Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

Tarihi dokusu ve doğa manzaralarıyla büyük tatil yörelerinden parçalayan kasabalarda bulguya çıkmanın şimdi bütün zamanı... Uzmanlarımıza Marmara, Ege, İç Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz’de gidilmesi gereken

Şayet tatilden temenniniz şehrin hengamesinden ve kalabalığından kaçıp kafa dinlemekse sizin için hoş tekliflerimiz var. Turizmci, gezgin ve seyahat yazarları İpek Evci, Bahar Gündoğdu, Oğulcan Tatar, Erdoğan Gümüş, Burcu Gürtürk Kadak ve Nurgül Büyükkalay'a azıcık olsun kafa dinlenecek kasabaları sordum. Birbirinden hoş 10 kasabayı önerdiler.

MARMARA: KASABA CENNETİ
Bursa, Kırklareli, Çanakkale

Marmara Bölgesi’nde kısa tatiller ya da hafta sonu kaçamakları için seçim edilebilecek pek çok kasaba bulunuyor. Peki en hoşları hangisi? Bölgeyi iyi bilen, gezgin ve seyahat yazarı Bahar Gündoğdu ile İpek Evci üç şehirden üç kasabayı önerdi.

Bursa’nın tarihi kasabası: Trilye / Bursa

Trilye Bursa’nın en özel balıkçı kasabalarından bir tanesi… Mudanya’dan minibüslerle basitlikle gidebileceğiniz, taşıtınızla seyahat ediyorsanız Bursa’dan erişeceğiniz hoş bir sahil kasabası. Burada deniz kenarında ya da şehrin caddelerinde sakin ve huzurlu süre geçirmeniz muhtemel.

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

Gezgin Bahar Gündoğdu, Trilye’ye dominant tepede bulunan çay bahçesinden muhteşem deniz manzarasına bakarken kahvelerinizi yudumlamak tüm bitkinliğinizi unutturacak diyor ve kasabada dolaşılması gereken yerleri şu biçimde açıklıyor:

“Kahve sonrası kendinizi dar caddelerden Trilye’nin merkezine doğru salın. En uçtaki sahilinde denize girebilirsiniz. Tatlı sokaklarını dolaşabilir zeytin ve zeytinyağı satın alabilirsiniz. Balık yemeden, muhteşem gün batımını görmeden asla dönmeyin. Kalayım derseniz sahilde deniz manzaralı odaları bulunan ufak pansiyonları seçim edebilirsiniz. Maliyetler gecelik 200-300 lira arasında değişiyor.”

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

Kasaba gezisi sonrası harika bir kamp tecrübeyi: Kıyıköy / Kırklareli

Kıyıköy Kırklareli’nin Vize ilçesinde bulunuyor. Ayakkabı ve Kazan ırmaklarının arasında kalan, antik çağdan günümüze kadar uzanan keşfedilmesi gereken bir hoşluk. Bu özelliğinden dolayı Kıyıköy’e ayak bastığınızda pek çok tarihi yapıta da tesadüfüyorsunuz.

Gezgin Bahar Gündoğdu, Kıyıköy’de fiyatlı ya da fiyatsız kamp yapabileceğiniz pek çok yer bulunuyor diyor ve en gözde yer olarak da Korsan Koyu etrafını söylüyor.

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

“İster deniz manzarasına karşı bir tepeye kurun çadırınızı ister bütün Korsan Koyu’na... Tek dezavantajı kamp malzemelerinizi azıcık taşımak zorunda olmanız ve bir kuruluş bulunmaması. Ben kuruluşta kamp yapmayı beğenmediğimden sesiz sakin yerleri seçim ediyorum her zaman. Kamp alanına gitmeden evvel alış verişinizi yapmalısınız. Geri kalan zamanda harika bir deniz, bol yıldızlı bir gökyüzü sizin olacak.”

Şayet kasabayı dolaştıktan sonra geceyi kamp yaparak geçirmek istemezseniz, pansiyonlar oldukça uygun. Maliyetler iki şahıs 200 liradan başlıyor.

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba
Resim: Bahar Gündoğdu

Tatilcilerin değil müdavimlerin kasabası: Küçükkuyu / Çanakkale

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir kasaba olan Küçükkuyu deniziyle, oksijen ambarı dağlarıyla, doğal hoşluklarıyla kendisine hayran vazgeçtiren bir adres. Bu bölgede geçirdiğiniz her an çok neşeli olacak.

Gezgin İpek Evci, Küçükkuyu’da ananesel ulus pazarında meyve ve sebzelerin asıl tadına varabileceğiniz gibi ananesel Türk pazarı bolluğu ve spektrumunu da göreceksiniz diyor. Ayrıca Evci, bölgede dolaşılacak yerlerin başında Adatepe ve Yeşilyurt Köyü geliyor diye de ilave ediyor.

