Dışişleri Bakanlığı'ndan Volkan Bozkır'a tebrik mesajı

Dışişleri Bakanlığı'ndan Volkan Bozkır'a tebrik mesajı

Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler BM 75. Genel Heyet Başkanlığı vazifesini bitiren Volkan Bozkır'ın ortaya koyduğu hakikatçi, kararlı ve duyarlı liderliğin, beynelmilel cemiyet ve Birleşmiş Milletler

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Bozkır'ın 14 Eylül 2020'de üstlendiği BM 75. Genel Heyet Başkanlığı vazifesini bugün bitirdiği belirtildi.

Genel Heyet Başkanlığının, BM teşkilatında tercihle işbaşına gelinen had safhalı vazife olduğu kaydolunan açıklamada, Bozkır'ın BM'nin 75 senelik tarihinde bu misyonu yürüten ilk Türk yurttaşı olduğu vurgulandı.

Volkan Bozkır'ın, misyonu vaktince, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınının getirdiği kısıtlamalara karşın Genel Heyet çalışmalarının sürekli devamını sağladığı ifade edilen açıklamada, Bozkır'ın beynelmilel cemiyetin vicdanını yaralayan Filistin, Suriye ve Myanmar gibi krizlerin Genel Heyette ele alınmasına müteveccih mücadelelere liderlik ettiği ve tüm aza devletlerin denk temsil edildiği Genel Heyetin kuvvetlendirilmesine ait mücadelelere destek verdiği kaydolundu.

Bozkır'ın çok taraflılık prensibinin kuvvetlendirilmesi, en az gelişmiş ve büyümekte olan ülkeler ile dünyanın muhtelif bölgelerinde çatışma, natürel afetler ve beşeri krizlerden etkilenen gruplara destek verilmesi ve bayanların cemiyet yaşamındaki rolünün kuvvetlendirilmesi mevzularına öncelik atfettiğine işaret edilen açıklamada, Bozkır'ın resmi ziyaretleri aracılığıyla bu mevzuları beynelmilel kamuoyunun da dikkatine getirdiği belirtildi.

Açıklamada, "Sayın Bozkır'ın ortaya koyduğu hakikatçi, kararlı ve duyarlı liderlik, beynelmilel cemiyet ve Birleşmiş Milletler camiasınca takdirle karşılanmıştır. Sayın Bozkır'ı galibiyetli Genel Heyet Başkanlığı için tebrik ediyor, halefi Maldivler Dışişleri Bakanı Sayın Abdulla Shahid'e BM 76. Genel Heyet çalışmalarında galibiyetler diliyoruz." ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "BM 75. Genel Heyet Başkanlığı vazifesini zaferle bitirerek bugün devreden Büyükelçi Volkan Bozkır'ı tebrik ediyorum. Ülkemizi en iyi biçimde temsil ettiğin ve dünya sorunlarına müteveccih çözüm gayretlerin için teşekkürler Volkan abi." ifadelerini kullandı.