Dışişleri'nden AB'ye KKTC tepkisi: Gerçeklerden kopuk olduğunun yeni bir kanıtıdır

Dışişleri'nden AB'ye KKTC tepkisi: Gerçeklerden kopuk olduğunun yeni bir kanıtıdır

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in açıklaması hakkındaki suale cevap vererek "AB Kurulu Başkan Yardımcısı'nın Cumhurbaşkanımızın KKTC ziyareti hakkındaki…

Bilgiç'in açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

AB Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in, Sayın Cumhurbaşkanımızın KKTC ziyaretinden sonra yaptığı açıklama, AB’nin Kıbrıs mevzusunda hakikatlerden ne kadar kopuk olduğunun yeni bir ispatıdır.

Sırf AB dayanışması ismine yapılan ve bizim için yok kararındaki bu açıklama, AB içinde veto hakkını makûsa kullanan GKRY ve Yunanistan’ın lafçılığını ve avukatlığını yapmaktan öteye geçmemektedir. AB’nin bu tavrıyla Kıbrıs sorununun çözümünde hiçbir pozitif rol oynaması muhtemel değildir.

KKTC makamlarının Maraş mevzusunda aldığı kararlara yardımımız bütündür. Bu kararlar Maraş’ta mal sahiplerinin de haklarını gözetmeye müteveccihtir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, bu kararlar yeni mağduriyetler yaratmayacak, daha önceki mağduriyetleri bertaraf edecektir.

Bu vesileyle AB’yi bir kere daha İsme’daki hakikatleri görmeye, ayrıca Kıbrıs Türklerini ve müktesep haklarını yok sayma siyasetini sonlandırmaya davet ediyoruz.