Diyanet ramazan ayı için imsakiye listesini paylaştı

Diyanet ramazan ayı için imsakiye listesini paylaştı

Diyanet İşleri Başkanlığının ramazana müteveccih bilgilendirmelerinin yer aldığı "ramazan.diyanet.gov.tr" internet sitesinde, 8 bin 600 mesken yerine ait imsakiye paylaşıldı. Ramazanın başlayacağı…

Başkanlık, bu sene de yeni tip koronavirüsün Kovid-19 gölgesinde ihya edilecek 11 ayın sultanı, sıhhat ve şükür ayı ramazana müteveccih hazırlıkları kapsamında, internet ve sosyal medya hesapları üzerinden yurttaşları bilgilendirmeyi sürdürdü.

Yurttaşlar, internet sayfasında yer alan "İmsakiye" kısmında, Türkiye ve yabancı ülkeler için ayrı ayrı hazırlanmış çizelgeye basitçe erişebilecek.

Ayrıca "vakithesaplama.diyanet.gov.tr" internet adresinde, 2027'nin sonuna kadar dini günlerin listeleri paylaşıldı.

208 ÜLKENİN İMSAKİYE BİLGİLERİ YER ALIYOR

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Heyeti Astronomu Hümeyra Nur Yoğun, Anadolu Ajansı muhabirine, her sene ramazanın başlamasından takribî 10 gün evvel imsakiyeleri internet sitelerinde yayımladıklarını, e-posta ile kendilerine erişen yurttaşlara ise bilgileri daha erken verdiklerini söyledi.

İnternet sitesinde 208 ülkeye ait imsakiye bilgilerinin yer aldığını ifade eden Yoğun, "8 bin 600 mesken yerinin imsakiyelerini, namaz müddetini, bayram namaz zamanlarını yayımlamaktayız. Bu 8 bin 600 olarak kalmıyor. Zira her gün bilgi tabanımızda olmayan bir yeri insanlar arz ediyor. Hemen oranın apsislerini çıkarıp web sayfamıza, bilgi tabanımıza ilave ediyoruz." diye konuştu.

İLK İFTAR HAKKARİ'DE, SON İFTAR EDİRNE'DE

Yoğun, ramazanın başlayacağı 13 Nisan Salı gününde Iğdır'da saat 03.53'te ilk imsakın yaşanacağını, ilk iftarın da 18.45'te Hakkari'de yapılacağını belirtti.

Ramazanın ilk günü son imsakın İzmir'de saat 05.05'te olacağını ve son iftarın Edirne'de 19.59'da yapılacağını anlatan Yoğun, ilk günde Sinop'ta 15 saat 3 dakikayla en uzun, Hatay'da ise 14 saat 39 dakikayla en kısa orucun yakalanacağını kaydoldu.

Yoğun, ramazanın son günü 12 Mayıs'ta ilk imsakın Ardahan'da 03.02'de, ilk iftarın Hakkari'de 19.11'de, son imsakın Muğla'da 04.19'da, son iftarın Edirne'de 20.30'da yaşanacağını bildirdi.

Son gün Sinop'ta 16 saat 29 dakikayla en uzun, Hatay'da ise 15 saat 47 dakikayla en kısa orucun yakalanacağını dile getiren Yoğun, "Biz ekvator olarak da orucun gününe ve uzunluğuna bakmak istedik. Ramazanın ilk günü 13 Nisan'da ekvatorda Gabon'un Libreville şehrinde 13 saat 23 dakika oruç yakalanacak. Kuzeyde Norveç'in Tromso şehrinde ise 16 saat 52 dakika oruç yakalanacak." diye konuştu.