Doktor ailenin Türkiye birincisi kızı Zeynep Dila Kuyucu hedefini açıkladı

Doktor ailenin Türkiye birincisi kızı Zeynep Dila Kuyucu hedefini açıkladı

18-19 Haziran 2022 tarihinde yapılan Yükseköğretimöğretim Müesseseleri imtihan neticeleri açıklandı.Kocaeli’nin Darıca ilçesinde yaşayan ve hem TYT hem de yabancı dil imtihanında 500 bütün puan alarak

Özel Enka Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Kısmı talebesi Zeynep Dila Kuyucu, TYT ve İngilizce dil alanında Türkiye birincisi oldu. Babası ve annesi hekim olan Zeynep Dila, imtihan neticelerini Darıca'daki evinde bildi. 9'uncu sınıftan bu yana kumpaslı olarak ders çalıştığını belirten Zeynep Dila, galibiyetinde hem hocalarının hem de ailesinin büyük hisseyi olduğunu söyledi.

'KESİNTİSİZ TEKERRÜR YAPTIM'

Kesintisiz ders tekerrürü yaptığını anlatan Zeynep Dila Kuyucu, "Böylece 12'nci sınıfa geldiğimde, çok fazla şey biriktirmiş olmuştum. Bu biçimde TYT'ye geldiğimde yüzde 90'nını halletmiştim. 10'uncu sınıfta ise her hafta ya da 2 hafta da bir TYT sınaması çözdüm ve 11'inci sınfta tekerrür etmeye devam ettim. Böylece 12'nci sınıfta sabahlamaya gerek kalmadan, kumpaslı bir biçimde imtihan sürecini idaremiş oldum" dedi.

Doktor ailenin Türkiye birincisi kızı Zeynep Dila Kuyucu hedefini açıkladı

'İNTERNETİ YARARLI KULLANIN'

Son sınıfta tüm mevzuların yavaş yavaş ve en baştan tekerrür edilmeye başlanılmasının doğru olacağını söyleyen Kuyucu, "Bu biçimde noksanlarınız tanımlanacaktır. Daha sonra birkaç saat, bu beceriksizlerin üzerinde çalışılması gerekli. Zorlandığınız bir mevzunun başına oturmak güç öğreniyorum. Fakat bu size ne kadar güç geliyorsa gelsin, azıcıkçık gayretle, sabırla, gayretle yapamayacağınız bir şey yok. Dostlarınızdan ve hocalarınızdan takviye alın. İnterneti çok yararlı bir biçimde kullanmaya gayret edin. Böylece beceriksizlerinizi bitirip imtihana girin" diye konuştu.

Doktor ailenin Türkiye birincisi kızı Zeynep Dila Kuyucu hedefini açıkladı

'ÜNİVERSİTEYE HAZIRLANIRKEN GECELERİ UMUTSUZLUĞA DÜŞTÜĞÜM OLUYORDU'

Ailesinin hekim olmasının güçlükleri olduğunu söyleyen Kuyucu, “Bugün en mutlu günüm olmasına karşın annem hekim olduğu için şu an sağlık kurumunda hastalarıyla beraber. Bugün onunla birlikte olamadığım için dramatiğim ama birinci olduğum için mutluyum. Üniversiteye hazırlanırken geceleri umutsuzluğa düştüğüm oluyordu. ‘Ne yapacağım, bir yıl daha mı hazırlansam’ diye düşünüyordum. O kadar çalışmama karşın insanın kafasına böyle şeyler giriyor. Ama dostlarımla konuşup veya azıcık dinlenip yine ders çalışmaya başladığımda bu düşünceler geçiyordu. İlk annem baktı imtihan neticelerime. TYT’de birinci olduğumu söyledi. Neticemin iyi geleceğini bekliyordum ama birinci olur muyum, olmaz mıyım emin değildim. Natürel ki çok mutlu oldum, çok yüceldim” diye konuştu.

