Dünya bu olayı konuşuyor: Ürdün'de darbe girişimi

Dünya bu olayı konuşuyor: Ürdün'de darbe girişimi

Ürdün'de dün filmleri aratmayacak hadiseler yaşandı. Darbe teşebbüsünün ardından daha önceki Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ve birliktesiki üst seviye adlar nezaretine alındı. Daha Önceki Veliaht…

Ürdün'de filmleri aratmayacak bir taht tartışması yaşandı. Aralarında daha önceki Veliaht Prens, daha önceki bakan ve Krallık ailesi abonelerinin de olduğu çok rakamda adın karıştığı darbe teşebbüsü bastırıldı.

Darbe teşebbüsünün ardından daha önceki Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin ve birliktesiki üst seviye 20 şahsın "ülkenin kararına tehdit olduğu bahanesiyle" nezaretine alındı.

BBC'YE VİDEO İLETİ GÖNDERDİ

Bu vakadan kısa bir vakit sonra Kral Abdullah'ın üvey kardeşi olan Prens Hamza bin Hüseyin, avukatı aracılığıyla İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye bir video ileti eriştirdi.

YÖNETİMİ YOLSUZLUKLA SUÇLADI

Mevzubahisi video iletisinde ülke idaresini yolsuzluk, eksiklik ve tacizle yargılayan Hamza bin Hüseyin hakkındaki iddiaları yalanladı.

KRALIN EN GÜVENDİĞİ AD DE DAYANAK VERDİ

Ülkede nezaretine alınan üst seviye adlar arasında Daha Önceki Maliye Bakanı Bassem Awadallah ve Krallık Ailesi azası Şerif Hasan bin Zayd’ın da yer alıyor.

Kralın en güvendiği danışmanlarından olan Awadallah, Ürdün’şöhret ekonomik reformlarının reelleşmesinde de tesirli bir ad olarak ifade edilirken, reform sürecinde hükümetin baskısıyla karşılaştı.

VELİAHT PRESLİĞİ KAPTIRMIŞTI

Prens Hamza bin Hüseyin, 1999-2004 senelerinde Veliaht Prenslik yapmış ancak daha sonra bu makama, Kral 2. Abdullah'ın büyük oğlu El-Hüseyin bin Abdullah geçmişti.

Amerika Birleşik Devletleri VE ARAP DÜNYASINDAN DAYANAK

Ürdün'deki büyümeleri yakından izlediğini belirten Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, "Kral Abdullah Amerika Birleşik Devletlerinin kilit bir ortağıdır ve bütün dayanağımıza sahiptir." açıklamasında bulundu.

Amerika Birleşik Devletlerinin ardından Irak, Kuveyt, Bahreyn, Filistin, Mısır, Lübnan, İslam İşbirliği Teşkilatı İİT ve Körfez İşbirliği Konseyi KİK, ülke güvenliği ve kararının korunması için alınan tüm kararlarda Ürdün'ü desteklediğini açıkladı.