Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan ABD'ye sert tepki!

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan ABD'ye sert tepki!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gündeme dair dikkat toplayan değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çavuşoğlu Amerika Birleşik Devletlerinden PKK/YPG'ye yaptırım muafiyeti verilmesine tenkit etirken Fransa'daki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Dayanakçısı ve Dışişleri Bakanı Christophe Lutundula Apala ile toplandı. Bakan Çavuşoğlu ortak tertip edilen basın buluşmasında yaptığı açıklamada Fransa’da Türkiye’nin Paris Başkonsolosluğuna terör örgütü PKK sempatizanları tarafından hücuma ait konuştu.

PARİS SALDIRISI

"PKK destekçilerinin farklı Avrupa ülkelerinde hücumlarının çoğaldığını görüyoruz. Paris'te bir hamle oldu. Bu hücumu reelleştirenlerin yargı önünde hesap vermesi gerekiyor." diyen Çavuşoğlu laflarına şöyle devam etti;

"Macron'un danışmanı büyükelçimizi aradı. Bunlar ehemmiyetli ancak somut adımlar lüzumlu. Misyonları koruma mesullüğü konut sahibi ülkededir. Fransa'nın somut adımlarını görmek istiyoruz. Fransa’nın Ankara’daki maslahatgüzarını bakanlığımıza davet ettik, temennilerimizi sarihçe ilettik. Böyle bir atağın tekerrür etmemesi için gereken tedbirleri almaları gerektiği anımsatıldı."

Amerika Birleşik Devletleri'YE 'SEZAR KANUNU' TEPKİSİ

Bakan Çavuşoğlu Amerika Birleşik Devletlerinin Sezar Kanunu ile getirdiği yaptırım muafiyetini de tenkit etti ve şunları söylei;

"Amerika Birleşik Devletlerinin yaptığı farklılık ayrımcı bir yaklaşım. Emin bölgeler için bir elastiklik getirmişler. Bir kriter yok. Rejimin hakimiyet ettiği bölgelere bunu getirmiyorlar ancak PKK ve YPG'nin olduğu bölgelere bunu getiriyorlar.

Şu anda Sezar kanunu ile yaptırımların esnetilmesi gereken bölge İdlib. Milyonlarca yerinden edilmiş insanlar var. Biz Suriyeliler için briket konutlar yapıyoruz. Beynelmilel cemiyetin buna destek vermesi gerekiyor. Sezar yasayı bu bölgede yok. Bahane ne? Neden ne? Afrin bölgesi neden yok? Bu cins destek olsa muhacirler konutlarına daha ivedi dönecek. Burada PKK YPG'yi hukukileştirme gayreti görüyoruz. Kimse ile istişare etmeden alınmış bir karardır. Beşeri destekler BM ile beraber Hatay Türkiye üzerinden gidiyor. Hal böyle iken bu bölgenin hariç yakalanması anlamlıdır. Sebebi de emindir."

SEZAR KANUNU NEDİR?

Sezar yaptırımları, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın geçen sene onayladığı, Sezar Suriye Sivil Koruma Kanunu üzerinden devreye girdi.

Kanunun ismini, "Suriye cezaevilerinde eziyet ve vefatı belgeleyen 52 bini aşkın resmi ülke dışına çıkardığı" öne sürülen "Sezar" kod isimli bir daha önceki askeri resimciden aldığı belirtiliyor. Bu sebeple yaptırımlar kamuoyunda "Sezar yaptırımları" diye adlandırılıyor.