi görmelerini sağlayacağız” dedi.

Itoudis, Fenerbahçe ile görüşme düzeyinde Zeljko Obradovic ile görüşüp görüşmediği sualine, “Evet, konuştuk. Sıkça görüşüyoruz zati. Aramızda konuştuklarımız bende gizem kalsın” cevabını verdi.

JAN VESELY VE DE COLO İÇİN AYRILIK SİNYALİ

 Ekipten bölme olasılığı olan Jan Vesely ile kendisinin de konuştuğunu dile getiren Yunan başantrenör, “Jan’ın Fenerbahçe için nasıl bir anlam taşıdığını öğreniyoruz. Kulübün verdiği öneri ve yaptığı fedakarlıkları da biliyorum ama Jan için bu bir aile kararıydı. Aynı biçimde Nando ile de konuştuk. Geçmişte beraber 5 sene çalışmıştık, o da bir civar farklılığı istemişti. Gherardini ile kesintisiz konuşuyoruz. Nando de Colo ile konuştum. O da Vesely gibi bir civar farklılığı istediğini söyledi. Nando ile evvelden çalışmış olmam da elimize hafifletiyor. Wilbekin ile de görüşmelerimiz sürüyor, pozitif düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“BURAYA HER GELDİĞİNDE TARAFTARIN DESTEĞİNİ SEZMİŞTİM”

Itoudis son olarak şunları söyledi ve laflarını noktaladı: “2014’te Banvit ile imza attığımda, buraya her geldiğimde taraftarın desteğini sezmiştim. Bazen geleceği hipotez edebiliyoruz. Âlemde neler olacağı yazılıyor. Sizler sayesinde Fenerbahçe ailesine iletilerimiz çok hoş bir biçimde iletilecek.”

Fenerbahçe Bekonun yeni hocası Dimitris Itoudis imza töreninde açıkladı Jan Vesely, Nando De Colo, Scotie Wilbekin...


Konuşmaların bitirilmesinin ardından Itoudis, kendisini 3 seneliğine sarı-lacivertli renklere bağlayan kontrata imzalaydı ve Fenerbahçe formasıyla foto muhabirlere poz verdi.

Yunan öğretmen, basın üyelerinin Jan Vesely ve De Colo ile alakalı suallerine," Jan ile konuşma fırsatım oldu. Fenerbahçe için nasıl bir anlam taşıdığını öğreniyoruz ama Jan için bu bir aile kararıydı. Nando ile de aynı biçimde konuştuk. Jan Vesely gibi o da civar farklılığı istedi. Birlikte ne yapabiliriz diye konuşuyoruz. Scotie Wilbekin ile de görüşmelerimiz sürüyor." yanıtını verdi.

 

TÜMER METİN'DEN SPOR ARENA'YA AÇIKLAMALAR