Diyarbakır’da sağlık çalışanlarına sopalı saldırı

Diyarbakır’da sağlık çalışanlarına sopalı saldırı

Diyarbakır’ın Ergani İlçe Devlet Sağlık Kurumunda hasta yakınları hemşireleri evvel tehdit etti, ardından yumruk ve sopalarla darp etti.

Vaka, dün akşam saatlerinde Diyarbakır’ın Ergani İlçe Devlet Sağlık Kurumunda alana geldi. Edinilen bilgilere göre, aciliyeti olmayan hasta, doktor kontrolünden sonra gözlem odasında buğu verilmesi için gönderildi. Biri kadın 3 sağlık çalışanı Avşin D., Ferhat G., Osman K. hastanın kustuğunu görünce yatağa uzandırarak buğu verdi.

Hastaya buğu verilmesinden sonra hasta yakını 4 birey, şehirk evvel laflı ardından erkek sağlık çalışanı Ferhat G. ve Osman K.’ya ellerindeki sopa ve sandalyelerle saldırmaya başladı.

İddiaya göre, bir başkasının kimliğiyle giriş yapan hastanın yakınları, haber verilmesi üzerine vaka yerine gelen güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınarak ifadesi alınmak üzere karakola götürüldü. Vakada 2 sağlık çalışanı yaralandı.

“CANIMDAN KAYGILIYIM VE KORKUYORUM”

Atağa uğrayan hemşire Ferhat G., “Saldırganlar, ‘Bizim hastamıza neden bakmıyorsunuz?' gibi serzenişte bulundular. 'Onursuzlar, siz burada ne iş yaparsınız’ gibi hakaretleri Avşin arkadaşıma savurdular. Ben araya girdim ve dedim, 'Hasta ayakta kusuyor, otursun müdahalesini sunim' dedim. Müdahalesini yaptım, oturdu sedyeye aldık. Oksijen rehabilitasyonunu verdik. Ardından yanında bulunan telefona sarılıp arkadaşlarını çağırdı. O kişiler de sopalarla içeri girdiler. Hadisenin devam eden kısmına da Osman arkadaşımız dahil oldu. Hastanın kendisine gelmesi için doktor alkolle rehabilitasyonda bulundu. Hastanın midesi bulandı. Hasta yakınları da kendilerinden geçti. Haykırıp çağırdılar. ‘Siz ne yapıyorsunuz, gidin doktor çağırın. 'Şu anda çok kalabalık, biriniz gidin doktor çağırın' dedik. Oradan, ‘Sizi öldürürüz, siz kimsiniz, iftiharsız köpekler’ gibi terimler kullanıldı. Ardından fiziki müdahale gelişti. Dört kişi ben ve Osman arkadaşımıza fiziksel olarak şiddet uyguladı. Laflı ve vefat tehditleri de dahil. Her zaman hastaların acılarını dindirecek mutlulukla gelirdim. İşimi severek yapan biriyim. Bu vakalar meslek aşkımı söndürüyor. Açıkçası canımdan kaygılı ve korkuyorum” dedi.