‘Doğum koçu’ skandalı! Evde doğum yaptırdı, bebek hayatından oldu

‘Doğum koçu’ skandalı! Evde doğum yaptırdı, bebek hayatından oldu

Ankara'da bir bebeğin konuttaki doğum sırasında can vermesi, 'doğum koçu' ismi altında kanunsuz çalışan şahısları tartışmaya açtı. Prof. Dr. Cansun Demir, "Herhangi bir tıbbi eğitimi olmayan bireyin

Ankara’da yaşayan 41 haftalık hamile Ö.G.’nin, geçen cumartesi akşamı doğum sancıları başladı. Müdahalesi, adı bilinemeyen ‘doğum koçu’ tarafından konutta yapıldı. Bu sırada bebeğin başı önde olması gerekirken ayaklarının önden geldiği görüldü. Ters doğum makat doğum sebebiyle 112 Acil Çağrı Merkezi’nden destek istendi. Ö.G., konuta gelen sağlık takımları tarafından ambulansla Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırıldı. Yapılan tahlilde doğumun ters gerçekleştiği ve bebeğin doğum kanalında kaldığı tespit edildi. Ö.G., operasyona alınırken, doğum sırasında uzun vakit oksijensiz kalan bebek can verdi. Doğum sırasında bebeğin evvel bacaklarının hareket ettiği; ancak daha sonra morarmaya başladığı ve 112 Acil’e haber verildiği bilindi.

UZMANLAR TEPKİ GÖSTERDİ: BUNUN İSMİ CİNAYET

‘YALNIZCA PARA TUZAĞI’

* Prof. Dr. Cansun Demir Türk Jinekoloji ve Obstetri Derneği İdare Heyeti Abonesi: Doğum koçu diye bir kavram yok. Doğumu yalnızca 2 şahıs yaptırabilir. Birincisi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, ikincisi ise ebedir. Herhangi bir tıbbi eğitimi olmayan bir bireyin vajinal yolla doğum yaptırması tek sözcükle cinayettir. Doğumlara ‘natürel doğum’, ‘keşkesiz doğum’ gibi adlar veriliyor ancak bu doğru bir şey değil. Doğum, doğumdur ve bahsettiğimiz gibi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bir hekim ya da ebe tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu tip yaklaşımlar belirli bir sosyoekonomik seviyedeki insanları sürüklemek için yalnızca bir para tuzağıdır.

‘ANCAK DESTEK OLABİLİR’

* Doç. Dr. Oktay Kaymak Kadın Doğum ve Perinatoloji Uzmanı: Doğum koçlarının doğum sırasında destek olunması emeliyle sağlık kurumu etrafında anne adayının yanında olması kabul edilebilir bir gidişat olabilir. Ancak doğum koçlarının konutta ‘natürel doğum’ ismi altında ebe veya hekim yerine konması doğru değildir. Zira her doğumun kendine göre tehlikeleri olabilir. Bu tehlikelerin ekarte edilebilmesi için bütün ekipmanlı sağlık kurumu etrafında doğumun gerçekleşmesi gereklidir. Zira bebeğin geliş biçimi, rahmin uzunluğu eskiki doğumdan ya da anneden ya da bebekten gelebilecek pek çok tehlike olabilir.

SERTİFİKALARI ALIŞVERİŞ SİTELERİNDEN

* İnternet üzerinden 2-3 haftalık eğitimlerle hiçbir uzmanlık koşulu aranmadan verilen sertifikaların ardından şahıs, doğum koçu ismi altında çalışabiliyor. Muhtelif özel müesseselerin verdiği bu eğitimler, alışveriş sitelerinden dahi satın alınıyor ve 1 ay sonra galibiyetsiz olunsa bile ‘katılım sertifikası’ veriliyor. Doğum koçu ya da ‘doula’ denilen bu şahıslara erişmek için yeniden bazı internet siteleri üzerinden maliyet öneriyi almak da olası. Doğum koçu olmak için ilkokul, ortaokul mezunu olmak gibi koşullar bile aranmıyor. Yalnızca tek bir imtihana girilerek koç olunabiliyor.

EBELER DE ŞİKÂYETÇİ

* Anadolu Ebeler Derneği Başkanı Uzman Ebe Nesibe Üzel, Sağlık Bakanlığı’na geçen temmuz ayında mevzuyla ilgili bir yazı yazdıklarını belirterek şunları söyledi: “Biz 10 yıldır böyle bir riski zati öngörüyoruz. Bu cins işlerin türemesi, kadınlara sosyal medya üzerinden teftişsiz bir biçimde ulaşabilmeleri, bu gidişatın çok vahim seviyelere erişmesi mevzularında ihtarlar yaptık. Bu davaya müdahil olacağız ve süreci takip edeceğiz. Kendi alanıyla ilgili görev yapmayan bireylerin neden olduğu negatif sağlık neticeleri ile derneğimiz, kabahat bülteninde bulunmuştur. Doğuma hazırlık, danışmanlık merkezleri açılması ile ilgili 2018 senesinde bir genelge yayınlandı. Burada misalin bu müesseselerin ebenin mesullüğünde ve kadın doğum hekiminin varlığında açılması gerekliliği var; asla görev alanı dışına giren bir iş tanımı yok. Türkiye’de her sene takribî 1 milyon 250 bin doğum gerçekleşiyor ve 58 bin ebemiz var. Bunu orantıladığınız zaman sayılar şahane görünüyor. Ancak ebelerin hemşirelik alanına kaydırılması, bu gereksinimleri ve bu riskleri doğurdu.”

Gözden KaçmasınDoktorların işine bile karışıyorlar Doğum koçu tartışması... Evde doğum yaptırmaya çalıştı, bebek hayatını kaybetti'Doktorların işine dahi karışıyorlar!' Doğum koçu müzakeresi... Konutta doğum yaptırmaya çalıştı, bebek hayatını kaybettiHaberi görüntüle