Dünya bu görüntüyü konuşuyor... Putin'in yürüyüşü gündem oldu

Dünya bu görüntüyü konuşuyor... Putin'in yürüyüşü gündem oldu

Dünya Putin'in İran'a indiği anlara ait görüntüleri konuşuyor... İngiliz basını Putin'in aksayarak yürüdüğünü iddia ederken o anlar sosyal medyanın da bir numaralı gündemi haline geldi.

Dünyanın gözü kulağı aylardır Ukrayna'dan gelen haberlerde.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile başlayan savaş Ukrayna'nın doğu bölgelerine devam ederken Putin savaş yarıyılındaki ikinci yurtdışı ziyaretine reelleştirdi.

İran'ın başşehri Tahran'a gelen Putin burada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi ile toplandı.

Tarihi zirve dünya gündeminde geniş yer bulurken Putin'in görüntüsü kısa sürede pek çok gazetede haber oldu.

Vladimir Putin’in sağlık gidişatına dair son yarıyılda ortaya atılan pek çok iddia arasında en çok parkinson ve kanser hastalığı ön tasarıya çıkmış gidişatta.

İngiliz Metro gazetesi 'Vladimir Putin, İran'a indikten sonra kırmızı halıda aksıyor' başlıklı haberinde Rus liderin uçağın merdivenlerinden inerken zorlandığı ve 'fark edilebilir' bir biçimde aksadığı iddiasına yer verildi.

Bu görüntünün Putin'in sağlık vaziyeti ile alakalı söylentileri körüklediğinin altının çizildiği haberde şu ifadeye yer verildi;

'Putin dengesiz görünüyordu ve sağ kolu sertçe yanında asılı halde duruyordu.'

Bu görüntülere atıfta bulunan bir başka İngiliz gazete Mirror ise Putin'in aksadığını ve bir süredir sağ kolunu hareket ettirmediğiniz yazdı.

Haberde 'Putin ayakları üzerinde kararsız görünüyor ve bu görüntüler Rus liderin Parkinson veya ölümcül kanser olduğu söylentilerinin daha yüksek sesle dile getirilmesine neden olabilir.'

Video of #Russia's President Vladimir Putin on the ground in #Iran today and getting into his limo. pic.twitter.com/r4Ol5Ovn5G

— Jason Brodsky @JasonMBrodsky July 19, 2022

RUS CASUS PUTİN'İN KALAN ÖMRÜNÜ AÇIKLAMIŞTI

Geçtiğimiz haftalarda Rusya'nın devlet iç güvenlik müesseseyi olan Federal Güvenlik Servisi'nden FSB görev alan bir casus hekimlerin Putin'e biçtiği ömrü açıklamıştı.

İngiliz Mirror gazetesi tarafından manşetten verilen iddiaya göre, hekimleri Rus lidere en fazla 3 sene ömür biçti.

'GÖRME YETİSİNİ KAYBEDİYOR'

Kaynağın ismi güvenlik gerekçesi ile saklı yakalanırken Putin'in hastalığı sebebiyle görme yetisinde de ciddi gerileme alana gelmiş gidişatta.

Rus casus gazeteye yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti;

'Televizyona çıktığında ne söyleyeceğini okumak için her şeyin büyük harflerle yazılmış olduğu kağıt parçalarına gereksinim dinliyor. Bu kağıtlara yazılan harfler o kadar büyük ki her sayfada sadece birkaç tümce var. Gözlerindeki gidişat ciddi biçimde makûslaşıyor.'

İŞTE PUTİN YANINDAN BİR AN AYIRMADIĞI HEKİM

Daha evvel Rusya merkezli bir araştırma platformu olan Proekt tarafından yayınlanan evraklarda Putin'e yaptığı ziyaretlerde en az 5 değişik hekim eşik ettiği iddiası yer almıştı.

Aynı evraklarda 'Tiroid Kanseri konusunda uzmanlaşmış Kulak Burun Boğaz uzmanı Yevgeny Selivanov ise Rus liderin yanından hiç dağılmıyor' ifadesi yer almıştı.

Dünya bu görüntüyü konuşuyor... Putinin yürüyüşü gündem oldu

Rusya’da yayın yapması yasaklanan araştırma firmasının yayınladığı evraklar ile alakalı ise Kremlin'den reddetme gelmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, dokümanları 'hayal mahsulü' olarak belirleyerek burada yer alan iddiaların hakikati yansıtmadığının altını çizmişti.

PUTİN'İN YERİNİ KİM ALABİLİR?

İngiliz basınına göre, Putin'in yaşamını kaybetmesi gidişatında onun yerini alacak en güçlü aday Mihail Mişustin. Rusya'nın başbakanı olarak görev yapan Mişustin, siyasi hiyerarşide Putin'den sonra ikinci sırada.

Ülkenin başşehri Moskova'nın şu anki belediye başkanı, Sergei Sobyanin de adaylar arasında gösteriliyor.

2008'den beri Rusya'nın güvenlik konseyi başkanı olarak görev yapan Nikolay Patruşev de ismi sıkça anılan isimlerden biri.