Dolar fiyatlarında 4 ayın en düşük seviyesi

Dolar fiyatlarında 4 ayın en düşük seviyesi

Dolar maliyetleri, doların dünyada yaşadığı efor kaybının sürmesi ve dün rekor seviyede asıllaşan ikinci çeyrek sihrime bilgilerinin tesiri ile takribî olarak 4 ayın en düşük seviyesini gördü. Dolar

Dolar maliyetleri, dolar endeksinde yaşanan değer kaybı ve Türkiye'nin ikinci çeyrek sihrime bilgilerinin senelik bazda yüzde 21,7 ile rekor seviyeye işaret etmesinin ardından düşüşünü sürdürürken; gün içinde 8,2566 TL seviyesine kadar gerileyerek 11 Mayıs tarihinden bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Dolar kuru, 3 gündür sürekli düşüşünü sürdürürken, gün içerisinde azami ise 8.3102 TL seviyesini gördü. Dolar maliyetleri, saat 16.09 haysiyetiyle yüzde 0.08 oranında düşüşle 8.2767 TL seviyesinde hareket etti.

Dolar maliyetleri, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 8.29 TL seviyesinde hareket ederken; yeni güne yatay seviyeden başlamıştı. Yarın açıklanacak olan Amerika Birleşik Devletleri tarım dışı istihdam bilgisi, para siyaseti üzerinde tanımlayıcı olduğu için kritik olurken, bilgi evveli döviz piyasalarında yaşanan oynaklık sürebilir.

Dolar fiyatlarında 4 ayın en düşük seviyesi

10 senelik gösterge bononun bileşik faizi yüzde 17.03 seviyesinde, 2 senelik gösterge bononun bileşik faizi yüzde 18.39 seviyesinde bulunuyor.

EURO 4,5 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYELERİNDE

Euro maliyetlerinde de düşüş meyli sürerken, 21 Nisan tarihinde gördüğü 9.75 TL seviyesinden sonraki en düşük seviyelerdeki hareketine devam ediyor. Euro kuru, gün içerisinde en düşük 9,7991 TL'yi görürken; şu dakikalarda yüzde 0.08 oranında düşüşle 9,8220 TL seviyesinde bulunuyor. İngiliz sterlini ise aynı dakikalarda 11.4240 TL seviyesinde operasyon görüyor.

Dolar fiyatlarında 4 ayın en düşük seviyesi

DOLAR DÜNYADA GERİLİYOR

Dün Amerika Birleşik Devletlerinde temennilerin oldukça altında kalan ADP özel sektör istihdam bilgilerinin ardından dolar endeksi 92,37 seviyesine kadar gerileyerek 6 Ağustos tarihinden bu güne en düşük seviyeyi gördü. Dolar endeksi, bugün dar bir bant aralığında hareket ederken, dün takribî 1 ayın en düşük seviyesini göre Euro/dolar paritesi ise şu sıralarda 1,1854 seviyelerinde yatay hareket ediyor.

Dolar fiyatlarında 4 ayın en düşük seviyesi

DIŞ ABUHAVA VE Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TANIMLAYICI OLACAK
Eral Karayazıcı - Inveo Portföy - Fon İdare Müdürü

Amerika Birleşik Devletleri para üniteyi 20 Ağustos tarihinden bugüne dünya genelinde değer kaybediyor. Bu trendin yansıması ile ülkemizde de iki haftada 8,50 TL seviyesinden 8,27 TL seviyesine kadar geriledi. Önümüzdeki hafta-aylarda dolarTL’nin seyri üzerinde dış abuhava ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz indirim döngüsünün giderekme-sürati tanımlayıcı olmaya aday görünüyor.

Yurt içinde döviz arzında ehemmiyetli bir faktör olan cari denge eylül-ekim parkurunda turizm kanalı ile Türk Lirasını desteklemeye devam edecektir. 8,43 seviyesinde efor kazanan bir mukavemete sahip olan DolarTL cephesinde ben alt doğrultulu tehlikelerin 8,02 ortamı ile kısıtlı olduğunu, bu seviyeye kadar gerilemenin sürmesinin ise ehemmiyetli miktarda dış abuhavaya bağlı olacağını düşünüyorum.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın