Döviz bürolarında hava parası 400 bin dolara çıktı

Döviz bürolarında hava parası 400 bin dolara çıktı

İki yıldır yenilerine izin verilmeyen döviz ofislerinde devir harekâtları sırasında uygulanan hava parası, 400 bin dolara kadar çıkınca, legal tertip etme yapıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi…

AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin, döviz ofisleri ve bedelli maden vasıtayı müesseselerine faaliyet izninde müracaat fiyatı alınmasını öngördüklerini belirtirken, “Bu meblağların kamuya kaynak girişine dönüşmesi sağlanacak. Burada 6 milyonluk liralık bir üst limit tanımlıyoruz” dedi.

BİZDE BİR HAYLİ YERDE

Hazine ve Maliye Bakanlığı Finansal Piyasalar Kambiyo Genel Müdürü Murat Zaman da maddeyle alakalı bilgi verirken, döviz ofislerine müteveccih yoğun bir arz olduğunu ancak çok rakamda döviz ofisi açılmasının istenilen bir şey olmadığını söyledi. Genel Müdür Zaman, “Çok rakamda döviz büfesinin açılması, dolarizasyon mevzusunda sarihçesi çok istenilen bir şey değil. Döviz büfeleri yurtdışında çoğu zaman turistik yerlerde olur, turistin olduğu merkezlerde olur ama bizde bir hayli yerde var. Onun rakamlarını da limitte yakalayabilmek ve makul bir seviyeye getirebilmek için böyle bir yol izleniyor. Yeni izinler gelmedikçe, ikinci el maliyetleri yukarıya doğru gidiyor, orada bir rant oluşuyor.

O ranttan da döviz büfelerinin sahipleri natürel olarak yararlanıyor. Burada bir rant varsa, hakimiyetli ve bir lisans verildiğinde, bu rant devlete geçsin, yeni bir kamu kaynağı haline gelsin, gayemiz, emelimiz bu açıkcası dedi” diye konuştu. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül de, 2019’dan bu yana yeni döviz ofisine izin verilmediğini belirtirken şunları söyledi:

“Bu izin verilmediği için de piyasada ciddi bir arbitraj oluyor. Başka Bir Deyişle o arbitraj çerçevesi içerisinde alt yukarıya 400 bin dolar etrafında bir pay devir...”

TAKSİ PLAKASI GİBİ OLDU

İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Akılda da, sistemin taksi plakası sistemine benzediğini belirtti ve şunları söyledi: “Taksi plakası gibi bir şey, dolmuş plakası gibi, başka bir deyişle hudutlu yakaladılar, şişirdiler o arada, şimdi alıp bir sürü… Diyelim ki, dün, bir tanesi 400 bin dolar hava parası verdi, işte, döviz büfesi aldı. Bugün, bu yasayı çıkartacağız, adamın 400 bin doları pul olacak. Zira artık devlet şey yapmış oluyor.”

: İlginize Sürükleyebilir Kılıçdaroğlu kimi tarif etti İmamoğlu ne yapacak?Göğsündeki alçak mermiyi anlattı! 15 Temmuz'da yaralandı...Bir mahalle ona ağlıyor! Gizem acısı...

Borsada kolay operasyon ve düşük kurul için tıklayın