Dış politikada 2 hazırlık

Dış politikada 2 hazırlık

Türkiye, önümüzdeki günlerde Mısır ile ilişkiler ve Rusya-Ukrayna krizinde iki ehemmiyetli diplomasi trafiğine hazırlanıyor. Mısır’la temasların dışişleri bakanları seviyesine çıkarılması beklenirken,

1- UKRAYNA’DA GÜVENLİK GARANTİSİ BAŞLIĞI

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Ukrayna ile Rusya arasındaki çatışmalar devam ederken mülakatlar da sürdürülüyor. Röportajlarda mütarekenin sağlanmasının yanı gizeme güvenlik garantilerinin verilmesi de masadaki en kritik başlıklar olarak öne çıkıyor. Bir yandan da başta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderlerle sürdürdüğü diplomatik temaslar olmak üzere Türkiye’nin yürüttüğü arka kapı diplomasisine sürat kazandırılması öngörülüyor. Sahadaki vaziyetin makûslaşmasıyla beraber diplomatik gayretlerin güçleştiğine dikkat toplayan kaynaklar, güvenlik garantileri için P5+1 ülkeleriyle temasların da sürdüğüne dikkat çektiler. Garantör olarak ismi geçen ülkelerin henüz taraflara sunduğu bir önerinin olmadığına vurgu yapan kaynaklar, “Görüşülen başka bazı mevzular da var. BM’nin beşeri temas grubu mevzusunda öneriyi var. Önümüzdeki günlerde bu mevzuda görüşmeler devam edebilir. Teknik seviyede BM-Türkiye-Rusya-Ukrayna arasında buluşmalar olabilir” bilgisini verdiler.

2- MISIR’LA BAKAN SEVİYESİNDE GÖRÜŞME

Mısır ile Türkiye’nin yeni yarıyıl kapsamında görüşme takvimine ait de bilgi veren kaynaklar, “Evvel bakan destekçileri seviyesinde bir görüşme olacak, bakan seviyesinde de önümüzdeki süreçte görüşmeler olabilir” dediler. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Mısır ile ilişkiler mevzusunda diplomasi iletiyi vererek, “Mısır ve İsrail ile ilişkiler noktasında da natürel bölgede Türkiye olarak tanımlayıcı bir ülke konumunda olmamız hasebiyle ipleri tamamen koparmamız bize bir şey kazandırmaz. Bizim yaklaşım stilimiz her zaman şu; bir iplik seviyesinde de olsa bağı koparmayacaksın, o bağı yakalayacaksın ki bir gün bu ilişki size gerekli olabilir. Biz de bu kavrayışla aramızdaki bu bağları koparmayalım istiyoruz” demişti.