Doğu Ekspresi seferlerine başladı

Doğu Ekspresi seferlerine başladı

TCDD, koronavirüs pandemisiyle ara verdiği Doğu Ekspresi seferlerine yine başladı. İlk tren Kars'tan yola çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları TCDD Taşımacılık AŞ'nin en uzun rotalarından biri olarak belleklerde hoş izler vazgeçen ancak yeni tip koronavirüs Kovid-19 temkinleri kapsamında seferleri durdurulan Doğu Ekspresi treni Kars'tan ilk seferine çıktı.

Salgın sebebiyle 28 Mart 2020'de seferlerine ara verilen ana hat trenleri banalleşme yarıyılıyla beraber 16 ay sonra seferlerine başlıyor.

Seyahat ve gezi tutkunlarının yanı gizeme yabancı turist ile üniversite talebelerinin de alaka odağı olan, yolcularına her mevsim masalsı bir yolculuk sunan Doğu Ekspresi treni, ilk seferine Kars Garı'nda tertip edilen merasimle başladı.

Kars Vali Vekili Mehmet Zahid Doğu ile Şehir Kültür ve Turizm Müdürü Hayrettin Çetin, treni ziyaretlerinde yolcularla sohbet etti.

Doğu Ekspresi seferlerine başladı


Doğu, trende yaptığı konuşmada, hasretle beklenen Doğu Ekspresi'nin yola çıktığını ifade ederek, "Herkes dört gözle bu treni bekliyor. Her basmakalıplaşsak da kaidelere uymanızı rica ediyoruz. Maske, mesafe, hijyen kaidelerini yerine getirmeliyiz. Aşının gücüyle gelinen süreçte uzun bir zamandır klasikleşmemize karşın hadise sayılarındaki düşüşleri görüyoruz. Uzun zamandır trenimiz bekleniyordu. Sağ salim gidiniz, beğendiklerinize erişiniz." dedi.
Hareket memuru şapkasını takan Doğu, hareket diskiyle ilk treni el sallayarak uğurladı.

Kars'tan hareket edip Erzurum, Erzincan, Sivas ve Kayseri rotasını izleyecek tren, 1310 km yol kat ettikten sonra son durağı Ankara'ya erişecek.

: İlginize Sürükleyebilir Büyük göç başlıyor! Bir Hayli bölgede adım atacak yer kalmadı...İzmir mitingine sert tenkit: CHP, HDP'ye dönüşüyor!Aşı olanlara ihtar! Bu bulgulara dikkat

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın