Dişlerini söküp öldürmüşlerdi... Milli kahramanın emanetleri ailesine teslim edilecek

Dişlerini söküp öldürmüşlerdi... Milli kahramanın emanetleri ailesine teslim edilecek

Belçika, Kongo ulusal kahramanı Lumumba'nın dişleri ve itimatlarını ailesine teslim edecek. Kongolu bağımsızlık lideri Patrice Lumumba'nın Belçikalı askerler tarafından 1961'de öldürülmeden…

Belçika, 1961'de öldürülen Kongo ulusal kahramanı Patrice Lumumba’nın itimatlarını ailesine teslim edecek

Belçika, Belçikalı askerler tarafından 1961'de öldürülmeden evvel dişleri sökülen Kongolu bağımsızlık lideri Patrice Lumumba’nın dişlerini ve değişik itimatlarını 21 Haziran’da ailesine teslim edecek.

Milli medyadaki haberlere göre, Kongo Demokratik Cumhuriyeti KDC Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi 21 Haziran’da Lumumba’nın ailesiyle Belçika’ya resmi ziyaret tertip edecek.

Brüksel’de reelleşecek ziyarette, Belçika yönetimi, suikaste kurban giden Kongolu bağımsızlık lideri Patrice Lumumba’ya ait dişi ve değişik itimatları Lumumba’nın ailesine iade edecek.

Lumumba’ya ait enkazların ülkesine getirilmesinin ardından, 30 Haziran’da KDC’de resmi merasim tertip edilecek.

KDC’nin ilk başbakanı olan Lumumba, kolonici eforlarla girdiği çabayla KDC'nin bağımsızlık ve sömürü karşıtı çabasının simge adı olmuştu.

Belçikalı askerler tarafından 17 Ocak 1961'de mermiye dizilerek öldürülen Lumumba, daha sonra vücuduna asit dökülerek eritilmişti.

Dişlerini söküp öldürmüşlerdi... Milli kahramanın emanetleri ailesine teslim edilecek

Belçikalı askerler tarafından dişleri sökülen Lumumba'nın eşyaları da anı olarak saklanması için alınmıştı.

Patrice Lumumba'ya ait dişi, 5 sene evvel "ulusal kahramanı"nın vefatından mesul olduğu iddia edilen Belçikalı polis memurunun kızı ortaya çıkartmıştı.

Belçika, 2002’de Lumumba'nın öldürülmesine giden hadiselerde inkar edilemez bir mesullük hissesine sahip olduğunu kabul etmişti.

Lumumba, karısına yazdığı son mektupta, “Tarih bir gün lafını söyleyecek ama bu tarih, Brüksel’in, Paris’in, Washington’un ya da BM’nin öğretisi olmayacak, koloniciler ve kuklalarından kurtulmuş ülkelerimizde okutulacak, gururun ve başarının tarihi olacak” ifadelerini kullanmıştı.