Donanmanın gözü kulağı 'Ufuk'ta

Donanmanın gözü kulağı 'Ufuk'ta

Tuzla'da dün tertip edilen merasimle donanma stokuna giren ilk ulusal istihbarat gemimiz TCG Ufuk, Türkiye’nin denizlerdeki gözü, kulağı olacak.

ULUSAL istihbarat gemisi A 591 Ufuk’un projedeki adı ‘Test ve Eğitim Gemisi’ olarak adlandırıldı. Cumhurbaşkanlığı Korunma Sanayii Başkanlığı SSB tarafından projelendirilen TCG Ufuk için, MİLGEM olarak adlandırılan İsme sınıfı korvetlerin altyapısı kullanıldı. Türk donanması, denizaltısavar olarak da faaliyet gösteren İsme sınıfı korvetlerin ulusal olarak üretilmesiyle eforuna efor katmış, ilk korvet olan Heybeliada, 'Denizlerin Hayaleti' olarak ünlenmişti.

2017 YILININ HAYALİYDİ

TCG Ufuk için 2017 senesinde İstanbul Tersanesi ile sözleşme imza atıldı. Gemiye Ufuk adı ve A-591 borda numarası verildi. Geminin misyon sistemlerinin ASELSAN tarafından tedarik edilmesi kararlaştırıldı.

920 TON SAC KULLANILDI

İstanbul Denizcilik Tersanesi tarafından 30 blok halinde yapım edilen geminin üst bina ve direkleri dahil kızak üzerinde birleştirilmesi 24 Temmuz 2018’de bitirildi. Ufuk için takribî 920 ton sac, 12.5 ton alüminyum, 6 bin 340 metre boru işlendi ve bir araya getirildi.

Gözden KaçmasınSalgın ne zaman bitecekSalgın ne zaman bitecekHaberi Görüntüle

2019’DA DENİZE İNDİ

İstanbul Tersanesi’nde inşa edilen ulusal istihbarat gemimiz TCG Ufuk, 2019’un şubat ayında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Korunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve MİT Başkanı Hakan Fidan’ın katıldığı merasimle denize indirildi.

SİNYAL İSTİHBARATI

Denizdeki testleri zaferle geçen TCG Ufuk, kardeşleri olan değişik İsme sınıfı korvetler gibi yüksek sürat ve manevra maharetini ispatlayınca teknik olarak donatıma geçildi. Ufuk’a sinyal istihbaratına SIGINT müteveccih ASELSAN imalatı makineler konuldu. Geminin tehdit olarak idrak edilmemesi için, dünyadaki misalleri gibi büyük çaplı silah sistemleri kullanılmadı. Ufuk, yalnızca öz korunma için düşük kalibreli silahlarla donatıldı. Önleyici istihbaratın, özellikle sinyal istihbaratının ehemmiyet kazandığı bugünün dünyasında TCG Ufuk, çok büyük bir boşluğu dolduracak. Korvet, Türkiye’nin denizlerde gören gözü, dinleyen kulağı olacak.

SİNYAL AVCISI

Komuta hakimiyet gemisi olarak da kullanılabilecek olan TCG Ufuk korvetinin öne çıkan özellikleri sinyal istihbaratı ve elektronik harbe karşı koyma olarak öğreniliyor. Ufuk korveti misyon yapacağı alanlarda sinyalleri izleyebiliyor, gerekirse bozabiliyor. Sinyal bozucu özelliğiyle mümkün bir muharebe sırasında İHA ve SİHA gibi gelişmiş hava sistemlerinin düşman tarafından görülmesinin önüne geçiyor. Sinyal izleme özelliğiyle de düşmanın haberleşme sistemini izleyebiliyor, gerekirse bu sinyallere müdahale edebiliyor. Böylece mümkün hücumlardan hem kendisini hem de arkadaş güçleri gözetmiş oluyor.

Gözden KaçmasınKapkara bir cehalet: Cin çıkarma vakasıKapkara bir cahil: Cin çıkarma vakasıHaberi Görüntüle

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

Boy: 94.5 metre
Genişlik: 14.4 metre
Su Çekimi: 3.6 metre
Azami Hız: 18+ knot
Hava Vasıtayı: 10 tonluk genel kasıt helikopteri
Kesintisiz Seyir: 60 gün