DSÖ'den 'aşı pasaportu' açıklaması

DSÖ'den 'aşı pasaportu' açıklaması

Dünya Sağlık Teşkilatı WHO lafçısı pandemi ile beraber münakaşaya açılan aşı pasaportları ile alakalı açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Teşkilatı WHO lafçısı Margaret Harris, aşılamanın virüsün bulaşmasını yasaklayıp yasaklamadığı mevzusundaki bilinmezlik ve denklik kaygıları sebebiyle seyahat için aşı pasaportu kullanımını desteklemediklerini açıkladı.

Harris, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

"WHO olarak biz bu düzeyde aşı pasaportunu giriş veya çıkış için bir gereklilik olarak görmek istemiyoruz zira aşının bu düzeyde bulaşmayı önlediğinden emin değiliz" 

Harris Birleşmiş Milletler BM bilgilendirme buluşmasına yaptığı açıklamada "Aşıya şu ya da bu sebeple sahip olamayan bireylere karşı ayrımcılık meselesinin yanı gizeme tüm bu meseleler var" ifadelerini kullandı.

NEW YORK KULLANIMA SUNDU

Amerika Birleşik Devletlerinde Koronavirüs salgınından en çok etkilenen eyaletlerden başında gelen New York'ta 'aşı pasaportu' uygulaması geçtiğimiz günlerde kullanıma girmişti.

İsrail'in ise halihazırda kullanımda olan "yeşil pasaport" ismi verilen ve İsrail hükümeti tarafından aşılanmış bireylere verilen bir dijital pasaport uygulaması bulunuyor.