Doğa Bey kripto uzmanı oldu: BBG hem televizyonu hem sosyolojimizi etkiledi

Doğa Bey kripto uzmanı oldu: BBG hem televizyonu hem sosyolojimizi etkiledi

Türk televizyon tarihinin en ehemmiyetli reality show programı “Biri Bizi Gözetliyor”da Doğa Sülen ya da ünü öteki Doğa Bey de belleklere kazınmıştı. Sülen, mat mimikleri ve elenecek adayı sarihlerken

2000’lere girerken televizyonda reality show deliliği yaşanıyordu. “Biri Bizi Gözetliyor”un BBG araladığı kapı ekranda adı da birliktesi getirdi. “BBG” ve “Dokun Bana” müsabakalarında hakem olarak yer alan Doğa Sülen ya da öğrenilen ismiyle Doğa Bey, durgun davranışıyla bir fenomen haline dönüştü.

Doğa Sülen, televizyon dünyasına nasıl girdiğini şöyle anlatıyor:

“ODTÜ Eğitim Fakültesi’nde okudum. Emelim kısmım Biyoloji’yi, canlıları ve İngilizceyi derinlemesine bilerek, eğitim sonrasında dokümansal programları yapmaktı. Üniversitede okuduğum senelerde özel radyo ve televizyonlar yeni açılmaya başlamıştı. Ankara’da özel bir radyoda programcı olarak işe başladım. Sonradan televizyon yayıncılığında profesyonel olmamı sağlayan üretim firmayı ile de bir iş sırasında tanıştım.”

Sülen, “BBG öneriyi nasıl geldi? Doğa Bey imajını nasıl çizdiniz?” sualini şöyle yanıtlıyor:

“Ankara’da radyo lisansı bulunan işletmeleri almalarına aracılık ediyordum. Bu satış harekâtlarında takribî 12 sene çalışacağım Senkron TV yetkilileri ile tanıştım. Sektöre girmem için iş öneri ettiler. BBG’nin ilk sezonunda time code editörü olarak işe başladım. ‘Dokun Bana’nın da hazırlıkları başlamıştı. Programın İngilizce üretim el kitabından müsabakacılar için program kaidelerini yazma görevi bana verilmişti. Format gereği ekranda yer alacak hakemlere lüzum vardı.
Bu görev benim oldu. Sunucumuz Acun Ilıcalı’ydı. Bir anda öğrenilen bir ekran şahsiyeti haline geldim. BBG, 2. sezonu başladı ve üretimciler ismine kararları açıklayan birinin olması fikri beni yine ekrana taşıdı. Ekranda çizdiğim duygularından arınmış, reyting en yükseldiği yerde ağır açıklama temposuyla gerilimi çoğaldıran stil ortaya çıktı. Sarihçesi zarfı açtığımda milyonlarca şahsın beklediği neticeyi açıklamak çok sevinçliydi.”

Doğa Bey kripto uzmanı oldu: BBG hem televizyonu hem sosyolojimizi etkiledi

Evet tehdit aldım

Doğa Sülen, “Müsabakalarda açıkladığınız neticelerden dolayı tehdit edildiğiniz oldu mu” sualine şu cevabı veriyor:

“Müsabakacılar tarafından hiç tehdit edilmedim. Ama müsabakacıların yakınları veya onları destekleyenler tarafından edildim. Hangi müsabakacı olduğunu söylemiyorum. Rastgele bir tatsız hadise de yaşanmadı. O insanlar sonrasında beni tanıdığında gerçeğinde bunun tamamen işim olduğunu fark etti. Bunun tek başına alınmış bir karar olmadığını bildiler.”

Sülen, kalabalıklar arasında nasıl tepkiler aldığını ise şöyle anlatıyor:

“O günden bugüne dışarıda aldığım tepkiler her zaman pozitifti. Sanırım izleyenler de gerçeğinde onlarla beraber anın neşesini çıkardığımın farkındaydılar. Ekranda gördükleri ben ile asıl yaşamdaki ben değişik. Kendi yaşamımda da kaideci biri olsam da ekranda çizdiğim imaja göre çok etkin ve dinç olmam, tebessümerek konuşmam.”

