Domuzdan insana kalp naklini uzmanlara sorduk: Organ naklinde müthiş dönemeç

Domuzdan insana kalp naklini uzmanlara sorduk: Organ naklinde müthiş dönemeç

Amerika Birleşik Devletleri’li cerrahların, 7 saatlik bir harekâtla kalp rahatsızlığı olan bir hastaya domuz kalbi nakletmesi bilim dünyasında çığır açtı. Türk uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri’de

TÜRKİYE’DE DE YAPILABİLİR...

Domuzdan insana kalp naklini uzmanlara sorduk: Organ naklinde müthiş dönemeç

Prof. Dr. Bingür Sönmez: Domuzdan nakil sınanmasının sebebi bağışıklık sisteminin insana daha yakın olması ile 6 ayda yetişkin hale gelerek 12 yavru yapabilmesi. Domuz cenini alınarak laboratuvarda 4 yalanlama geni bloke ediliyor, 6 kabul geni ise aktive ediliyor. Dolayısıyla hastanın bağışıklık sisteminin uzvu kabul etmesi sağlanıyor. Uzuv nakilleri için çok büyük bir ümit kaynağı. Burada iki tehlike var. Biri erken yalanlama, öbürü ise kronik yalanlama. Beden, uzvu 4 gün içinde yalanlarsa erken yalanlama oluyor. Şu an için bu zaman aşılmış gibi görünüyor ve kronik yalanlama yarıyılına giriliyor. Şayet hasta 3 ay içinde yalanlamazsa galibiyet üstüne galibiyet demektir. Domuzun ömrünün az, ihtiyarlama süratinin ise çok fazla olması bir öbür tehlike. Buradaki galibiyet reelinde nakil yapan kalp cerrahlarının değil daha ziyade genetik mühendislerinin zaferidir. Türk bilim insanlarının da bunu yapabilme imkânı vardır. Türkiye’de de çok bedelli öğretmenler ve altyapı mevcuttur. Eş zaferi burada da bekliyoruz.

Gözden KaçmasınMeteorolojiden yoğun kar uyarısı 19 kentte sarı kodlu alarmMeteoroloji'den yoğun kar ihtarı! 19 kentte sarı kodlu alarmHaberi Görüntüle

KALP NAKİLLERİNDE KADAVRA BECERİKSİZ

Domuzdan insana kalp naklini uzmanlara sorduk: Organ naklinde müthiş dönemeç

Prof. Dr. Melih Akıl: Uzuv nakillerinde kalp nakli, lüzumu karşılamıyor. Zira böbrek ve karaciğerde hasta can verdikten sonra uzvu süratlice alabilirsiniz ancak kalpte yalnızca beyin vefatı asıllaştırıldıktan ve kalp işlevleri bozulmamış ise uzuv alınabiliyor. Yapay kalp ise hudutlu bir zaman kullanılabiliyor. Ancak bir hayvandan nakil olduğunda bu ayarlanabilir, zira bedene geçim sağlıyor. Dolayısıyla bu olay uzuv nakillerinde en ehemmiyetli viraj. Buradaki en büyük tehlike domuzun kalbinin gelişmesi olasılığı. İnsan kalbi 18-20 yaşlarından sonra gelişmiyor ancak domuzlarda böyle değil. Bir öbür tehlike de beklenmedik bağışıklık tepkileri olabilir. Umarım bu hasta bir başlangıç olur. Bunda galibiyet sağlanmasa dahi gelecekte muvaffak olunacaktır.

UZUV KITLIĞINA TAKAT OLABİLİR

Domuzdan insana kalp naklini uzmanlara sorduk: Organ naklinde müthiş dönemeç

Türk Kardiyoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ertuğrul Okuyan: Kalp nakillerinde en büyük kasvetimiz canlıdan nakil yapılamaması. Böbrek ve karaciğerde aileden vericiler olabiliyor ancak rehabilitasyona yanıt vermeyen hastalar için tek umut kalp nakli. Türkiye’de pandemi evveli senede 100 kadar kalp nakli reelleştiriliyordu. Ancak pandemi sebebiyle son 2 senede, nakil sayısı senelik 30’a kadar düştü. Fakat bekleyen hasta sayısı binden fazla. Temel emel, hayvanların insanların uzuvları için bir nevi yedek parça olması gidişatı. Zaferli olursa bu nakiller uzuv kıtlığına çözüm getirir.

İSLAM’DA HARAM TARTIŞMALARINA YANIT:

ZARURETSE CAİZDİR

Domuzdan insana kalp naklini uzmanlara sorduk: Organ naklinde müthiş dönemeç

Diyanet İşleri Başkanlığı: Hayati ehemmiyete sahip bir rehabilitasyonun helal olan nesnelerle yapılabilme imkânı bulunmadığı hâllerde zaruret gereği, haram olan nesnelerden de faydalanılabilir. Bu haysiyetle, kalp kapakçığının değişmesi gerekli olan bir hastanın rehabilitasyonunda, helâl yollarla bir seçenek bulunmaması ya da bulunan öbür çözümlerin faydalı ve sıhhatli olmaması halinde, domuzdan elde edilen kalp kapakçığının kullanılması da caiz olur.

NAÇARSAN HARAM OLMAZ

Domuzdan insana kalp naklini uzmanlara sorduk: Organ naklinde müthiş dönemeç

Cübbeli Ahmet Ahmet Mahmut Ünlü: Domuzun caiz olmadığı hususunda ayet vardır. Ancak ayeti sözcüğün devamında başka bir deyişle mecburi kalan şahsın can vermeyecek kadar yemesine izin edildiğinden, 4 mezhebin fıkıh bilginleri, muzdar naçar olanın kullanmasına fetva vermişlerdir. Şayet başka seçenek yoksa, birey muzdar gidişatına düşer. Zira bu bir hayat memat sorunudur. Estetik, hoşluk sorunu değildir.

Domuzdan insana kalp naklini uzmanlara sorduk: Organ naklinde müthiş dönemeç Amerika Birleşik Devletleri’de ilk kere Maryland Üniversitesi’nde 7 Ocak’ta bir domuzun cenininden alınarak laboratuvar etrafında genetiği değiştirilen kalp, 57 yaşındaki David Bennet adlı hastaya nakledildi. Hastanın gidişatı gayet iyi.

ZENOTRANSPLANTASYON DAHA EVVEL DE SINANDI

Hayvandan insanlara yapılan nakillere zenotransplantasyon sınıyor. Tarihi çok daha öncekilere dayanan ve bir hayli kere galibiyetsiz olan nakillerin en çok öğrenileni kalp problemiyle doğan Fae Beauclair’in harekâtı. 1984’te California’da babun türü maymundan alınan bir kalp, zaferli biçimde Fae’ye nakledildi. Ancak harekâttan 1 ay sonra bebek hayatını kaybetti. Bilim dünyası zenotransplantasyonu tıp etiği açısından tartışmaya devam ediyor. Usulün hasta için son takat olması gerektiği belirtiliyor.

Gözden KaçmasınZincir marketlere ürün sınırıZincir marketlere ürün sınırıHaberi Görüntüle