“Adatepe'de restore edilen ve kendisine hayran vazgeçtiren konutların arasında, Arnavut kaldırımlı, dar ve kıvrımlı caddelerde gezmektan büyük zevk alacaksınız. Oksijen oranının yüksekliğiyle öğrenilen Kaz Dağları’nda yer alan köyde konaklamak, kahvaltı yapmak ya da bir şeyler yemek isterseniz oldukça hoş seçenekler karşınıza çıkacak. Adetepe’de konaklama maliyetleri gecelik 500 liradan başlıyor.”

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

Kazdağları eteklerinde başka bir oksijen ambarı da Yeşilyurt Köyü… Deniz kenarına yalnızca 3 km uzaklıktaki köydeki konutlar taş mimarinin en hoş, en değerli misallerinden. Gezgin İpek Evci, doğal hayatı seven ailelerin müdavimi olduğu hatta burada yaşamayı seçim ettiği köyde, sanatçılar caddesini dolaşmayı es geçmeyin diye uyarıyor.

“Ayrıca manlama yemeyi ve otlu dondurmanın tadına bakmayı da listenize ilave edin. Bir yarıyıl Rumların yaşadığı köyün alanında yer alan caminin minaresi üretiminde Yunanlı akıldalar çalıştığı için daha tuhaf bir mimariye sahip. Köy alanında kahvenizi sevinçle yudumlarken manzaranızdaki bu ayrıntıyı araştırabilirsiniz.”

EGE: POPÜLER OLANLARA ALTERNATİF
Fethiye

Ege'de kasaba dendi mi akla hep aşina yerler geliyor. Beynelmilel Turizm Gazetecileri Yazarları Federasyonu abonesi ve aynı zamanda seyahat yazarı olan Oğulcan Tatar'a "Ege'de gizli ve keşfedilmeyi bekleyen kasaba var mı?" diye sordum. Fethiye'deki Yeşilüzümlü'yü önerdi.

Ege’nin hoşu: Yeşilüzümlü / Fethiye

Fethiye’nin merkezine takribî 25 dakika uzaklıktaki Yeşilüzümlü kasabası tarihi, coğrafyası ve dokumalarıyla ön tasarıya çıkıyor. Denize uzak olmasına karşın İngilizlerin burayı keşfetmesiyle gayrimenkulün epey pahalı olduğu bir yer Yeşilüzümlü... Seyahat yazarı Oğulcan Tatar, Yeşilüzümlü’nün merkezine 8 km mesafedeki Kadyanda Antik Kenti görülecek yerler listesinde ilk sırada diyor.

“Doğa yürüyüşünü bu tarihi alanda yaparken Helenistik yarıyıldan kalan ve Roma devrinde onarılan hamam, koşu pisti, sarnıç, tiyatro ve tapınağı göreöğrenirsiniz. Coğrafi işaret patent evrakı alan Yeşilüzümlü’ye ait bir dokuma çeşidi olan Yeşilüzümlü dastarı da kasabanın öne çıkan kültürlerinden biri. Daha Öncekinden yalnızca içlik ve başörtüsü üretiminde olan dastar, günümüzde turistlerin de kullanacağı elbise ve armağanlık eşyalarda kullanılıyor.”

Kasaba etrafında kalınacak butik oteller de bulunuyor. Gecelik maliyetleri 600-700 lira arasında değişiyor.

KARADENİZ: EN HUZURLU KASABALAR BURADA
Zonguldak, Bartın

Karadeniz daha çok yaylaları ile popüler. Fakat az da olsa keşfedilmeye değer kasabalara da sahip. Sıklıkla bölgede doğa gezileri yapan, turizmci ve seyahat yazarı Erdoğan Gümüş iki şehirden iki kasabayı önerdi.

Nostalji sevenlere: Filyos-Çaycuma / Zonguldak

Zonguldak şehrinin Çayçuma ilçesine bağlı Filyos, Batı Karadeniz’in ufak ve şirin bir balıkçı kasabası. Çaycuma ilçesine 10, şehir merkezine 25 km mesafede yer alıyor. Denizi, sahili, milattan evvellerine kadar uzanan tarihi geçmişi ve adamcıl insanlarıyla keşfedilmeyi bekleyen sanki gizli bir cennet…

Ayrıca kasabanın önünde uzanan, sıcak yaz aylarında deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkaracağınız Filyos Plajı, bölgenin en çok seçim edilen yerlerinden...

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

Gezgin Erdoğan Gümüş, büyük şehirlerin kargaşasından sıkılıp, içinizi şöyle bir kısa tatil yapma ve yollara atma duygusu kapladığında, bütün de aranacak rotalardan biridir Filyos diyor.

