Düğün salonu kaporası ile ilgili mahkemeden emsal karar

Düğün salonu kaporası ile ilgili mahkemeden emsal karar

Balıkesir’de yaşayan Emre Erden, tarihi evvelden tasarılı olan oğullarının sünnet düğününü, pandemi sürecine rast gelmesinden dolayı ileri bir tarihe aldırmak istedi. Uyuşup kaporasını verdiği…

Emre Erden, 2019 senesinde, oğulları Ömer 4 ve Emir 10 Erden'in sünnet düğünü için bir düğün salonu sahibiyle 15 bin TL’ye uyuştu.

5 Temmuz 2020’de yapılacak düğün için kapora olarak da banka yoluyla 6 bin TL ödeme asıllaştırdı. 2020 senesinin mart ayına gelindiğinde ise pandemi süreci başladı, organizasyonlar kısıtlandı. 2020 senesinin temmuz ayında da düğün organizasyonlarının 4'te 1 kapasiteyle yapılması istikametinde kısıtlama çıkarıldı.

Emre Erden de bu kısıtlamada düğünü yapmayıp, ileri bir tarihe ertelemek istedi. Bunun için kendisinden 10 bin TL ilave para arz edildiğini söyleyen Erden, düğünü iptal ettirip, kaporasını geri istedi.

Düğün salonu kaporası ile ilgili mahkemeden emsal karar

Kaporasını geri alamayınca da avukatı Fırat Karayaka ile Harcayıcı Duruşması’ne müracaat etti. Emre Erden’i haklı bulan duruşma, gerçek alacağına ilave olarak, yüzde 20’si oranında icra inkar tazminatıyla beraber toplam 7 bin 200 TL'nin Emre Erden'e ödenmesine karar verdi.

Duruşmanın haklı bulduğu Emre Erden, "İçerideki paramızı geri almak ve düğünü iptal etmek istedim. Paramızı geri veremeyeceklerini söylediler. Avukatım Fırat Karayaka ile beraber duruşmaya müracaat ettik ve davayı kazandık. Avukatıma da çok teşekkür ediyorum." dedi.

Düğün salonu kaporası ile ilgili mahkemeden emsal karar

ÖDEDİĞİ BEDEL İADE EDİLDİ

Düğünler, 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren hür vazgeçilse de 500 şahsiyet düğün reelleştirmenin hukuken muhtemel olmadığı belirten Bursa Barosu Avukatlarında Fırat Karayaka, "Mevcut sistemde düğün 125 şahsiyet yapılacaktı. Müvekkilimiz ise 500 şahsiyet bir ödeme yapması nedeniyle, 125 şahsiyet düğün yapmak istemedi.

Düğün tarihini, pandemi sebebiyle kısıtlamanın olmadığı ileri bir tarihe ertelemek istemiştir. Fakat düğün salonu yetkilileri, erteleme için müvekkilimden ekstra bir para arz etmiş ya da 125 şahsiyet düğün yapılabileceği bildirilmiştir. Müvekkilim, her ikisini de kabul etmediği için düğün salonu müvekkilimin yatırmış olduğu düğün bedelini geri iade etmemiştir. Balıkesir Harcayıcı Duruşmasında açtığımız davamız haklı bulunmuş olup, müvekkilimiz ödediği düğün bedelinin tamamını geri almaya hak kazanmıştır." dedi.

: İlginize Sürükleyebilir Erdoğan: Din kisvesi altında bu ulusu sömürenlere prim vermeyeceğizİki şahsı kafeste beslemişler... Çete çökertilince ortaya çıktıİşte en uğursuz yaş grubu!

’EMSAL OLACAK BİR DAVA’

Müvekkili Emre Erden’in, anlaşılan düğün bedelini iade alabilmek için icra takibi başlattığını söyleyen Avukat Karayaka, laflarını şu biçimde sürdürdü:

Düğün yapılamadığı için borçlu olan düğün salonu yetkililerinin makûs gayeli olarak icra takibine itiraz etmesinden dolayı, anlaşılan düğün bedeli olan 6 bin TLye ilave, yüzde 20’si oranında da, müvekkilimize makûs maksat tazminatı ödemekle mahkum kılınmıştır. Bu davanın meşru olarak emsal bir dava olacağını düşünüyorum. Zira bu davada alınan kararla, düğün salonlarının sarih olduğu bir yarıyılda, düğünün yapılmamasından dolayı harcayıcı mağdur edilmemiştir.

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın