DSÖ'den koronavirüs aşısı sonrası maske uyarısı

DSÖ'den koronavirüs aşısı sonrası maske uyarısı

Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ Sözcüsü Margaret Harris, yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısı yaptırdıktan sonra da maske takılması gerektiğini belirterek, "İstediğimiz şey virüsün bulaşmasını eksiltmek.…

Harris, BM Cenevre Ofisi'nde tertip edilen haftalık basmakalıp basın buluşmasında, Kovid-19 salgınına ait sualleri yanıtladı.

"Mevcut aşılar, virüs bulaşması halinde ciddi hastalıkları veya vefatı önlemede çok iyi." diyen Harris, iki doz aşı yaptıranların maske takmaya devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Harris, "İstediğimiz şey virüsün bulaşmasını eksiltmek. Dolayısıyla aşıların bulaşmayı önleyip önlemeyeceğini henüz öğrenmiyoruz. Başka Bir Deyişle, maskenizi takmak yakın temasta olduğunuz, kalabalıkta olduğunuz veya kapalı bir alanda olduğunuz anlarda ve bu kapalı alandan çıkamayacağınız yerlerde bulaşmayı önlemekle alakalı bir mevzu." diye konuştu.

Maske takılmasıyla Kovid-19'un varyantlarının bulaşma tehlikesinin eksileceğine işaret eden Harris, virüsün dağılmasını yasaklamak için yalnızca maske takmanın da yeterli olamayacağına dikkati çekti.

Harris, sosyal mesafe kaidelerine uyulması, kalabalıklardan ve kapalı alanlardan sakınılması, dışarı çıkıldığında her türlü ihtiyatın alınması ve odaların havalandırılması gibi tüm genel millet sıhhati tedbirlerine riayet edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Harris, bilim insanlarının aşıların bulaşmayı eksiltmeye dayanakçı olup olmayacağını henüz öğrenmediğini tekrarlayarak, "Aşıların buna dayanakçı olduklarını ancak her şeyi yapmadıklarını düşünüyoruz. Bu surattan sizden öteki temkinleri almanızı istedik." ifadelerini kullandı.

DÜNYA GENELİNDE 2,16 MİLYAR DOZ KOVİD-19 AŞISI UYGULANDI

DSÖ'ye bildirilen sayılara göre, dünya genelinde 2,16 milyar doz Kovid-19 aşısı uygulandı, toplam olay rakamı 174 milyona, ölü rakamı da 3,8 milyona erişti.

Teşkilattan 21 Mayıs 2021'de yapılan açıklamada, Kovid-19 kaynaklı küresel vefat rakamının DSÖ'nün teyit ettiği sayının 2 ila 3 kat aşırısı olabileceği bildirilmişti.