Doktor ailenin Türkiye birincisi kızı Zeynep Dila Kuyucu hedefini açıkladı

“ÇALIŞIRLARSA OLMAYACAK BİR ŞEY YOKTUR”

Bilgisayar mühendisi olmak istediğini aktaran Kuyucu, “Niyetim her zaman bu oldu. Allahın İzniyle hakikatleşir. Üniversite imtihanlarına girecek olanların öncelikle panik yapmamalarını nasihat ediyorum. 1 ayları kalmışsa da önlerinde tüm lise yaşamları varsa da panik yapmadan, serinkanlıca yetersizlerini tanımlayıp onlara yönelerek çalışmalarını nasihat ediyorum. Böylece hem zamandan tasarruf etmiş olacaklar hem de boşu boşuna ders çalışmamış olacaklar. Ben hiçbir zaman fazla sual çözen birisi değildim ama özellikle çok fazla mevzu çalışıyordum. Her şeyin detaylarını bilen birisiydim. Bunu yapmalarını nasihat ederim. Zati çalışırlarsa olmayacak bir şey yoktur diye düşünüyorum. Mektebime çok teşekkür etmek istiyorum. Şarık Tara başta olmak üzere müdürümüz, hocalarımız, dostlarımız dahil olmak üzere hepsinin bende emeği çok ayrı. Enka'nın olanakları sayesinde, 4 yıl süresince fedakarlıkları ve bilgileriyle yol gösteren hocalarımıza çok teşekkür etmek istiyorum. Tüm aile abonelerimin de katkısı çok büyük. Annem ve babam 18 yıl süresince tüm fedakarlıkları ve yardımlarıyla hep yanımda oldular” biçiminde konuştu.

Doktor ailenin Türkiye birincisi kızı Zeynep Dila Kuyucu hedefini açıkladı

“KENDİ MESULLÜĞÜNÜN ŞUURUNDA OLAN BİR KIZDI”

Kızlarıyla hep iftihar dinlediklerini söyleyen baba Mehmet Kuyucu ise "Zeynep, öğrenim yaşamı süresince bizi hiç üzmedi. Derslerine kumpaslı bir biçimde çalıştı. Hiçbir zaman kendisine 'Kızım ders çalış' diye bir tümce kullanmadık. Kendisinden hiç gücenmedik. Allah, yolunu sarih etsin diyorum." İmtihan psikolojisinin çok güç olduğunu aktaran Kuyucu, çocukların ciddi bir baskı gördüğünü hatırlatarak ebeveynlere "Çocuklarınızın yanında olun" çağrısı yaptı.

Doktor ailenin Türkiye birincisi kızı Zeynep Dila Kuyucu hedefini açıkladı

YKS YANIT KÂĞITLARI ULAŞIMA AÇILDI

Öte yandan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı ÖSYM, YKS yanıt kağıtlarının ulaşıma açıldığını duyurdu.

ÖSYM'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"18 Haziran 2022 tarihinde uygulanan 2022-YKS 1. Seans Temel Yeterlilik Testi TYT, 19 Haziran 2022 tarihinde uygulanan 2022-YKS 2. Seans Alan Yeterlilik Testleri AYT ve 2022-YKS 3. Seans Yabancı Dil Testi YDT adaylarının yanıt kâğıtlarının görüntüleri ve yanıt kâğıtlarına yapmış oldukları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması neticeyi elde edilen aday yanıtları ve suallerin doğru yanıtları, imtihana giren adayların suallere verdikleri cevaplarını ve değerlendirme neticelerini araştırabilmeleri emeliyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 18 Temmuz 2022 tarihinde saat 14.00'ten itibaren 10 gün zamanla ulaşıma açılmıştır.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresine T.C. Kimlik Numaraları ve parolaları ile giriş yaptıktan sonra alakalı imtihanı ve “Yanıt Kâğıdı Görüntüleme” ekranını seçerek imtihanda kullandıkları yanıt kâğıdı görüntüsünü, yanıt kâğıdına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması neticeyi elde edilen aday yanıtlarını ve suallerin doğru yanıtlarını görebileceklerdir. Ayrıca adaylar, aday yanıtlarının ve yanıt anahtarının yayınlandığı form üzerindeki sual numaralarını tıkladıklarında, her sual için açılan yeni pencerede sual kökünü, yanıt alternatiflerini ve sualin doğru yanıtı ile alakalı suale kendilerinin vermiş olduğu yanıtı görebileceklerdir. Sualler, adayın imtihanda kullandığı broşürün sual ve alternatif diziliminde görüntülenmektedir. Alakalı sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş yanıt rakamları ile beraber çiğ puanları da gösterilmektedir.

Bu uygulama, adayı bilgilendirme emeliyle yapılmaktadır. Görüntülenen sayfa belge kaliteyi taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler temel alınır."