Dün oylamaya sunulmuştu! Dijital Kovid Sertifikası kabul edildi... Yeni dönem başlıyor

Dün oylamaya sunulmuştu! Dijital Kovid Sertifikası kabul edildi... Yeni dönem başlıyor

Avrupa Meclisi dün Dijital Kovid Sertifikası'nı oylamıştı. 690 evet reyiyle kabul edilen Dijital Kovid Sertifikası, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek.

Avrupa Meclisi AP, Birlik hudutları içinde seyahatlerde kullanılacak Dijital Kovid Sertifikası'nı kabul etti. AP, dün oylanan tasarının 690 evet oyu ile kabul edildiğini duyurdu.
Avrupa Birliği AB Konseyi'nin onayının ardından karar, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek.

DİJİTAL KOVİD SERTİFİKASI

AB Kurulu Başkanı Tümörsüle von der Leyen, 20 Mayıs'ta aşı sertifikası mevzusunda AB Kurulu, AB Konseyi ve AP arasında yürütülen görüşmelerin uzlaşıyla sonuçlandığını açıklamıştı.

Uzlaşıya göre, AB abonesi ülkeler, sertifikanın yürürlüğe gireceği 1 Temmuz haysiyetiyle ek test veya karantina gibi seyahat kısıtlamalarından sakınacak. Ulus sıhhatinin korunması gibi lüzumlu gidişatlarda ise ülkeler ek ihtiyatlar alabilecek. Sertifika fiyatsız olacak, kağıt veya dijital biçimde hazırlanacak.

Dün oylamaya sunulmuştu Dijital Kovid Sertifikası kabul edildi... Yeni dönem başlıyor

Aşı sertifikası, bireylerin Kovid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair dokümanı ve Kovid-19 test neticesini kapsayacak. Sertifikayla, AB'de onaylı Kovid-19 aşıları olmuş bireylere müteveccih seyahat kısıtlamaları kaldırılabilecek.

AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson şirketleri tarafından üretilen aşıları onaylıyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara