'Dolandırıcı Raki' lakaplı Güney Zobu hayatını kaybetti

'Dolandırıcı Raki' lakaplı Güney Zobu hayatını kaybetti

Başından yetersiz etmediği fötr şapkasıyla 80’li senelerin namlı dolandırıcısı, ‘Raki’ lakaplı Güney Zobu, 82 yaşında yaşamını kaybetti.

Güney Zobu General Hasan Rıza Zobu’nun torunu, Moskova Büyükelçisi Şemsettin Zobu’nun oğlu, işadamı Kuzey Zobu’nun abiyi, oyuncu Melike Zobu’nun da babasıydı. Ancak onu namlı yapan akrabaları değil bizzat kendisiydi. 1980’li senelerde dolar taşımanın yasak olduğu günleri, kendi yoluyla hasılat kapısına dönüştürmüştü. ‘Sülün Osman’ lakaplı Osman Ziya Sülün’den sonra ülkenin en büyük dolandırıcısı olarak anılıyordu. Niyetinde, firari yollardan döviz almak isteyen milyonerler vardı.

ÇİFT KAPIYI BULUŞ ETTİ

Şık elbiseleri, elinden düşürmediği purosu ile ‘keriz’ dediği milyonerlerle lüks otellerde buluşup pazarlık yapardı. Seçtiği otellerin özellikle iki giriş-çıkışı olması ilk seçimiydi. ‘Çift kapı’ diye adlandırılan bu dolandırıcılık usulü daha sonra moda oldu. Raki, buluştuğu bireye çok ucuzdan dolar satacağını söyler, parasını aldıktan sonra otelin arka kapısından gizeme kadem basardı. Dolandırılan bireyler, döviz firaricisi damgası yememek için polise de gidemezdi.

SUBAY KILIĞINA GİRDİ

Amerika Birleşik Devletleri 6. Filosu’nun İstanbul’a gelişini fırsat öğrenmişti. Bulduğu Amerika Birleşik Devletleri subayı üniformasıyla o yarıyılın namlı otellerini yerleşim yakaladı. Bir otelde karşılaştığı o yarıyılın namlı politikacısı Süleyman Demirel’le de bir Amerika Birleşik Devletleri subayı gibi sohbet etti. Demirel’in sohbet ettiği bireyin Raki olduğu anlaşılınca günlerce gazetelere mevzu oldu.

Güney Zobu yaşı ilerleyince kendini ‘emekli’ etti. Son senelerini 42 senelik yaşam dostu Hale Zobu ile beraber Tuzla’daki evinde geçirdi. Kanser ve KOAH hastalığı iyice ilerlemişti. Gidişatı ağırlaşınca sağlık kurumuna kaldırıldı, ancak kurtarılamadı.

Dolandırıcı Raki lakaplı Güney Zobu hayatını kaybetti


EŞİ HALE ZOBU: RENKLİ BİR ŞAHSİYETTİ

Güney Zobu için dün Zincirlikuyu Kabirliği’nda cenaze namazı kılındı. Cenazesinde yalnızca 20 birey vardı. Eşinin ardından gözyaşı döken Hale Zobu, “22 yaşında Güney’e aşık oldum. 2 kızımız dünyaya geldi. Onun 2 kızı daha vardı. Kimse arttan küfür etmezdi. Çok renkli bir karaktere sahipti. Kızım babasının kitabını hazırlayacak” dedi.