Doktor eşini öldürmüştü! Tahrik indirimi istedi, ağırlaştırılmış müebbet aldı

Doktor eşini öldürmüştü! Tahrik indirimi istedi, ağırlaştırılmış müebbet aldı

Ankara'da 9 aylık eşi kadın doğum uzmanı Opr. Dr. Zeynep Erdoğan'ı 47 bıçaklayarak öldüren, oğlu A.A.'yı 16 da darbedip, bodrum kata kilitleyen Mehmet Erdoğan 45, tutuklu suçlandığı davada ağırlaştırılmış

Mehmet Erdoğan, ikinci konutluluğunu yaptığı, 9 aylık eşi Opr. Dr. Zeynep Erdoğan'ı, 9 Mayıs 2021'de Çankaya ilçesi Mutlukent Mahallesi'ndeki konutlarında tartıştıktan sonra bıçakla öldürdü. Erdoğan, cinayetten evvel de eşinin ilk konutluluğundan olan oğlu A.A.'yı vurup, domuz bağı ile bağlayarak bodrum kattaki ambara kilitledi. Erdoğan eşine ait arabayla kaçarken, A.A.'nın ellerindeki ipi çözüp dışarı çıkarak takviye istemesi üzerine hadise ortaya çıktı. Polis tarafından tutulan Erdoğan, sevk edildiği adliyede çıkarıldığı duruşmaca hapsedildi. Soruşturma sonunda Erdoğan hakkında 'eşi isteyerek öldürme', 'cebir, tehdit veya şike kullanarak bireyi hürriyetinden yoksun kılma' ve 'isteyerek yaralama' kabahatlerinden dava açıldı.

'ANNESİNİ ÖYLE GÖRMESİN, DİYE ÇOCUĞU ALT KATA İNDİRDİM'

Ankara 31'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davanın karar mahkemesine maznun Mehmet Erdoğan, Zeynep Erdoğan’ın yakınları ile taraf avukatları katıldı. Duruşma, evvelki celse mütalaasını açıklayan savcıya laf verdi. Savcı, mütalaasını yineleyerek, maznunun 'eşi isteyerek öldürme' kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet, A.A.'ya karşı eylemleri sebebiyle de 'öldürmeye girişim' ve 'hürriyetten yoksun kılma' kabahatlerinden 34 seneye kadar mapusla cezalandırılmasını arz etti.

Savcının görüşüne karşı korunmasını yapan maznun Erdoğan, öldürme maksadıyla hareket etmediğini öne sürerek, “Çok pişmanım. Eşimi öldürmek istemedim. Annesini o halde görmesin, diye çocuğu alt kata indirdim. Öldürmek gibi amacım yoktu" dedi.

TAHRİK İNDİRİMİ İSTEDİ, UYGULANMADI

Mehmet Erdoğan, eşinin kandırdığını söylemesi üzerine kendini kaybettiğini, yaralama maksadıyla hareket etiğini de iddia ederek, verilecek cezada tahrik indirimi uygulanmasını arz etti.

Avukat beyanlarının ardından kararını açıklayan duruşma kurulu, maznuna ‘eşi isteyerek öldürme’, ‘öldürmeye girişim’ ve ‘bireyi hürriyetinden yoksun kılma’ kabahatlerinden ağırlaştırılmış müebbet ve 25 sene mapus cezası verdi. Duruşma, cezada hiçbir indirim kararı uygulamadı.