Doğa Bey kripto uzmanı oldu: BBG hem televizyonu hem sosyolojimizi etkiledi

Sosyal medya reality show’ların bitişine neden oldu

Doğa Sülen, reality show’ların azlığının sebebini şöyle açıklıyor:

“Çok net bir tarih var, 2012 seneyi. Bu tarihlerde sosyal medya sayesinde artık reality show’ların daha önceki popülerliğine erişemeyeceğini, insanların sosyal medya sayesinde birbirlerinin tüm gizemlerine ulaştığını ve artık donakalınacak bir şey kalmadığını tespit etmiştik. Ben kamera arkasını afallıyorsam, herkes afallar. Biz bunu daha çok doğallığı gözetmek ve müdahaleden uzak kendi halinde akan realitenin ekrana taşınması için kullanmıştık. Instagram, Twitter sonrası hiçbir şey daha öncekisi gibi olamaz. Artık programlara gerek yok, insanların kendilerinin de basitlikle yer alabilecekleri bir arayüz var.”

Sülen, müsabakalar sonrası ekranda olmama sebebini ise şöyle anlatıyor:

“Gerçeğinde ben ekrana, yalnızca ve yalnızca işimin bir parçası olduğu için çıktım. Tek başına bir ekran önü kariyeri ve tanınma niyetim hiçbir zaman olmadı. Editörlükten üretimciliğe ‘Star Yüksekokul Türkiye’, ‘Esra Erol’da Evlen Benimle’ gibi toplam 29 programda çalıştım. Üretiminde yer almadığım bir işte ekran önünde olmaktan çok sevinç almıyorum.”

Acun Medya Yüksekokul’de eğitmenlik yapıyorum

Doğa Sülen, İstanbul’da yaşayıp eğitmenlik yapıyor ve reklam sektöründe danışmanlık hizmeti veriyor:

“2021’de Nişantaşı Üniversitesi Acun Medya Yüksekokul’nin eğitmen kadrosuna dahil oldum. Bunun yanında, 2010’da açtığım firmam reklam sektöründe markalara ve ajanslara çözüm ortağı olarak hizmet veriyor. Pandemide kripto varlıkların yaratılmasından alım satımına kadar geniş bir alanda online eğitimler aldım. Kripto varlıklarda lüzum dinlenebilecek mahsullerin tanımlanması, oluşturulan mahsullerin kitlelere erişmesi mevzusunda iş geliştirme ve hizmet vermek üzere finansal teknoloji işletmeleri ile de çalışıyorum.”

Doğa Bey kripto uzmanı oldu: BBG hem televizyonu hem sosyolojimizi etkiledi

Sülen, “Günümüzde caddede hâlâ tanınıyor musunuz?” sualine şu cevabı veriyor:

“Muhakkak bir yaşın üzerinde olan çoğu birey andırıyor, özellikle iş buluşmalarında yeni tanıştığım dostlarımın kesinlikle o yarıyılla alakalı sualleri oluyor.”

Müsabakacılara hiçbir duygu beslemedim

Doğa Bey kripto uzmanı oldu: BBG hem televizyonu hem sosyolojimizi etkiledi

“Müsabaka sırasında kaideleri ve otoriteyi temsil eden görevim nedeniyle hep müsabakacılarla mesafeliydim. Program sonrasında da bu mesafeyi gözetmeyi seçim ettim. Ekranda yapılan açıklamaların sonradan da aktifliğini gözetmesi için mesafeyi daima gözettim. Sarihçesi hiçbir müsabakacı mevzusunda zorlanmadım, bütün tersi güç olanlar bana ekranda daha fazla reyin alanı açtı. Orada duygularımla hareket etmiyordum. Çok duygusal anlar da yaşamıyordum. Ne sevgi, ne nefret, ne hiddet... Müsabakacılara hiçbir duygu beslemedim. Ekranda işimi yaparken hudutları zorlamaya çalışanlar, ekranda çizdiğim şahsiyeti net olarak ortaya çıkarmamı sağladı. Onların benimle uğraşıyor olması güzelime de gidiyordu.”