Dizel motorlu araç satışlarında büyük düşüş

Dizel motorlu araç satışlarında büyük düşüş

Dünya genelinde artık yavaş yavaş imali eksiltilen ve ileride imali tamamen durdurulması tasarlanan dizel motorlu araba satışları Türkiye'de bu senenin ilk yarısında 2020'nin aynı yarıyılına…

Anadolu Ajansı muhabirinin Otomotiv Distribütörleri Derneği ODD bilgilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye araba ve hafif ticari taşıt satışları, Ocak-Haziran 2021'de bir evvelki senenin aynı yarıyılına mukayeseyle yüzde 55,4 çoğalarak 394 bin 701 oldu.

Aynı yarıyılda araba satışları yüzde 52,4 yükselişle 310 bin 325'e, hafif ticari taşıt satışları da yüzde 67,2 çoğalışla 84 bin 376'ya erişti.

: İlginize Sürükleyebilir Amerika Birleşik Devletlerinde akılalmaz hadise... Korkuyu yaşadılar!DSÖ’den Türkiye açıklaması… Tehlikesiz bayram için madde madde yöntem verdilerDünyanın gözü kulağı bu ziyarette... 2 müjde 5 senaryo

ÜRETİCİLER DİZEL YAPIMINI AZALTIYOR

Haziran sonu haysiyetiyle araba pazarı motor tipine göre değerlendirildiğinde, dünya genelinde artık yavaş yavaş imali eksiltilen ve ileride imali tamamen durdurulması tasarlanan dizel motorlu araba satışlarının gerilemesi dikkati çekti.

Üreticilerin geçmiş senelere mukayeseyle daha az dizel motorlu vasıtayı piyasaya sunması da dizel satışlardaki eksilişte ehemmiyetli faktörlerden biri olarak kabul ediliyor.

Gelecekte içten yanmalı motorlu arabaların yerini alması beklenen hibrit ve elektrikli arabaların satışları da son yarıyıllarda olduğu gibi çoğalmaya devam etti.

Haziranda fiyatlar arttı İşte en ucuz sıfır otomobillerHaziranda maliyetler arkasıydı! İşte en ucuz sıfır arabalar

DİZEL SATIŞLARI AZALIŞA KARŞIN İKİNCİ SIRADA

Bu senenin ilk yarısında benzinli arabalar 201 bin 295 adetlik satışla ilk sırada yer aldı. Dizel araba satışları ise 68 bin 451 oldu.

Hibrit araba satışı 25 bin 119'a erişirken, otogazlı araba satışları 14 bin 569 ve elektrikli araba satışı da 891 olarak kayıtlara geçti.

Geçen senenin haziran sonu haysiyetiyle 102 bin 43 benzinli, 86 bin 632 dizel, 9 bin 36 otogazlı, 5 bin 711 hibrit ve 173 elektrikli araba satışı yapılmıştı.

Böylece benzinli araba satışları haziran sonu haysiyetiyle geçen senenin aynı yarıyılına göre yüzde 97,3 ve otogazlı araba satışları yüzde 61,2 çoğalırken, dizel araba satışları yüzde 21 geriledi.

Hibrit araba satışları yüzde 339,8 ve elektrikli araba satışları da yüzde 415 çoğalış gösterdi.
Söz mevzusu çoğalışın haziran sonunda yüksek olması, Ocak-Haziran 2020 yarıyılında hibrit ve elektrikli araba satış adetlerinin görece düşük seviyelerde hakikatleşmesinden de kaynaklandı.

TÜRKİYE YOLLARI ELEKTRİKLENMEYE DEVAM EDİYOR

Geçen senenin ilk 6 ayında yüzde 42,6 olan dizel arabaların satışlardan aldığı hisse, 2021'in aynı yarıyılında yüzde 22,1'e geriledi. Benzinli arabaların hisseyi bu yarıyılda yüzde 50,1'den yüzde 64,9'a ve otogazlı arabaların hisseyi de yüzde 4,4'ten yüzde 4,7'ye yükseldi.

Elektrikli arabaların toplam satışlardaki hisseyi yüzde 0,1'den yüzde 0,3'e ve hibrit arabaların hisseyi de yüzde 2,8'den yüzde 8,1'e çıktı.

Ocak-haziran yarıyılı bilgileri, elektrikli ve hibrit arabaların satışında çoğalış trendinin sürmesine rağmen dünyada da yeni yaygınlaşan elektrikli ve hibrit arabaların Türkiye araba pazarından aldığı hissenin henüz düşük seviyelerde olduğuna işaret etti.