Düğün harekâtı! Bu yaz rekor var...

Düğün harekâtı! Bu yaz rekor var...

Düğünler için verilen izin uzun zamandır tasarılarını erteleyen binlerce çifti harekete geçirdi. Düğün mekânları günde 2 aktiflik için uyuşma yaparken, e-ticarette mobilya ve beyaz eşya alışverişleri…

KORONAVİRÜS yarıyılında uygulanan kısıtlamalarda yapılamayan düğünler konutluluk hazırlığında olan çiftlerin tüm operasyonlarını askıya almasına neden olmuştu. Bu süreçte düğün salonları, züccaciyeler, gelinlikçiler, mobilyacılar ve beyaz eşyacılar gibi çok rakamda sektör de güç günler geçirdi.

1 Haziran haysiyetiyle bu alandaki kısıtlamaların eksiltilmesi ise çok rakamda sektörde büyük bir harekete neden oldu. Sektör temsilcileri geçen sene yapılamayan 250 bin düğünle birlikte bu yaz 750 bin düğünün reelleşeceğini, çok rakamda düğün mekânında yer kalmadığını ve bir günde 2-3 düğün organizasyonunun yapılacağını söyledi.

SATIŞLARDA BÜYÜK ÇOĞALIŞ

Yasakların kalkmasıyla geçen hafta belediyelerin nikâh salonlarında oluşan konutluluk sıraları kendisini e-ticaret ve mağazalarda da gösterdi. E-ticarette minik konut aletleri ve mobilya satışlarında yüzde 30 çoğalış yaşandı. AVM’lerin cumartesi günleri açılması ile beraber uzun zamandır satış yapamayan züccaciyeciler de çeyiz seti satışlarının dayandığını söyledi. Kuaförlerden çiçekçilere kadar çok rakamda dükkânın haftasonu hareketliliğinin pandemi evveline yanaştığını belirten sektör temsilcileri kasım ayına kadar düğünlerin büyük bir ekonomik hareketlilik yaratacağını ancak pandemi evveline göre düğün yapmanın maliyetinin yüzde 30-40 çoğaldığını belirtiyor.

HAKİKAT YOĞUNLUK TEMMUZDA

15 Haziran’a kadar hudutlu rakamda ve ikramsız yapılacak düğünler, 15 Haziran-1 Temmuz arasında yemekli yapılabilecek. 1 Temmuz sonrasında ise nişan ve kına gibi organizasyonlar da hür olacak. Sektör temsilcilerine göre piyasanın en yoğun günleri de 1 Temmuz sonrasında yaşanacak.

750 BİN DÜĞÜN YAPILACAK

Bu yaz Türkiye’de 750 bin düğün yapılmasını beklediklerini söyleyen Dugun.com’un kurucusu Emek Kırbıyık, “Her sene evlenen 600 bin çiftten 500 bini düğün yapıyor. Geçen sene takribî 250 bin çift düğününü tasarlayıp yapamadı. Bu yaza erteledi. Belki de azami düğün sayısına bu yaz erişeceğiz. Bizim de son haftada günlük trafiğimiz 70 binlerden 150 binlere çıktı. Bazı mekânlarda günde birden fazla düğün yapılacak” dedi.

MEKÂNLAR 30 BİN LİRA

Yemeksiz düğün organizasyonlarında mekân fiyatlarının 10 bin liradan başladığını söyleyen Emek Kırbıyık, “Şirket sahipleri bu sene fiyatlarını yüzde 15 civarını çoğaldırdı. Ancak çok yoğun arz gören firmalarda bu çoğalış daha yüksek oldu. Yemekli düğünlerde birey başı fiyat 100 liradan başlıyor ve 400 liraya kadar çıkıyor. Bazı mekânlarda bu 500 Euro’yu dahi buluyor. Ancak genellikle Sarıyer gibi bölgelerdeki mekanlar için 30-40 bin liralık bir fiyat seviyesi dominant” biçiminde konuştu.