“İster Ankara’dan ister İstanbul’dan yola çıkın, çevrenizi saran yemyeşil vadilerin arasında süren neşeli bir yolculuğun sonunda erişirsiniz Filyos’a… Nostaljiye meraklıysanız Zonguldak’tan Filyos’a uzanan harika bir tren yolculuğu yapmanız da muhtemel. Karadeniz’e kadar gelmişken balıkçı restoranlarında muhteşem manzara eşliğinde, akılda ellerde hazırlanmış enfes lezzetiyle balığı ve yanında yeşilliklerle dolu salatanın tadına bakmayı es geçmeyin.”

Konaklama için en uygun alternatif günlüğü 350 liradan başlayan maliyetlerle Çayçuma’daki oteller…

Azıcık yeşil azıcık mavi: İnkumu / Bartın

Yeşil ile mavinin buluşma adresi İnkumu, Bartın’a takribî 16 km mesafede yer alıyor. Doğal hoşluğu ve gün batımının izlenebileceği ülkemizin en nadide yerlerinden. Yemyeşil ormanlarla çevrili doğası, takribî 3 kmlik plajı ve harika kumsalıyla Karadeniz’in en hoş tatil kasası burası.

Her ne kadar denize girmek ve güneşlenmek için ideal aylar temmuz ve ağustos ayları olsa da kavurucu yaz sıcaklarının devam ettiği şu sıralarda da bu bahtı tutmak muhtemel…

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

Gezgin Erdoğan Gümüş, Inkumu’unda deniz manzaralı restoranlarda mevsimine göre Karadeniz’in balık çeşitlerini tadabilir, pak kumsallarında denize girebilir, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz diyor. Gümüş ayrıca İnkumu’nun yanı başında 6 kmlik mesafede bulunan Güzelcehisar köyünü kesinlikle listenize ilave edin diye de uyarıyor.

“Son zamanlarda tarihi ve doğal hoşluklarıyla alaka uyandıran Güzelcehisar köyü, dünyanın yalnızca birkaç yerinde misalleri bulunan 80 milyon senelik lav kolonları ve denize nazır muhteşem manzarasıyla dikkat sürüklüyor. Tabiat Abideyi olarak patent edilen lav kolonları, seyir terasları, yürüyüş yolları ve platformlarıyla resim tutkunlarının kesinlikle görmek istediği bir turizm noktası hâline gelmiş. Köyde fındık ve mandalina bahçeleri, ormanlarında doğal yetişen kestane ağaçları, yaz aylarında yerli ve yabancı turistler için unutulmaz keşif imkânları sağlıyor.”

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

Yörede konut pansiyonlarında kalmak ve çadırda kamp yapmak için her türlü imkânlar mevcut. Günlüğü 250-300 lira arasında değişen maliyet aralığı ile 2-3 şahsiyet oda veya daire kiralanarak ekonomik konaklama yapabilirsiniz.

İÇ ANADOLU: OVALARI KADAR KASABALARI DA HOŞ
Ankara, Nevşehir

İç Anadolu daha çok ovalar diyarı olarak bilinse de görülmesi gereken harika kasabalara da konut sahipliği yapıyor. Peki en hoşları hangisi? Gezgin ve seyahat yazarı Burcu Gürtürk Kadak iki şehirden iki kasabayı önerdi.


Dünyanın rakamlı hoşluklarından biri: Göreme-Kapadokya / Nevşehir

Kapadokya, Türkiye’nin hatta belki de dünyanın en mistik bölgelerinden biri. Yaradılışını doğa hadiselerine borçlu ve günümüzdeki halini alması bütünü bütününe 60 milyon sene sürmüş. Doğa onu sanki ilmek ilmek dokumuş. Sonunda da muhteşem bir sanat yapıtı ortaya çıkarmış.

Evvel Erciyes ardından Hasandağı ve Güllüdağ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak katmanların milyonlarca sene süresince yağmur ve rüzgâr tarafından eskitilmesiyle ortaya çıkan Kapadokya, günümüzde yerli yabancı turistlerin favorisi gidişatında. Özellikle Kapadokya’nın içinde yer alan Göreme kasabası ise görülmeye değer bir oluşum.

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

Gezgin Burcu Gürtürk Kadak, Göreme Açıkhava Müzesi’nin de bulunduğu Göreme kasabasının ismi tarihi dokümanlarda ilk defa 'Korama' ismiyle 6. asırda anılmış diyor ve ilave ediyor:

“Günümüzde takribî 2 bin popülasyonu bulunan kasaba, Orta Çağın başlarında Hristiyanlar için ehemmiyetli bir dini merkezmiş. Nevşehir-Ürgüp-Avanos üçgeni arasındaki çevreyi vadilerle çevrili bölgede yer alan Göreme, Dünya Servet Listesi’nde yer alan dünya üzerindeki özel bölgelerden biri.”

