Dışişleri Bakanlığı’ndan 'Bosna Kasabı' açıklaması: 'Acıları dindirmese de doğru bir karar oldu'

Dışişleri Bakanlığı’ndan 'Bosna Kasabı' açıklaması: 'Acıları dindirmese de doğru bir karar oldu'

Dışişleri Bakanlığı’ndan, Beynelmilel Ceza Duruşmaları Rezidüel Mekanizması’nın UCMRM 'Bosna kasabı' olarak da öğrenilen savaş kabahatlisi Ratko Mladiç’e verdiği cezaya ait yapılan açıklamada…

Dışişleri Bakanlığı’ndan, UCMRM’nin savaş kabahatlisi Ratko Mladiç’e Bosna-Hersek Savaşı sırasında işlediği soykırımdan dolayı verilen müebbet mapus cezasıyla alakalı açıklama geldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Daha Önceki Yugoslavya Beynelmilel Ceza Duruşması EYUCM, 22 Kasım 2017 tarihli kararıyla savaş kabahatlisi Ratko Mladiç’i Bosna-Hersek savaşı sırasında 1992-1995 seneleri arasında işlediği soykırım ile insanlığa karşı kabahatlerden ve savaş hukuku ihlallerinden ömür boyu mapus cezasına mahkûm etmişti. Ratko Mladiç’in, sözkonusu karara itirazı hakkındaki temyiz kararı Beynelmilel Ceza Duruşmaları Rezidüel Mekanizması UCMRM tarafından bugün açıklanmış olup, ismi geçenin müebbet mapus cezası onanmıştır. Sözkonusu karar Srebrenitsa soykırımının kurbanlarının yakınlarının acılarını dindirmese de hakın tecellisi bakımından doğru bir karar olmuştur. Kararın, Bosna-Hersek’te ve bölgede cemiyetsel barış ve uzlaşıya hizmet etmesini ve eş kabahatlerin işlenmemesine katkıda bulunmasını diliyoruz."