Diyarbakır'da restore edilen Surp Giragos Kilisesi'nde 7 yıl sonra ilk ayin

Diyarbakır'da restore edilen Surp Giragos Kilisesi'nde 7 yıl sonra ilk ayin

Diyarbakır'da 2015'te terör örgütü PKK tarafından yıkım edilen ve 7 sene süren onarımın ardından dün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katıldığı merasimle imana açılan Surp Giragos Ermeni

Sur ilçesinde Ermeni cemaatinin 'Orta Doğu'daki en büyük kilisesi' olarak öğrenilen 645 senelik Surp Giragos Ermeni Kilisesi 2015'te hendek ve barikat vakaları sırasında PKK'lı teröristlerce yıkım edildi. Kilise hem hasarın ortadan kaldırılması hem de imana açılması için Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı’nca sağlanan kaynakla Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün hakimiyetinde restore edildi.

Onarım çalışmaları bitirilen Surp Giragos Kilisesi dün, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Vali Münir Karaloğlu, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal ve Oya Eronat, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yurt dışından ve Türkiye'nin değişik şehirlerinden gelen Ermeniler katılımıyla imana açıldı. 7 sene aranın ardından kilisede dün çan çalınarak kutsama ayini yapıldı, mum yakılıp dua edildi.

Diyarbakırda restore edilen Surp Giragos Kilisesinde 7 yıl sonra ilk ayin

MAŞALYAN İDAREDİ

Diyarbakırlı Ermenilerin yanı gizeme İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentlerden gelen Ermenilerin katılımıyla kilisede bugün ilk ayin yapıldı. Ayini, Türkiye Ermeniler Patriği Sahag Maşalyan idaredi. Ayinde mumlar yakılıp, dualar edildi. Diyarbakırlı Ermeni ses sanatçısı Udi Yervant, Surp Giragos Ermeni Kilisesinin 7 sene aradan sonra yine imana açılmasından dinlediği memnuniyeti dile getirerek, "Çok şükür aradan 7 sene geçti yeniden imana açıldı. Bu koskoca kilisenin açılışı hoş, başka bir deyişle yalnızca bizim için değil, burada yaşayan milletler için de öyle. Zira ibadethaneler mukaddestir. Bir Ulu Cami ne ise bir Surp Giragos Kilisesi de öyle olmalıdır insanlar için. Natürel duyguluyuz, hoş bir his. Allahın İzniyle böyle yılda bir değil de hiç olmazsa ayda bir buraya gelinir, ayda bir iman yapılır. Eş, arkadaş kazanç. Müslüman’ı da gelsin. Onlar da suratlarca sene birlikte yaşadıkları Ermenileri, Hristiyanları tanısınlar” dedi.

Diyarbakırda restore edilen Surp Giragos Kilisesinde 7 yıl sonra ilk ayin

Surp Giragos Ermeni Kilisesi'nin açılışında ve bugünkü ayine katılmak üzere İstanbul’dan gelen Arto Arman ise çok mutlu olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
“Çok mutluyuz, devletimize çok teşekkür ederiz. Natürel ki istenmeyen bazı hadiselerden sonra kilisemiz kapanmıştı. Biz her yıl buraya geliyoruz. Açılması natürel ki iyi oldu. Hem cemaatimize hem de Diyarbakırlıya. Ben doğma sihrime İstanbulluyum ama eşim Diyarbakırlı olduğu için her zaman gelip gitmeye aşinayız. Arkadaşlarımız da var burada. Gelip gidiyoruz. Memnunuz ve katkısı olan herkesten Allah razı olsun.”