'Doğanlar Apartmanı' davasında karar: Müteahhit dahil 3 sanığa hapis

'Doğanlar Apartmanı' davasında karar: Müteahhit dahil 3 sanığa hapis

İzmir'de, 30 Ekim 2020'de alana gelen 6.6 büyüklüğündeki zelzelede 15 şahsın can verdiği, 12 şahsın da yaralandığı Doğanlar Apartmanı'na ait davada karar açıklandı. Tutuklu maznunlar müteahhit Çetin

Ege Denizi'nde Seferihisar sarihlerinde, 30 Ekim 2020'de alana gelen, 117 şahsın hayatını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki zelzelede; Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı'nda 15 birey hayatını yitirdi, 12 birey de yaralandı. Zelzelenin ardından başlatılan soruşturmada, binanın müteahhidi Çetin Doğan ve sabit-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı hapsedildi. Sürveyan gösterilen Gündüz Uysal tutuksuz suçlanırken, yapı fenni sorumluyu Bedriye Işıldak ise firar etti. Hazırlanan iddia belgesinde maznunlar hakkında, 'şuurlu taksirle birden fazla şahsın vefatına ve yaralanmasına neden olmak' kabahatinden 20 seneye kadar mapus cezası istemiyle dava açıldı. İzmir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın geçen mahkemelerinde, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden istenilen bilirkişi raporunun duruşmaya eriştiği belirtilip, duruşma başkanı tarafından okunurken, proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı ve sürveyan Gündüz Uysal'ın ikincil, müteahhit Çetin Doğan ve yapı fenni sorumluyu Bedriye Işıldak'ın asli yanılgılı olduğu belirtildi.

Doğanlar Apartmanı davasında karar: Müteahhit dahil 3 sanığa hapis

28 Mart'taki mahkemede savcı, mütalaasında, maznunlardan Çetin Doğan ve Mehmet Sedat Boyacı'nın 'muhtemel kastla öldürme' kabahatinden, Gündüz Uysal'ın ise 'şuurlu taksirle birden fazla şahsın vefatına ve yaralanmasına neden olmak' kabahatinden cezalandırılmalarını arz etti. Savcı, kaçak Bedriye Işıldak'ın dosyadan ayırılmasını istedi. Davanın 13 Mayıs'taki mahkemesinde de mütalaasını veren mahkeme savcısının yerine misyona gelen iddia makamı, yasal görüş değişiklikleri sebebiyle yeni mütalaa için vakit istedi. 

KARAR VERİLDİ

Davanın görülmesine, 6'ncı duruşmayla devam edildi. Duruşmaya tutuklu maznunlar Çetin Doğan ve Mehmet Sedat Boyacı, SEGBİS ile katılırken, müştekiler ve taraf avukatları ise salonda hazır bulundu. Savcı, maznunların 'şuurlu taksirle birden fazla şahsın vefatına ve yaralanmasına neden olmak' kabahatinden cezalandırılmasını arz etti. Mütalaanın açıklanmasıyla duruşmaya 1 saat ara verildi. Aranın ardından duruşma kurulu, kararını açıkladı. Müteahhit Çetin Doğan 18 sene ve sabit-betonarme proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı 12 sene mapus cezasına çarptırılıp, tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Sürveyan Gündüz Uysal 4 sene 5 ay 10 gün mapus cezasına çarptırıldı. Kaçak maznun Bedriye Işıldak'ın dosyası ise ayırıldı.