Diyanet'ten kredi kartıyla kurban satışı uyarısı: İbadetle faiz bağdaşmaz

Diyanet'ten kredi kartıyla kurban satışı uyarısı: İbadetle faiz bağdaşmaz

Kurban Bayramı evvelinde bazı zincir marketlerin kurbanlıklar için kredi kartının kullanımına izin vermesi ve taksit yapması sebebiyle Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Heyeti Azası…

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Heyeti Azası İdris Bozkurt, kredi kartıyla kurbanlık alanların faizli harekâtlara bulaşmaması gerektiğini belirterek, "İmanla faiz bağdaşmaz." dedi.

Bozkurt, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, kurban kesmesi gereken bireyin, kurbanı kendi ismine kesebileceği gibi vekalet yoluyla başkasının ismine de kestirebileceğini söyledi.

Kurban imanının vekaleten yapılması için de kurbanı kesilen bireyin onayının alınması gerektiğini belirten Bozkurt, kurbanın mali bir iman olduğunu ifade etti.

Bozkurt, şöyle devam etti:

"Kurbanda kesilen hayvanları uygulamalardan öğreniyoruz, Kur'an-ı Kerim'de de işaret ediliyor. Kur'an'da dört çift hayvandan bahsediliyor. Bunlar, dişi ve erkek koyun, keçi, sığır ve devedir. Büyükbaş hayvanların 2 yaşını doldurması, devenin 5 yaşını doldurması, küçükbaş hayvanların da 1 yaşını doldurması gerekiyor. Kısaca, kurbanlık hayvanların hangi koşullarda olacağı ve hangi yaşlarda kesileceği, peygamberimizin sünnetinde gösteriliyor."

Kurban imanının Hanefi mezhebinde vacip, değişik mezheplerde de sünnet olarak görüldüğünü andırdıran Bozkurt, "Kurban dinde olan bir imandır. Peygamberimiz kurbanla alakalı ayetler geldikten sonra hep kurban kesmiştir. Bunu fiilen yapmıştır, bunun için sünnet diyoruz buna. Olanağı olan herkesin kurban kesmesi icap eder. Kurban kesecek bireyin Müslüman olmasının yanı gizeme akil ve erişkin olması gerekli." dedi.

Kurbanlık fiyatları 2021 Koyun, koç, dana canlı hayvan kilo fiyatları... İşte büyükbaş ve küçükbaş hayvan fiyatları için son bilgilerKurbanlık maliyetleri 2021! Koyun, koç, dana canlı hayvan kilo maliyetleri... İşte büyükbaş ve küçükbaş hayvan maliyetleri için son bilgiler

"YAPACAĞIMIZ KURBAN ALIŞVERİŞİ İMAN RUHUNA TERS OLMAMALI"

Kurbanın iman doğrultusunun göz arkasını edilmemesi gerektiğini belirten Bozkurt, laflarını şöyle sürdürdü:

"Yapacağımız kurban alışverişi iman ruhuna ters olmamalı. İşin içine kredi kartı girerse, öğreniyorsunuz aldığınız krediyi zamanında ödemezseniz üzerine faiz biniyor. Faiz de dinimizde haram. Kredi kartı kullanıyorsak faizli harekâtlara bulaşmamamız gerekli. Hele hele kurbanı kredi kartıyla alıyorsak yapacağımız ödemeyi zamanında yapmalıyız. İmanla faiz bağdaşmaz. Bir Müslüman faize bulaşmamak koşuluyla kurbanlık hayvanını peşin alacağı gibi taksitle de alabilir."

Hazreti Muhammed'in sünnetinde kurbanın nasıl kesileceği ve dağıtılacağıyla alakalı uygulamanın olduğunu vurgulayan Bozkurt, "Küçükbaş hayvan ancak bir şahıs için kesilebilir. Büyükbaş hayvan ise bir şahıs için kesileceği gibi 7 şahıs için de kesilebilir. Başka Bir Deyişle büyükbaş hayvan payına girecek şahıs en az 7'de bir paya sahip olmalı. 7'de birin üzerine çıkarsa mesele yok ancak, 7'de birin altına düşerse kurbanı geçerli olmaz." diye konuştu.

"KURBAN BAYRAMI'NDA HAKİKAT EMEL, KURBAN KESEMEYENLERE ERİŞMEKTİR"

Kurbanın parasal bir fedakarlık olduğunu ifade eden Bozkurt, şunları kaydoldu:

"Kurbanlarımızı, Rabb'imizin rızasına uygun biçimde ulusa dağıtmalıyız. Kurbanı yalnızca kendimize et stoklamak için almamalıyız. Kurban Bayramı'nda hakikat emel, kurban kesemeyenlere erişmektir. Kurbanımızın tamamını da bağış yapabiliriz. Konutumuzda kestiğimiz kurbanı da üç paya ayırmalıyız. Birinci payı çoluk çocuğumuz için, ikinci payı gelen davetlilere, üçüncü payı ise muhtaç yoksula ve mağdur yoksullara dağıtmak temeldir."

: İlginize Sürükleyebilir Yeniden binlerce şahsı dolandırdılar! Markette reyoncuydu Ferrari aldı!Bu nasıl aile! Bir kere daha gündemdeler... Bir cinayet daha...Tüm yapıtlarıyla ses getiren Dr. Budayıcıoğlu Hürriyet'te...