DSÖ-Çin polemiği: DSÖ direktörü Çin’i eleştirdi… Sözleri anında sansürlendi!

DSÖ-Çin polemiği: DSÖ direktörü Çin’i eleştirdi… Sözleri anında sansürlendi!

Koronavirüsün ilk görüldü yer olan Çin’de hali hazırda yürürlükte olan ‘0 olay’ siyaseti tenkitlerin odağı olmaya devam ediyor. Çin yurttaşları artık dayanılmaz hale gelen karantina temkinlerine başkaldırı

Dünya Sağlık Teşkilatı Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, çok rakamda Çin şehrinde sıkı bir biçimde uygulanan tecridin artık işe yaramadığını ve bu siyasetin değiştirilmesi gerektiğini açıkladı.

DSÖ başkanı, Xi Jinping'in “dinç sıfır-Covid” elde etme vaadine tepki olarak, Çin'in Covid virüsünü ortadan kaldırma gayretiyle alakalı evhamlarını dile getirdi.

DSÖ-Çin polemiği: DSÖ direktörü Çin’i eleştirdi… Sözleri anında sansürlendiDünya Sağlık Teşkilatı, birinci ağızdan Çin'i tenkit etince ortalık karıştı 

DSÖ: SÜRDÜRÜLEBİLİR BULMUYORUZ

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus dün katıldığı bir medya brifinginde “DSÖ’nün, Çin'in Covid siyasetinin “Virüsün tavrı göz önüne alındığında sürdürülebilir olduğunu düşünmediğini ve Çinli uzmanlarla bu mevzuyu tartışarak bu yaklaşımın sürdürülebilir olmayacağını belirttik… Bence bir farklılık çok ehemmiyetli olacak” dedi.

DSÖ'nün acil gidişat direktörü Mike Ryan ise “sıfır Covid” siyasetinin yalnızca ekonomik tesiri açısından değil insan hakları üzerindeki tesirinin de dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Ryan “Hakimiyet tedbirlerini, cemiyet üzerindeki tesirine ve ekonomi üzerindeki tesirine karşı dengelememiz gerekiyor ve bu her zaman kolay bir kalibrasyon ayar değil” dedi.DSÖ-Çin polemiği: DSÖ direktörü Çin’i eleştirdi… Sözleri anında sansürlendiÇin'in her şehrinde bu görüntülere tesadüfmek olası

VEFATLAR DÜŞÜK KALDI

Ryan ayrıca, virüsün 2019'un sonlarında Wuhan şehrinde ortaya çıkmasından bu yana Çin'in 15.000 vefat kaydolduğunu belirtti. Bu, Amerika Birleşik Devletlerinde 1 milyon ve Hindistan'da 500.000'den fazla vefat ile karşılaştırıldığında oranla düşük bir sayı.

Ryan, bu bilgilere katlanarak dünyanın en kalabalık ülkelerinden birinin koronavirüs bulaşmasını yasaklamak için sert ihtiyatlar almak istemesinin banal olduğunu ifade etti.

Bununla beraber, devam eden salgınların ve son derece bulaşıcı Omicron varyantının dağılmasını durdurmanın güçlüğünün de altını çizdiğini söyledi.

Finans merkezi Şanghay'dan başşehir Pekin'e kadar çok rakamda Çin şehri, bu senenin başından kilit altında. Şanghay, tecritte altıncı haftasında ve yetkililerin sert bir biçimde siyaseti uygulaması ulusun işkence sürüklemesine ve hiddete neden oluyor.

Xİ JİNPİNG KARARINDA ISRAR EDİYOR

Tüm bu tenkitlere karşın Çin Devlet Başkanı Xi, geçen hafta hükümetinin durumu değiştirme amacında olmadığını tekrarladı. Hatta, yetkilileri “genel dinç sıfır-Covid siyasetine şaşmadan uymaya” çağırdı ve siyasete müteveccih rastgele bir tenkide veya kuşkuya karşı ihtarda bulundu.

Uzmanlar, Çin'in Covid ile nasıl başa çıkılacağı mevzusunda bir çelişki içinde olduğunu söylüyor. Salı günü, Çin ve Amerika Birleşik Devletlerindeki bilim adamları tarafından yapılan yeni modelleme, ülkenin mevcut siyasetini aşılama ve rehabilitasyonlara ulaşım gibi rastgele bir tedbir almadan vazgeçmesi gidişatında 1,5 milyondan fazla Covid vefatı tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu gösterdi.

 Analistler, aşılamaya odaklanılırsa böyle bir vefat oranının çok daha az olabileceğini de söyledi. Çin'de 80 yaş üzerindekilerin yalnızca takribî %50'si aşılanıyor bu şahıslarla alakalı bazı kısıtlamalar korunurken antiviral ilaçlar almaları sağlanıyor.DSÖ-Çin polemiği: DSÖ direktörü Çin’i eleştirdi… Sözleri anında sansürlendiÇin, 0 olay siyasetinden asla taviz vermiyor

DSÖ BAŞKANININ LAFLARI ÜLKENİN SOSYAL MEDYASINDA YASAKLANDI

Dünya Sağlık Teşkilatı Direktörünün Çin'in sıfır hoşgörülü Covid-19 siyasetinin sürdürülebilir olmadığına ait yorumları üzerine Birleşmiş Milletler’in Weibo gönderisi, yayınlandıktan kısa bir vakit sonra bu sabah Çin sosyal medya platformundan kaldırıldı.

Bir başka Çinli sosyal medya platformu olan WeChat, Birleşmiş Milletler tarafından eş bir gönderinin paylaşım işlevini devre dışı vazgeçti.

Ghebreyesus’un açıklamaları, Birleşmiş Milletler tarafından sosyal medya hesaplarında Çince olarak yayınlanmıştı.

BM’Yİ DE YASAKLADILAR

Birleşmiş Milletler ve Weibo, gazeteler tarafından yöneltilen yorum arzlarına hemen cevap vermedi. WeChat'teki yasaklama maddesinde ise yalnızca şu açıklama vardı:

"Bu yazının paylaşılması, alakalı kanunları ve tertip etmeleri ihlal ettiği için menedilmiştir."

DSÖ-Çin polemiği: DSÖ direktörü Çin’i eleştirdi… Sözleri anında sansürlendi Yalnızca DSÖ'nün değil BM'nin paylaşımları da menedildi

Tedros'un lafları, Şanghay'da uzun süreli karantina ve Pekin ve değişik şehirlerde artan hareketlilik kısıtlamaları insanlar arasında artan bir hayal kırıklığına neden olduğu için, Çin'in yoğun biçimde sansürlenen internetinde büyük yankı uyandırdı.

Çin, ilk olarak 2019'un sonlarında Wuhan şehrinde ortaya çıkan bir hastalıkla savaşmak için sıfır-Covid siyasetine bağlı kalacağı mevzusunda oldukça kararlı…