ÇİFTLERİN TESİRİ BÜYÜK

Sadece İstanbul’da senede 160 bin düğün yapıldığını söyleyen Emek Kırbıyık, “Bu sayı şimdi daha da çoğalacak. Ancak sektörün bunu rahatça karşılama eforu var” diye konuştu. Düğünlerin güçlü biçimde yapılmasının gelinlikçi, çiçekçi, kuaför, resimci, kuyumcu, mobilyacı ve perakendecileri çok süratli hareketlendirdiğini aktaran Kırbıyık, “Buna konaklama ve erişimi de eklemek gerek. Çok rakamda sektör büyük bir ivmelenme yaşıyor. Özellikle mobilya ve beyaz eşyada düğün yapan çiftlerin tesiri büyük oluyor” biçiminde konuştu.

Düğün harekâtı Bu yaz rekor var...

HER BÖLGEDE ARZ YÜKSEK

15 aylık beklemenin ardından büyük bir mutlulukla açıldıklarını söyleyen İstanbul Buluşma ve Düğün Salonu Şirketleri Odası İSTDO Başkanı Adem Sönmez, “TÜİK verilerine göre Türkiye’de senelik 600 bin konutluluk asıllaşıyor. Geçen bu çiftlerin büyük kısmı düğün yapamadı. Açılma kararının ardından büyük bir yoğunlukla karşı karşıya kaldık. Şirketçiler ilk önceliği daha evvel konutluluk kararı alıp düğünlerini erteleyen çiftlere verdi. Ancak şu anda her bölgede büyük bir arz var. Salonlardaki doluluk oranı yüzde 80’in üzerinde” diye konuştu.

Düğün harekâtı Bu yaz rekor var...

MALİYETLER KATLANDI DÜĞÜN YAPMAK ZORLAŞTI

Çiftler, düğün mekânlarına geçen seneye göre yüzde 15-20 daha fazla fiyat ödemek zorunda kaldı ancak hakikat maliyet mobilya ve beyaz eşyada görüldü. Pandemide artan hammadde maliyetleri bu iki ürün grubuna en az yüzde 40 zam olarak yansıdı. Sektör temsilcileri minik konut aletlerinde zammın yüzde 70, züccaciye ürünlerinde ise yüzde 50 olduğunu belirtiyor.

Düğün harekâtı Bu yaz rekor var...

YÜZDE 50’Sİ ÇEYİZ SETİ

AVM’lerin cumartesi günleri de sarih olmasının sektörü büyük miktarda hareketlendirdiğini söyleyen Züccaciyeciler Derneği Başkanı Mesut Yetim, “Alışverişlerin uzunca bir müddet ertelendiği yarıyılda mağazalarımız hiç iş yapamadı. Zati bizim hareketimizin yüzde 50’si çeyiz kolilerinden oluşuyordu. Şimdi AVM’lerde daha önceki günleri aratmayan bir hareket ile karşılaşıyoruz. Çeyiz setlerine arz gerçekten çok fazla” dedi.

Düğün harekâtı Bu yaz rekor var...

E-TİCARETTE ÇOĞALIŞ YAŞANDI

Düğün sezonunun başlaması hem e-ticarette hem de mağaza-larda kendisini gösterdi. Google üzerinden alışveriş kastı ile yapılan ‘çeyiz seti’ aramaları haziranın ilk günlerinde son 12 ayın doruğunu gördü. Elektronik Ticaret Şirketçileri Derneği ETİD Başkan Yardımcısı ve PttAVM.com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, “Düğün alışverişleri olağan yarıyılda çok daha evvelden yapılıyor ancak pandemi bu alışkanlığı azıcık etkiledi. İnsanlar bilinmeyenlik sebebi ile beklemede kaldı. Bilinmezliğin kalkması ile özellikle düğün alışverişlerinde sihir bir ivmelenme oldu. E-ticarette muhtelif konut mobilyalarının satışında olağan yarıyıllara mukayeseyle yüzde 30 çoğalış var” dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara