Düğünde Putin'le dansı olay yaratmıştı... 3 yıl sonra bomba gelişme yaşandı!

Düğünde Putin'le dansı olay yaratmıştı... 3 yıl sonra bomba gelişme yaşandı!

2018 senesindeki düğününde Rusya Devlet Vladimir Putin ile dans ederek dünyanın gündemine oturan Avusturyalı daha önceki dışişleri bakanı Karin Kneissl, bir kere daha bomba bir haberlere manşetlere…

Avusturya'nın daha önceki Dışişleri Bakanı Karin Kneissl, Ağustos 2018'de reelleşen düğün merasiminde yaşadıklarını dünyayla paylaşmış, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katıldığı düğünü bütün bir 'şölen' olarak belirlemişti.

Hem çok tepki sürükleyen hem de o tarihte tam gazete manşetlerini süsleyen düğünde Putin'le dans eden Karin Kneissl'in resimleri yarıyılın siyaset gündeminin en çok konuşulan hadiseyi olmuştu.

Kneissl, Putin’le dans ettikten sonra öne eğilerek selam vermiş, bu hareketiyle de tenkit oklarının maksadı olmuştu. Bu tenkitleri de cevapsız vazgeçmeyen Kneissl “Baloya gittiyseniz en sonunda bunun yapıldığını görmüşsünüzdür. Rus lider benden evvel eğildi, sonra da ben de ona eğilerek karşılık verdim” laflarıyla kendisini korunmuştu. Bakan Kneissl, görgü kaideleri gereği yaptığı bu jest dışında kimsenin önünde eğilmeyecek bir insan olduğunun da altını çizmişti.

Bu çok tartışılan hadiseden neredeyse üç sene sonra ise oldukça acayip bir büyüme yaşandı. Avusturya’nın daha önceki dışişleri bakanı Karin Kneissl, Rusya'nın devlet hakimiyetindeki petrol devi işletmeyi Rosneft’e idare heyeti azası seçildi.Düğünde Putinle dansı olay yaratmıştı... 3 yıl sonra bomba gelişme yaşandıKneissl, 2019'da bakanlık görevi sona erdikten ve hükümetten dağıldıktan sonra, 2020 senesinde Rusya’nın devlet takviyeli sitesi Russia Today’de www.rt.com köşe yazarı oldu. Bu yazarlık görevinden sonra Kneissl, 2021'in Mart ayında adaylığını koyduğu Rosneft’in senelik genel heyet buluşmasında firmaya katıldığını duyurdu.

Kneissl, yaptığı açıklamada 'Firmaya bağımsız bir idareyici olarak görev yapacağım' ifadesini kullanırken The Guardian'da yer alan habere göre firmada artık bir idare heyeti azası olarak çalışıyor.

Şu an için Kneissl'in firmadan ne kadar ücret alacağı açıklanmadı. Öte yandan, görev yaptığı vakit süresince Putin ile olan arkadaşlığı dikkat toplayan Almanya'nın daha önceki Başbakanı Gerhard Schröder de aynı yoldan geçmişti.

Schröder, takribî dört yıldır Rosneft'in idare heyeti azası ve başkanı olarak çalışıyor. Firmadan verilen bilgiye göre daha önceki başbakan senelik 600 bin dolar ücret alıyor. Schröder'in Kuzey Akımı boru hattı Almanya ve Rusya arasındaki doğalgaz taşıma hattı projesinin sponsoru olduğu öğrenilen bir reel. Daha Önceki şansölye görevden alındıktan çok kısa bir vakit Gazprom'un paydaşlar kurulunun da başına geçmişti. Schröder, bu tarihten beri Gazprom ve Rosneft'te bir hayli ehemmiyetli pozisyonda görev yaptı.Düğünde Putinle dansı olay yaratmıştı... 3 yıl sonra bomba gelişme yaşandıHadiseli düğününün ardından kısa vakitte hadiseli bir boşanma yaşayan ve daha önceki eşini kendisine şiddet uygulamakla yargılayan 56 yaşındaki Kneissl ise Avrupa Birliği karşıtı görüşleriyle tanınıyor. Kneissl, Russia Today'deki ilk köşe yazasında ekonomik hareketliliğin “endüstriyel kabirliklerle” dolu Avrupa'dan ziyade Afrika ve Çin'de reelleşeceğini yazarak Avrupa'dan tepki almıştı.