DSÖ salgın ilan etti... Marburg'un semptomları belli oldu

DSÖ salgın ilan etti... Marburg'un semptomları belli oldu

2 seneyi aşkın müddettir koronavirüs ile gayret eden dünyaya bir makûs haber de Gana'dan geldi. DSÖ'nün Gana'da Marburg salgını olduğunu duyurmasının ardından virüsün semptomları netlik kazandı.

2019'un son aylarında yaşamımıza giren Koronavirüs Kovid-19 dünya genelinde milyonlarca yaşama mülk oldu.

Pek çok alışkanlığımızı geride vazgeçmemize neden olan virüs deyimi caizse kabuk değiştirmeye devam ediyor.

Koronavirüs Omicron'un alt varyantları ile karşımıza çıkmaya devam ederken DSÖ'den yeni bir salgın açıklaması geldi.

Dünyanın en ölümcül virüslerinden biri olan Marburg virüsü bu ayın başlarında Afrika ülkesi Gana’da görülmüş, yaşamını kaybeden 2 hastadan alınan misaller test için laboratuvara gönderilmişti.

Dünya Sağlık Örgütü'nün DSÖ, Gana'da bu virüsüne bağlı olarak 2 şahsın yaşamını kaybetmesinin ardından ülkede Marburg salgınının olduğunu duyurmasının ardından bilim insanlarından beklenen açıklama geldi.

MARBURG'UN BULGULARI NELER?

Virüsü mercek altına alan bilim insanları Marburg ilk bulgularını ve 3 gün içinde ortaya çıkan bulgularını açıkladı.

DSÖ salgın ilan etti... Marburgun semptomları belli oldu Batı Afrika ülkelerinden Gana'da iki şahıs Marburg virüsü sebebiyle yaşamını kaybetti, 98 şahıs karantinaya alındı... 

Virüsün ilk semptomları şöyle;

AteşYoğun baş ağrısıKas sızısı

Virüsün 3 gün içinde ortaya çıkan semptomları ise şu biçimde;

Sulu ishalMide ağrısıMide bulantısıKusma

DSÖ "Bu safhada hastaların görünümü 'hayalet gibi' bir tükenmişlik hali, çökmüş gözler, ifadesiz suratlar ve fazla bir miskinlik hali diye belirleniyor" diyor.

Bir Hayli hastada daha sonra bedenin muhtelif yerlerinde kanamalar başlıyor. Hastalar, fazla kan kaybı ve şok sebebiyle virüse tutulduktan sonra 8-9 gün içinde yaşamlarını kaybediyor.

DSÖ'ye göre enfekte olanların vasati yarısı hayatını yitiriyor. Ancak virüsün en hasarlı varyantlarında vefat oranı % 88'i buluyor.

Ebola ile aynı aileden gelen ve çok bulaşıcı bir hemorajik ateş olan hastalığın insanlara meyve yarasaları yoluyla bulaşıyor.

VİRÜS NASIL DAĞILIYOR?

Mısır meyve yarasası sıklıkla virüsü taşıyor. Afrika yeşil maymunları ve domuzlar da virüsü taşıyabiliyor. Virüs, insanlar arasında beden akışkanları yoluyla dağılıyor.

Hastalar iyileşse de kanları ve spermleri aylar süresince virüsü bulaştırabiliyor.

NASIL REHABİLİTASYON EDİLEBİLİR?

Virüs için muhakkak bir aşı ya da rehabilitasyon yok. Ancak DSÖ bir dizi kan mahsulü, ilaç ve bağışıklık rehabilitasyonunun geliştirildiğini söylüyor.

Hekimler de sağlık kurumulardaki hastalarında görülen semptomlarını akışkan ve kaybedilen kanı yerine koyarak gevşetebiliyor.