Dünya bu kareleri konuşuyor... Macron'dan 'U dönüşü'

Dünya bu kareleri konuşuyor... Macron'dan 'U dönüşü'

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İtalya Başbakanı Mario Draghi ve Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Ukrayna'nın başşehri Kiev'i ziyaret etti. tarihi ziyarete ise

Ukrayna'daki savaş son hız devam ederken başşehir Kiev Batılı liderlere konut sahipliği yaptı.

Ziyaret, Macron, Scholz ve Draghi'nin 24 Şubat'ta Rusya'nın işgalinin başlamasından sonra Ukrayna'ya ilk ziyareti oldu.

Tarihi ziyarete ise Macron ve Zelenski'nin sarıldığı anlar damgasını vurdu.

Arabulucu görevine talip olduğunu her fırsatta dile getiren Macron 'Ukrayna'nın Rusya ile 'ziyaret etmesi gerekeceğini' söylemiş ve Vladimir Putin ile ziyaret etme çağrısı yapmıştı.

Daha evvel Fransa'nın rolünü 'arabulucu bir efor' olarak belirleyen Macron 'Rusya'yı ufak düşürmemeliyiz ki savaş bittiği gün diplomatik kanallardan bir çıkış yolu inşa edebilelim' demişti.

KİEV'DE GERİ ADIM ATTI

Tepkilere neden olan bu açıklamaların ardından Macron söylem değiştirdi. Macron burada yaptığı açıklamada 'Ukrayna savaşı kazanmalı' ifadesine yer verdi.

Newsweek bu büyümeyi 'Macron gelen tepkilerden sonra 'Ukrayna savaşı kazanmalı' dedi' başlığı ile okurlarına duyurdu.

Dünya bu kareleri konuşuyor... Macrondan U dönüşü

ZELENSKİ'NİN TEPKİSİ VİRAL OLDU

Ancak Macron'un bu lafları Zelenski'yi membun etmişe benzemiyor. Eskiki açıklamaları ile Kiev'in tepkisini sürükleyen Macron, Zelenski tarafından pek de güzel karşılanmadı.

İki liderin kucaklaştığı anda Zelenski'nin asık suratı nesnellere yansıdı. Görüntüler sosyal medyada viral oldu

İngiliz Mirror gazetesindeki haberde 'Zelenski, Perşembe günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Kiev'de toplandığında etkilenmiş görünmüyordu' ifadesine yer verildi.

AB ABONELİĞİNE DESTEK: STATÜ ACİLEN VERİLMELİ

Öte yandan Batılı liderler ortak açıklamada Ukrayna'nın Avrupa Birliği aboneliğine destek iletileri vererek, Ukrayna'nın adaylık statüsünün 'acilen' verilmesi gerektiğini belirtti.

Almanya Cumhurbaşkanı Olaf Schulz, "Ukrayna Avrupa ailesine ait" dedi ancak Birlik abonesi olabilmesi için tüm azalık kriterlerini karşılaması gerektiğini andırdırdı.

Dünya bu kareleri konuşuyor... Macrondan U dönüşü

Zelenski Rusya'nın süregiden atakları "birleşmiş bir Avrupa'ya karşı bir savaş" olarak niteledi ve en tesirli silahın "birlik" olduğunu söyledi.

Ukrana lideri Batı'dan daha fazla arzını da tekrarladı.

UKRAYNA BU LAFLARLA YANIT VERMİŞTİ

Macron'un 'Rusya'yı ufak düşürmemeliyiz' laflarına Ukrayna'dan cevap gecikmemiş Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba 'Rusya'yı ufak düşürmemeye müteveccih çağrılar, ancak Fransa'yı ve buna çağrıda bulunan öbür ülkeleri ufak düşürebilir' demişti.

Dünya bu kareleri konuşuyor... Macrondan U dönüşü

'MACRON KENDİSİNİ UFAK DÜŞÜRDÜ'

Cumhuriyetçi Parti, Temsilciler Meclisi abonesi Adam Kinzinger Macron'un bu laflarına 'kendisini ufak düşüren Macron'dur' lafları ile tepki göstermişti.

Demokrat Parti'nin Kaliforniya Temsilcisi Ted Lieu ise 'Macron'un bu konuşması Putin'in ve Ukrayna'daki savaşın esastan yanlış anlaşıldığını gösteriyor' demişti.

Macron'un 'Putin ile görüşün' çağrısını Rusya'nın askeri kazanımlarının ardından yapması müzakere mevzusu olmuştu.

PUTİN'İN ŞARTLARI NELER?

Batı medyasının Kremlin kaynaklarına direndirdiği haberlere göre, Moskova'nın ülkedeki savaşın sona ermesi için 6 koşulu bulunuyor.

Dünya bu kareleri konuşuyor... Macrondan U dönüşü

Rusya, Ukrayna'nın NATO'ya girmemesi ve tarafsızlığını gözetmesi gerektiğini belirtiyor. 2014'te işgal edilen Kırım'ın Rusya'nın bir parçası olarak tanınmasını arz eden Moskova, Donetsk ve Lugansk millet cumhuriyetlerine de bağımsızlık verilmesini istiyor.

Ukrayna'nın Rusya'ya tehdit oluşturan silahlardan temizletilmesi gerektiğini belirten Moskova, Rusçanın Ukrayna'da ikinci dil olarak tanınmasını istiyor.

Rusya'nın Rusçanın kullanımını meneden yasaların kaldırılmasını da arz ettiği belirtiliyor.