Diyarbakır'da tarihi köprü, araç trafiğine kapatıldı

Diyarbakır'da tarihi köprü, araç trafiğine kapatıldı

Diyarbakır'da Osmanlı yarıyılına ait olan ve 2018'de alınan kararla ağır tonajlı taşıtların geçişinin menedilmesine karşın sürücülerin kullanmaya devam edip, yıkım ettiği 4 kemerli Dilaver Köprüsü,…

Çınar ilçesine 30 km uzaklıkta bulunan ve 16'ncı asrın Osmanlı yarıyılı yapıtlarından 4 kemerli Dilaver Köprüsü, 2012'de Karayolları 9'uncu Bölge Müdürlüğü tarafından onarıldı. Diyarbakır'ı Mardin ve Şanlıurfa'nın bazı ilçelerine bağlayan yol üzerindeki tarihi köprü, 2018 senesinde Megakent Belediyesi Erişim Koordinasyon Merkezi'nce UKOME alınan kararla ağır tonajlı taşıtların geçişine kapatıldı. Geçiş yasağına karşın tonlarca yük taşıyan sürücüler, vasıtalarıyla köprüden geçmeye devam etti. Ağır tonajlı taşıtların geçişiyle köprü girişinin sağ ve sol kısımları, yıkım edildi.

Diyarbakırda tarihi köprü, araç trafiğine kapatıldı

Bölgede yaşayanların tepkilerini DHA, 'Geçiş yasağına karşın Osmanlı yapıtı köprüyü yıkım ettiler' haberiyle gündeme getirdi. Megakent Belediyesi Erişim ve Trafik Tertip Etme Komisyonu'nca ise 1 Nisan'dan itibaren köprü, taşıt trafiğine kapatıldı. Köprünün giriş ve çıkışına yerleştirilen istikamet levhalarıyla sürücüler, yan yolu kullanarak, geçiş yapmaya başladı. 

Metina-Der Başkanı Aydın Pirinççioğlu, köprünün taşıt trafiğine kapatılmasından dinledikleri memnuniyeti dile getirerek, "Tarihi köprüyü taşıt trafiğine kapattıkları için yetkililere teşekkür ediyoruz. Seçenek yol da açıldı. O yolun asfaltlanmasını bekliyoruz" dedi.