Dünya bu olayı konuşuyor: Malili kadın 9 bebek doğurdu!

Dünya bu olayı konuşuyor: Malili kadın 9 bebek doğurdu!

Fas'ın Kazablanka kentinde hakikatleşen bir doğum tüm dünyayı afallamışa çevirdi. Malili bir kadın bütün 9 bebek doğurarak inanılması efor bir doğum hikâyesine imzalaydı. Çoğul gebelikler ve…

Dilimize yerleşmiş 'dokuz doğurmak' tabiri iki anlamda kullanılıyor. İlk anlamı 'Bir vaziyeti sabırsızlıkla, coşku ve merak içinde beklemek.' İkinci anlamı ise 'Bir işi kasvet ve eforluk sürükleyerek sona erdirmek, işi sona erdirinceye değin çok eforluk, kasvet sürüklemek.'

Fas'ta hakikatleşen bir doğum ise bu tabiri hakikat anlamıyla yaşama geçirdi. Malili bir kadın bütünü bütününe 9 bebek dünyaya getirdi.

Mali Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Mali yurttaşı Halime Sisi'nin, sezaryen usulüyle Kazablanka'da bir sağlık kuruluşunda doğum yaptığı belirtildi.

Anne ve 9 çocuğun sağlık gidişatlarının iyi olduğu kaydolundu. Bebeklerden beşinin kız, dördünün erkek olduğu açıklandı.

25 yaşındaki Halime Sisi'nin Mali'nin başşehri Bamako'da yapılan muayenelerde 7 bebek taşıdığının tespit edildiği, bunun üzerine sağlık vaziyetinin takibi için 30 Mart'ta Fas'a sevk edildiği kaydolundu.Dünya bu olayı konuşuyor: Malili kadın 9 bebek doğurduKadının doğum giderlerinin Mali'nin geçici hükümeti tarafından karşılandığı ifade edildi.

Halime Sisi 20 Mart'ta Fas'taki muayenehaneye yatırıldığı ve takip altında bulunduğu, bebeklerin ise dün asıllaştırılan sezaryen operasyonuyla dünyaya geldiği açıklandı.

Çoğul hamilelikler hem gebelik sürecinde hem de doğum esnasında tehlikeli kabul ediliyor ve tıbbi açıdan takip gerektiren olaylar olarak kabul ediliyor.