Dünya Altın Konseyi'nden 2022 öngörüsü: Faiz artırımları yaşansa da...

Dünya Altın Konseyi'nden 2022 öngörüsü: Faiz artırımları yaşansa da...

Dünya Altın Konseyi WGC, faiz artırımları yaşansa da altına olan arzın devam etmesini bekliyor.

Dünya Altın Konseyi WGC kısa vadede altın maliyetin küresel merkez bankalarının para siyasetlerini sıkılaştırmalarına tepkin verebileceğini, ancak bir koruma etmeni olarak altına arzın devam edeceğini bildirdi.

WGC bugün yayınladığı "Altın Görünüm 2022" raporunda, faiz artırımlarının altın için ters rüzgarlar yaratabileceğini, ancak tarihe bakıldığında bu tesirlerin hudutlu kalabileceğinin görüldüğünü belirtti.

Altın maliyetinin 2022'de karşı karşıya kalabileceği iki ehemmiyetli ters rüzgarı yüksek nominal faiz oranları, güçlü Amerika Birleşik Devletleri doları olarak sıralayan WGC, bu olumsuz tesirleri karşılama edecek destekleyici etmenleri de yüksek ve ısrarcı enflasyon, COVID ve jeopolitik gerilimlerle ilişkili piyasa oynaklığı, merkez bankaları ve mücevher gibi öteki sektörlerden güçlü arz olarak saydı.

Gözden KaçmasınSıfır araçlar için ÖTV matrahı değiştirildi İşte yeni otomobil fiyatlarıSıfır taşıtlar için ÖTV matrahı değiştirildi! İşte yeni araba fiyatlarıHaberi görüntüle Gözden KaçmasınZincir marketlere ürün sınırıZincir marketlere ürün sınırıHaberi görüntüle

ALTIN FİYATLARINDA SON VAZİYET

Dün açıklanan ve altın maliyetleri açısından kritik olan Amerika Birleşik Devletleri enflasyon bilgisi sonrası, dar bantta hareket eden ons altın maliyeti, yeni günde değer kaybında... Ons altın bugün içerisinde azami 1828 dolar seviyesini; en düşük ise 1819 dolar seviyesini gördü. Ons altın, şu dakikalarda ise yüzde 0.44 oranında düşüşle 1819 dolardan harekât gördü.

Gram altın maliyetleri, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 804 lira seviyesinde hareket ederken; yeni güne 794 lira seviyeden başladı. Gram altının maliyeti, yeni güne düşüşle başlarken; gün içerisinde azami 802,87 lira seviyesini, en düşük ise 772,45 lira seviyesini gördü.

Gram altın, dolar kurunda yaşanan yükselişin tesiriyle yukarıya istikametli hareket ederken, saat 11.54 haysiyetiyle yüzde 2.15 oranında düşüşle 793.60 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1299 lira, Cumhuriyet altını da 5 bin 446 liradan harekât görüyor.