Düğün salonları ne zaman açılacak? Gözler yeni normalleşme takviminde

Düğün salonları ne zaman açılacak? Gözler yeni normalleşme takviminde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mart ayından itibaren kademeli normalleşme sürecine geçileceğini belirterek, 'Mart ayı başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi, vaka ve…

Koronavirüs pandemisi nedeni ile alınan tedbirler çerçevesinde düğün salonları bir müddettir çalışamıyordu. Normalleşme adımlarının gündeme gelmesi ile şimdi de düğün salonlarının vaziyeti konuşuluyor. İşte, konuya değin detaylar...

Reisicumhur Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Bakanlar kurulu Toplantısı'nın hemen peşinden yaptığı izahta, "Şehirlerimizi, Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak şubat sonu itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz." diye konuştu. Ancak düğünlerle alakalı resmi bir izah yapılmadı.

DÜĞÜNLER NE VAKİT BAŞLAYACAK?

Bakanlar kurulu Toplantısı sonrası Reisicumhur Erdoğan kısıtlamalara ait açıklamalar yapmıştı.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Mart, aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve allahın izniyle sahiden oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır. Bu çerçevede şehirlerimizi, Sıhhat Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. Şehirlerimizi olay ve aşı oranları gibi kriterlere göre 'düşük', 'orta', 'yüksek' ve 'çok yüksek rizikolu' olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz."

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, salgın önlemleri nedeniyle işine ara vermek zorunda kalan esnafı deşarj olacak adımların da atılacağını belirterek, "Lokanta, kafe, kahve ve benzeri esnafımızı deşarj olacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde izah edecektir." dedi.
Hali hazırda uzaktan eğitimle faaliyetlerine devam eden talebelerin vaziyetinin da şehirlerdeki vaka sayısına göre değerlendirileceğine işaret eden Erdoğan, şu açıklamayı yaptı:

Son dakika haberi: Reisicumhur Erdoğan tarih verdi ve duyurdu: Kademeli normalleşme başlarken, kafe ve lokantalar için yol haritası belirleniyor
"Hafta sonu uygulamasından başlayarak, sokağa çıkma sınırlamasını da şehirlerimizdeki vaka, aşılama ve diğer alakalı kriterlere göre mertebeli şekilde kaldırıyoruz. Burada ehemmiyetli olan vaka sayısının tüm şehirlerimizde daimi azalmasıdır. Yurttaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi şehirlerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir.

DÜĞÜNLERDE "SAKLI ÇAĞRILI" DÖNEMİ

Koronavirüs sürecinde düğünlerin yasaklanması hasebiyle zor günler geçiren salon işletmecileri ve organizasyoncular, normalleşmenin başlayacağı döneme yönelik hazırlıklara hız verdi. Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular Patron Sendikası Genel Başkanı Sulh Ay, pandemi döneminde düğün sektörünün büyük zarara uğradığını ifade etti. Sektör temsilcilerinin rezervasyon iptali, kapora iadeleri, kira ödemeleri ve yatırım borçlanması yüzünden 2020 seneninde para kazanmadığı gibi borçlarının da birikmesi gibi meselelerle karşılaştığını anlatan Ay, "2021 seneninde aynı sıkıntıları yaşamamak ve belirsizliğin önüne geçmek emeliyle hizmetlerimizin belgelendirilmesi ve halk sıhhatinin öncelik olması için ISO 9001:2015 kalite belgelendirme sertifikasyon sistemine geçeceğiz. Böylelikle hem halk sıhhatinin savunması hem de hizmetlerimiz belgelendirilerek düğünlerimiz garanti altına alınacaktır" dedi.

"DÜĞÜNLERİN GÜVENLE YAPILABİLECEĞİNİN BİR KANITI"

Düğün sektörü olarak, müesseseselleşme emeliyle her gün yeni çalışmalar yaptıklarından söz eden Ay, sendika olarak ’Güvenli Düğün’ projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Proje ile hijyen ve halk sağlına yönelik önlemlerin artacağını vurgulayan Ay, şunları söyledi:

"Yetkisiz yerlerde yapılan düğünlerin ceremesini pandemi döneminde hep birlikte çektik. Sıhhat şartları ve hizmet kriterlerinin yerine getirilmemesinden dolayı ülkemiz bedel ödedi. Bu olayların bir daha yaşanmaması ve düğünlerin virüs yaymayacağını belgelendirmek yerine ISO 9001:2015’e müracaatımızı yaptık. Güvenli Düğün Sertifikasyon Projesi’nin bir basamağı olan ISO 9001:2015 sertifikasyonu, düğünlerin güvenle yapılabileceğinin kanıtı. Bu uygulama, halkımız için de sunulacak hizmetleri garanti altına alan bir belgelendirme sistemi olacak."

"ISO 9001 DOKÜMANLI YERLERDE DÜĞÜN YAPIN" ÇAĞRISI

Sulh Ay, pandemi süreci sonrasında ve normalleşmenin başlayacağı dönemde evlilik, nişan, sünnet gibi organizasyon tasarılayanların ISO 9001 dokümanlı yerlerde düğün yapmaları çağrısında bulundu. Sendika olarak işletmelerin ISO 9001 dokümanı müracaatı için alakalı müesseselerle protokol yaptıklarını anlatan Ay, "Sendikamızın 1500 azası başta olmak üzere Türkiye genelindeki tüm düğün salonu işletmecileri ve organizasyoncuları ISO dokümanı için müracaat yapabilecek. Mart ayına kadar tüm düğün salonlarımızda ISO 9001:2015 dokümanının bulunmasını tasarılıyoruz. Normalleşme döneminde yeni uygulamayla salonlarımızda HES kodu sorgulaması yapılacak. Hizmetlerimizde kullanılan pastadan meşrubata, gıdaların laboratuvar analiz neticeleri olacak. Düzenli personel eğitimleri yapılacak. Eğitimler hijyen, halkla ilişkiler gibi alanlarda yapılacak. İşletmelerde hijyen ve temizlik kaideleri günlük uygulanacak ve raporlar hazırlanacak" dedi.

SALONLARDA SAKLI ÇAĞRILI

Sertifika alan işletmelerdeki uygulamaların düzenli kontrolünü sendika olarak gerçekleştireceklerini aktaran Ay, organizasyonlarda ’saklı çağrılı’ sistemini hayata geçireceklerini belirtti. Ay, düğünlere katılacak saklı çağrılının işletme sahibinin haberi olmadan, salonlarda denetim yapacağını söyledi. Saklı çağrılının, rastgele bir düğüne konuk gibi katılıp işletme standartlarını denetleyeceğini ifade eden Ay, "Saklı çağrılı karekod sistemiyle denetimlerini merkeze bildirecek. İşletmelerde uygulanan denetimleri karekod uygulamasıyla yurttaşlar da izleyebilecek. Saklı çağrılılar 25-35 yaş arası, üniversite mezunu kişilerden seçilecek. Gelin ile güvey adayı gibi görünecek çiftler salonu gezip, hizmetler ile ilgili bilgi alacak. Örnek düğünleri, evvelki düğün videolarından izleyebilir. Bir düğüne konuk gibi de katılabilir. Saklı çağrılı, tespitlerine göre puanlama verecek. Şayet saklı çağrılı tespitlerinde işletme ile ilgili negatif rapor tertip ederse, ISO 9001 vesika iptali gerçekleştirilebilecek" diye konuştu.