Doğalgaz göçü durduruyor

Doğalgaz göçü durduruyor

Pandemi yarıyılında doğalgaz hattının gittiği mesken yerlerinde göçün durduğunu fark ettiklerini söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Hatta bu bölgeler tersine göç almaya…

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, özellikle pandemi yarıyılında doğalgazın olduğu mesken yerlerinde göçün durduğunu farkettiklerini söyledi. Doğalgaz dağıtım sektörüne gaz gitmeyen mesken yerlerine ait bir bütçeleme çalışması yapmalarını istediklerini dile getiren Dönmez, “Doğalgazın girdiği yerlerde filhakika göçü durduruyoruz, hatta tersine de göç almaya başlıyor. Özellikle emekli olup çocukluğu, gençliği ilçesinde geçen yurttaşlarımız doğalgaz olunca yalnızca yazın değil kışın da orada kalmaya başlıyor. Bunu biz özellikle bu pandemi yarıyılında çok hissettik” diye konuştu.

ÖZELLİKLE UFAK İLÇELER

Enerji Bakanı Dönmez bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette, son 20 senede doğalgaz kullanan şehir rakamının 5’deri 81’e çıkarıldığını belirterek, popülasyonun yüzde 80’ine doğalgaz götürüldüğünü söyledi. Popülasyonun yüzde 65-66’sının fiilen doğalgaz kullandığını anlatan Dönmez, 591 ilçe ve mesken ünitesinde doğalgaz kullanıldığını, 2021’de de 35 ilçeye daha doğalgaz götürüleceğini bildirdi. Popülasyonu 20 binin üstünde olup henüz doğalgaz kullanmayan ilçelere doğalgaz götürmek için çalıştıklarını kaydolan Dönmez, “Bir sonraki düzeyde 15 binin üstündeki ilçelere bakacağız, sonra da 10 bin popülasyon ve üzerinde olanlara. Amacımız, merkez popülasyonu 10 binin üzerindeki ilçelere doğalgazı götürmek, doğalgazla tanıştırmak. Boru hatlarının uzun olduğu yerlerde belki taşıma yoluyla gaz gereksinimlerini karşılayacağız, 86 ilçemizi de CNG/LNG ile besliyoruz” biçiminde konuştu.

Doğalgaz göçü durduruyor

70 İLÇE VAR

Doğalgaz dağıtım sektörüne bir çalışma yapmalarını istediklerini ifade eden Dönmez, “Mesullük altında olan lisans bölgelerinde bu bahsettiğim popülasyon kriterlerine uygun olarak hemen bir projelendirme ve buna bağlı olarak bütçeleme çalışmalarını istedik. Üç hafta içerisinde o çalışmalar bakanlığımıza gelecek. Biz de Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ile beraber bir tasarılama yapacağız. Yatırımların hem ekonomik, hem sosyal, hem etrafsal tesirlerini hep beraber değerlendirmemiz gerekiyor ki rasyonel bir karar alabilelim. Popülasyonu 10 bin olup doğalgaza erişemeyen mesken sayımız 70 ortamında. Misalin Konya popülasyonunun şu anda yüzde 80’i doğalgaza ulaşmış vaziyette, ilçe rakamı haysiyetiyle yarısı. Geriye kalan 15-16 ilçe dağınık ve popülasyonları çok daha az olan, azıcık daha merkezden uzak mesken üniteleri. Ama natürel olarak yurttaşımız da her gittiğimiz yerde, ‘komşu ilçemizde var, şehir merkezimizde var, biz de doğalgaz kullanmak istiyoruz’ diyor” diye konuştu.

TATİL BÖLGELERİ TASARIDA

Pandemi yarıyılında yurttaşın yazın kalmaya gittiği yerlerde doğalgaz varsa kışın da kaldığını gördüklerini söyleyen Dönmez, tatil beldelerine doğalgaz götürülüp götürülmeyeceği mevzusunda, “Tatil beldelerinin özellikle Akdeniz, Ege’de kış çok sert geçmiyor. Şimdi İç Anadolu’da kış filhakika çok sert geçer ve tüketim daha yüksek ve onların bütçelerine daha fazla yük getiriyor. Bugüne kadarki yapılan yerlerin kendi içerisinde bir meblağlılığı var. Ama oralardan da arzlar gelmiyor değil. 5 senelik bir yatırım yarıyılı tasarlıyoruz, buralara da doğalgazı götürmeyi tasarlıyoruz” diye konuştu.

YENİ GEMİ İÇİN ALTERNATİFLERİ DEĞERLENDİRİYORUZ

Şu anda Fatih, Yavuz ve Kanuni olmak üzere üç tane sondaj, Barbaros Hayrettin Paşa ve Maden Tetkik Ve Arama Genel Müdürlüğümarmara Üniversitesi Oruç Reis’le de iki tane sismik araştırma gemisi olduğunu dile getiren Dönmez, “Dördüncü gemiyle alakalı olarak şimdi bizim Karadeniz’deki iş tasarımıza bağlı olarak bir çalışma başlattık. Muhtelif gemiler var şu anda satışa, devre hazır… 3’namcı bireylerden bağımsız ekspertiz raporlarının alınması, hem bizim kendi personelimizin teknik değerlendirmeleri, sonrasında da tabii maliyete ait bir bedelleme yapılması gerekiyor. Dördüncü gemiyle alakalı tasarımız var, aynı anda birkaç alternatifi değerlen-diriyoruz. Koşulları en uygun hem teknik, hem de ekonomik olarak seçim edip bir tanesinde karar vereceğiz” biçiminde konuştu.

MİNİ YEKA GES YARIŞMASI NİSANDA

Dönmez, YEKA GES-3’le güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları alakalı olarak müracaatları mart ayında aldıklarını belirterek, “700’nam üzerinde müracaat geldi, her bir müracaat evvel teknik olarak araştırılıyor maliyet zarfları açılmadan. Nisan ayı içerisinde etap-etap, şehir-şehir bu müsabakaları yapmak ve müsabakaları bitirmek istiyoruz” dedi.