Dışişleri Bakanlığı'ndan Almanya'ya cevap: Mesnetsiz iddialar kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığı'ndan Almanya'ya cevap: Mesnetsiz iddialar kabul edilemez

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya yanıt verdi. Bilgiç açıklamasında 'Alman Lafçının ülkemizin hava

Dışişleri Bakanlığı Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün açıklamalarına cevap verdi.

Dışişleri Bakanlığı resmi sitesinde yayınlanan 'Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç’in Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarafından Yapılan Açıklama Hakkındaki Suale Yanıtı' başlıklı metinde şu ifadelere yer verildi;

Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün dün yaptığı basın buluşmasında Yunanistan’ın hukuk dışı iddiaları esasındaki Türkiye aleyhinde sarf ettiği uğursuz lafları esef vericidir.

Alman Lafçının ülkemizin hava sahasını ihlal eden, anakaramız üzerinden uçuşlar asıllaştıran ve uçaklarımızı taciz eden taraf Yunanistan olmasına karşın, ülkemize mesnetsiz iddialar yöneltmesi kabul edilemez.

Alman Sözcüsüne ikili ve NATO bünyesindeki Güven Çoğaldırıcı Temkinler buluşmalarına yapılan davetlere karşın bir yıldır icabet etmeyen ve Ege’de yaşanan son gerginliği mazeret ederek bu buluşmaları dondurduğunu açıklayan tarafın Türkiye olmadığını andırdırmak isteriz.

Diyalog ve gerilimin eksiltilmesi için gayret sarf ettiğini iddia eden Almanya’yı, iki bağlaşık arasındaki ihtilaflarda taraf yakalamamaya, başka ülkelerin hukuksuzluğuna alet olmamaya, ayrıca yetkisi ve mesullüğü olmayan alan ve mevzularda yanlı yorum yapmamaya bir kere daha davet ediyoruz.