DSÖ'den heyecanlandıran açıklama! Koronavirüs salgınının biteceği tarihi duyurdu

DSÖ'den heyecanlandıran açıklama! Koronavirüs salgınının biteceği tarihi duyurdu

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının 2022 yılının başlarında biteceğini söyledi. Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını,…

Danimarka devlet yayıncısı DR'ye izahlarda bulunan Kluge, 2021 seneyin da Kovid-19 senesi olacağını, ancak 2020 seneye göre daha temkinli ve yönetilebilir olacağını vurguladı. Kluge, en kötü senaryonun geride kaldığını, virüsün ilk dağılmaya başladığı 2020 seneye göre virüs ile ilgili daha fazla bilgiye sahip olunduğunu belirtti. Kovid-19 salgınında yaşanan gelişmeleri hiç kimsenin evvelce bilemeyeceğini vurgulayan ve kendi tahminini izah eden Kluge, "2022'nin başında salgının biteceğini düşünüyorum." diye konuştu. Kluge, "Virüs olmaya devam edecek, ancak kısıtlamalara ihtiyaç olacağını düşünmüyorum. Bu iyimser bir ileti." ifadelerini kullandı.

DSÖden heyecanlandıran izah Koronavirüs salgınının biteceği tarihi duyurdu


DEĞİŞİNİMLER NORMAL

Kovid-19'un değişinime uğramasını da değerlendiren Kluge, değişinimlerin normal olduğunu ve virüsün bulaştığı kişiye uyum sağlamaya çalıştığını ancak değişinimlerin hızlı dağılmasının kendilerini endişelendirdiğini anlattı. Kluge, Kovid-19'un değişinime uğramış daha hızlı dağılan türlerinin hızından dolayı Kovid-19'a karşı geliştirilen aşıların ne kadar efektif olduğunu çok sıkı izlediklerini, gerek görülmesi halinde aşıların yeni değişinimlere göre tertip edebileceğini ve değişinimler için temelden aşı üretmeye gerek olmadığını söyledi.

'HER ŞEY TEMPOYA BAĞLI'

Değişinimlerin virüsü kontrolden çıkarmayacağının vurgulayan Kluge, ancak sıhhat sistemleri baskı altında olan ülkelerdeki sıhhat sisteminin, daha fazla baskı altında olabileceğini, bu yüzden değişinimleri çok ciddiye aldıklarını kaydetti. En büyük meselenin ise aşı olanların, aşı olmayanlarla aynı ortamlarda bir araya geldiğinde yaşanacağına dikkati çeken Kluge, vakit çizelgesinin çok ehemmiyetli bir etken olduğunun vurguladı. Kluge, "Hız şu andan itibaren en iyi arkadaşımız. Her şey tempoya bağlı. Hız can kurtaracak ve ekonomiyi savunacak ve nihayetinde da değişinimleri frenleyecek." ifadelerini kullandı.