Dünya devinin skandalı gündeme oturdu! Tartışma büyüyor... Türkiye'de kullanılıyor mu?

Dünya devinin skandalı gündeme oturdu! Tartışma büyüyor... Türkiye'de kullanılıyor mu?

Amerika Birleşik Devletleri’li ilaç üreticisi Johnson & Johnson’ın bebek pudrasında kansere yol açan asbest maddesi kullanması bir hayli ülkede gündeme geldi. Doç. Dr. Kutlubay, "2010 senesinde…

Amerika Birleşik Devletleri’deki bebek pudrası münazaralarına değinen İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sağlık Kurumu Başhekimi ve Ten ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay, "Bundan üç sene evvel yapılan bir çalışmada Türkiye’de bulunan bebek pudraları araştırılmış. Analiz neticeyi 4 pudrada asbest maddesi tespit edilmiş. Ardından bakanlık zorunlu tertip etmeyi yaptı ve pudraların içinde bulunan asbest maddesi çıkarıldı" diye konuştu. Kutlubay, "Asbest maddesi bedene yerleştiği zaman özellikle solunma ile beraber akciğer kanseri, akciğer çeperi kanseri, akciğer çeperinde iltihaplanma, kalınlaşma ve sönmüş akciğer gibi vaziyetlere neden oluyor" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’li ilaç üreticisi Johnson & Johnson’ın bebek pudrasında kansere yol açan asbest maddesi kullanmasından dolayı aldığı 2,1 milyar dolarlık ceza, temyiz duruşması tarafından onaylandı. İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sağlık Kurumu Başhekimi ve Ten ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Abonesi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay, asbest maddesinin hasarlarını anlattı. Kutlubay, "Tespit edilen asbest maddesi tabiatta bulunan lifli bir mineral. Asbest maddesi çok dayanıklı bir madde olduğu için izolasyon, ısıtma, inşaat, gemi, uçak ya da araba imalinde sıkça kullanılıyor. Asbest maddesi bir de kozmetik ve pudraların içerisinde de yanlışlıkla da olsa bulunabiliyor. Klasik koşullarda kozmetik ve pudraların içerisinde talk denilen bir madde bulunur. Talk maddesi de tabiatta bulunan hasarsız bir maddedir. Ancak talk maddesinin içine karışan asbest maddesinin arınılması gerekir" dedi.

"ASBEST MADDESİNİN KULLANIMI NETLİKLE HASARLIDIR"

Doç. Dr. Kutlubay, "Asbest maddesi bedene yerleştiğini zaman özellikle solunma ile beraber akciğer kanseri, akciğer çeperi kanseri, akciğer çeperinde iltihaplanma, kalınlaşma ve sönmüş akciğer gibi vaziyetleri ortaya çıkarıyor. Asbest maddesi hatta bazen tenden dahi geçebiliyor. Tenden geçtiği zaman bedende birtakım yaralar alana gelebiliyor. Bu sebeplerden dolayı asbest maddesinin kullanımı netlikle hasarlıdır. Bazı ülkelerde asbest maddesinin kullanımını yasakken, bazı ülkeler ise kullanılmaya devam ediyor" diye konuştu.

"GÜNLÜK OLARAK 10 BİN İLE 15 BİN ASBEST LİFİ SOLUYORUZ"

İçtiğimiz suda dahi asbest maddesinin olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Kutlubay, "Bir litre suda 200 bin asbest maddesi bulunuyor. Hatta bir insan günlük olarak 10 bin ile 15 bin asbest lifi soluyor. Bir insanın gün içinde soluduğu asbest lifleri klasik bir fizyolojik hudutta. Ancak siz yüksek oranda asbest maddesine maruz kalırsanız, birtakım sağlık problemleri yaşanabilir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE’DE ASBEST MADDESİNİN KULLANIMINI MENETTİ"

Doç. Dr. Kutlubay, "2010 senesinde Etraf ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye’de asbest maddesinin kullanımını menetti. Şu an hiçbir mahsulümüzde asbest maddesi yok. Bundan üç sene evvel yapılan bir çalışmada Türkiye’de bulunan bebek pudraları araştırılmış. Analiz neticeyi 4 pudrada asbest maddesi tespit edilmiş. Ardından bakanlık zorunlu tertip etmeyi yaptı ve pudraların içinde bulunan asbest maddesi çıkarıldı." diye konuştu. Doç. Dr. Kutlubay, "Asbest maddesinin hasarlarının ortaya çıkması için en az 15- 20 senelik bir zamanın geçmesi gerekiyor. Ve bu müddet içerisinde asbest maddesine süreli maruz kalmanız gerekiyor. Zira asbest maddesinin reel problemi havadan solunum yoluyla zarar vazgeçmesi. Burada reel misyon yetkili mercilere düşüyor" dedi.

 

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara