Doğu Karadeniz'de sağanak kâbusu! 100 kişi kurtarıldı... Yeni uyarı geldi: Uzak durun

Doğu Karadeniz'de sağanak kâbusu! 100 kişi kurtarıldı... Yeni uyarı geldi: Uzak durun

Doğu Karadeniz’de dün gece saatlerinden itibaren tesirli olan sağanak yağış sebebiyle güç anlar yaşandı. Nehirlerin su seviyesi yükseldi, taşkınlar yaşandı. Giresun’da bir halı sahada yapılan…

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sağanak hayatı negatif etkiliyor. Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’de dün gece saatlerinden itibaren tesirli olan sağanak sebebiyle bazı nehirlerin su seviyeleri yükseldi, taşkınlar alana geldi. Giresun’un Yağlıdere ilçesinde dün akşam saatlerinde sağanak sonrası debisi yükselen ırmak sebebiyle halı sahaya giden yol kapandı. Halı sahada nişan yapan takribî 100 şahıs mahsur kaldı. Taşan nehrin üzerindeki köprüden geçmeye çalışan bazı sürücülerin vasıtaları yolda kaldı. İş cihazları dayanağıyla çekilen taşıtlar kurtarıldı. Takımlar, 100 bireyi patika yoldan güvenli bölgeye tahliye etti.

VALİLİK: 100 ŞAHIS TAHLİYE EDİLDİ

Giresun Valiliği’nden Yağlıdere ilçesi Ahallı Semti’nde daha evvel devrilen köprü yerine yapılan menfez ve servis yolunun ırmak taşkını nedeniyle kullanılamaz hale geldiği belirtildi.

Açıklamada, “Bu sebeple karşıdaki halı sahada yapılan nişan merasiminde bulunan takribî 100 yurttaşımızın mahsur kalmıştır. Yurttaşlarımızın can ve mülk güvenliği açısından rastgele bir negatiflik bulunmamaktadır. Nişan törenin olduğu halı sahadan kara yolundan uygun geçiş mevcut olup takribî 150 metre patika yoldan yurttaşlarımızın güven bir biçimde lüzumlu emniyet önlemleri alınarak tahliye edilmiştir” denildi.

Doğu Karadenizde sağanak kâbusu 100 kişi kurtarıldı... Yeni uyarı geldi: Uzak durun

‘SU DALGA GİBİ GELDİ’

Taşkında yolda taşıt içerisinde 3 yaşındaki çocuğu ve eşi ile mahsur kalan Ali Talıç, “Nişana geldik. ‘Hayırlı olsun’ dedikten sonra vasıtamıza bindik ve yola çıktık. Yağış vardı ama ırmak üzerinde bulunan yolda geçmeye mani olacak bir su yoktu. Önümde iki taşıt karşıya geçti. Benim geçtiğim esnada su birden dalga gibi geldi aracımızı salladı. Taşıt su dolmaya başladı. 3 yaşında çocuğum ve eşim taşıttaydı. Kendi ihtimallerimizle taşıttan çıkmaya çalıştık. Irmak suyu göğsüme kadar geliyordu. Taşıtı da burada bulunan yurttaşların takviyeyi ile ırmak suyundan kurtarabildik. Ben geçen sene Dereli’de de su baskın trajediyi yaşadım. Yaşamayanın bunu kavraması olası değil. Taşıtımız kullanılmaz halde. Ama cana geleceğine mülke gelsin. Bizi Allah kurtardı” diye konuştu.

Doğu Karadenizde sağanak kâbusu 100 kişi kurtarıldı... Yeni uyarı geldi: Uzak durun

‘GELİN, DAMAT VE KONUKLAR PATİKA YOLDAN TAHLİYE EDİLDİ’

Kız kardeşinin nişanını yaptıklarını belirten Bayram Akkaya, “Nişan başladıktan sonra yağmur şiddetini çoğaldırdı. Dostum beni aradı ‘Koş, su baskında kaldım’ dedi. Biz hemen koştuk. Yanaşmayın, müdahale etmeyin dediler bize tehlikeli olduğu için. Biz kendi ihtimallerimizle vasıtaya halat bağladık. Halatı da belimize bağladık ve efor birliği ile taşıtı bulunduğu yerden çektik. Nişana katılanlar, gelin ve damat da halı sahanın hemen artta bulunan fındıklığın içerisindeki patika yoldan 150 metre dik yamaçtan çıkartılıp köy yolundan tahliye edildi” dedi.

‘KÖPRÜ SU BASKINA GİTTİ, GEÇİCİ OLARAK YOL YAPTIK’

O anlara şahit olan Yunus Emre Kurun ise, “Dün çok yağmur yağdı. Barajın kapakları da açılmış suyu yakalamamışlar, bir vakittir arızaları da olduğu söyleniyor. Geçen sene yaşanan su baskın trajedisinden dolayı burada bulunan köprü devrildi. Bizim taş ocağımız var bu alanda. Biz geçici suretle kullanabilmek ismine bu yolu yaptık. Arada bir bu yol nehrin akış şiddeti çoğalınca bozuluyor, biz yeniden tamir ediyoruz. Neticede burada bir firmamız var. Bu firmanın yanı gizeme burada bulunan halı sahaya ve ortam köylere de erişim bu yolla sağlanıyor. Dün de birisi burada ırmaktan taşıtı ile geçerken mahsur kalmış. Biz yeniden gece gelerek buradaki yolu onardık. Kullanılabilir hale getirdik” diye konuştu.

Doğu Karadenizde sağanak kâbusu 100 kişi kurtarıldı... Yeni uyarı geldi: Uzak durun

IRMAK YATAKLARINDAN ‘UZAK DURUN’ ÇAĞRISI

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Giresun, Trabzon ve Rize için ‘sarı kod’ ihtarında bulundu. Bu şehirlerde yoğun yağış sebebiyle su baskın ve heyelan tehlikeyi bulunduğuna dikkat çekilen ihtarlarda, oluşabilecek ani su baskın baskınına karşı dikkatli ve ihtiyatlı olunması istendi. Metrekareye yer yer 200 kgın üzerinde yağış düşmesinin beklendiği bölgede taşkın tehlikeyi bulunan ırmak yataklarında teyakkuza geçen takımlar, yurttaşlara ırmak yataklarından uzak durmaları çağrısında bulunuyor. DSİ, Karayolları, Şehir Özel Yöneti ve AFAD takımları da tehlikeli bölgelerde misyon aldı.

: İlginize Sürükleyebilir '10 milyon 800 bin lira tasarruf sağlayacak'Nişanda mahsur kalan 100 şahıs kurtarıldı! Yeni ihtar geldi: Uzak durunKurban Bayramı evveli akın akın gidiyorlar!