Göreme’de konaklama yapabileceğiniz harika oteller bulunuyor. Gecelik maliyetleri ise 400 liradan başlıyor.


Tarihi evlerini dikkat topluyor: Hamamönü /Ankara

Ankara’nın en daha önceki mesken yerlerinden olan Hamamönü, tarihi dokusu, Osmanlı mimarisi izlerini taşıyan daha önceki konutlarıyla şehrin en çok ziyaretçi sürükleyen adreslerinden biri. Hamamönü her ne kadar kayıtlarda Altındağ ilçesine bağlı mahalle olarak geçse de dokusu ve ufak bir mesken olması sebebiyle sevimli bir Osmanlı kasabası havasında…

Gezgin Burcu Gürtürk Kadak, 17'nci asırdan 19'uncu asra ait mimari özelliklere sahip konutlarıyla dikkatleri üzerine sürükleyen bu tarihi beldede, Osmanlı’dan kalma konutlar, konaklar, camiler, abideler ve müzeler başta olmak üzere takribî 250 tarihi yapı bulunuyor diyor.

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

“Hamamönü, Mehmet Akif Ersoy'un Kurtuluş Savaşı senelerinde ikamet ettiği ve İstiklâl Marşı başta olmak üzere çok rakamda şiirini yazdığı, şu anda müze olan 'Mehmet Akif Ersoy Evi'ne de konut sahipliği yapıyor. Kesinlikle uğramalısınız.”

AKDENİZ: KASABA DENİNCE DORUK ANTALYA'DA
Antalya

Yaz ve bahar aylarının hiç bitmediği, kışın yalnızca şöyle bir selam verip geçtiği bir bölge Akdeniz... Bakir doğası, pak denizi, havası, sakin ve ılıman abuhavasıyla büyük şehirlerden gelenleri hemen tavlıyor. Peki bölgede kasaba tatili yapmak istesek, nereye gitmeli? Uzun süredir Antalya’da yaşayan, gezgin ve seyahat yazarı Nurgül Büyükkalay Akdeniz’deki en hoş iki kasabayı anlattı.

Akdeniz’in en fotojeniği: Side / Antalya

Bir Hayli medeniliğin izlerini taşıyan Side, Antalya’da yolunuzu düşürmeniz gereken en hoş yerlerden biri.  Manavgat’a 7 km, şehir merkezine ise 80 km mesafede yer alıyor. 

Gezgin ve seyahat yazarı Nurgül Büyükkalay, bölgede tutacağınız en hoş resim karesi için günü Apollon Tapınağı’nda batırmak gerektiğini söylüyor.

“Helenistik, Roma ve Bizans yarıyılı yapıtlarının sergilendiği Side Müzesi’ni de kesinlikle ziyaret edin. Side konaklama alternatifleri açısından çok zengin. İster Manavgat’ta doğanın içerisindeki bungalovlarda kalın, ister butik otellerde, isterseniz de 5 yıldızlı resortlarda… Merkezdeki butik otellerde maliyetler gecelik vasati 400 liradan başlıyor.”

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

Bozulmamış dokusuyla büyülüyor: Kalkan / Antalya


Doğası, tarihi ve muhteşem koylarıyla Akdeniz’in en şirin tatil kasabalarından biri Kalkan. Bozulmamış kent dokusu, yamaçlara kurulmuş konutlarıyla Akdeniz’e karşı manzarası harika... Dünyanın en uzun doğal plajlarından birine sahip Patara ve Patara Antik Kenti de kesinlikle görmeniz gereken yerlerden.

Gezgin ve seyahat yazarı Nurgül Büyükkalay, Kalkan-Kaş yolu arasında kalan, ülkemizin en meşhur ve en hoş plajlarından Kaputaş’ta kesinlikle yüzme molası vermelisiniz diyor. Ayrıca Büyükkalay, Kalkan muhtelif butik otel ve pansiyon alternatifleri sunsa da en yaygın konaklama biçiminin villa kiralamak olduğunun altını çiziyor.

Doğal dokusuyla keşfedilmeyi bekleyen kasabalar... 5 bölge, 9 şehir ve 10 güzel kasaba

"Her bütçeye uygun villa bulmanız muhtemel. Villalarda maliyetler gideceğiniz şahıs rakamına ve konumuna göre değişiyor. İster doğa içerisinde ister deniz manzaralı villaları seçim edebilirsiniz. İki şahsiyet bir villada gecelik şahıs başı 555 lira, 4-6 şahsiyet ya da daha üzeri bir grup için ise gecelik şahıs başı konaklama maliyeti 330 liraya kadar düşüyor."