Dünya İsrail kökenli Pegasus'u konuşuyor! Casus yazılım Türkiye’ye de sızmış

Dünya İsrail kökenli Pegasus'u konuşuyor! Casus yazılım Türkiye’ye de sızmış

İsrailli teknoloji işletmeyi NSO Group’un geliştirdiği “Pegasus” isimli ajan yazılımının hükümetler tarafından aktivistler, gazeteciler, iş insanları ve politikacıları izlemek için kullanıldığı…

KAŞIKÇI CİNAYETİ ODAKTA

Amerikan Washington Post WP gazetesine göre Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz ve daha önceki eşi Hanan Elatr’ın yanı gizeme Türkiye’deki Kaşıkçı davasını yürüten daha önceki İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan’ın ismi de ajan yazılımla cep telefonlarına erişilenler listesinde. Ayrıca daha önceki AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili Yasin Aktay ile Türk Arap Medya Derneği Başkanı Turan Kışlakçı’nın da telefonlarının izlenmiş olabileceği kaydolundu. WP’ye göre Cengiz’in telefonuna Kaşıkçı cinayetinden dört gün sonra ulaşılmış. WP’ye konuşan Aktay, Kaşıkçı cinayetinden hemen sonra Türk istihbarat yetkililerinin kendisine telefonunun hacklendiğini söylediklerini aktardı.

50 BİNİ AŞKIN NUMARA

Araştırma Beynelmilel Bağışlama Teşkilatı AI ve “Forbidden Stories” ortaklığında Washington Post, Guardian ve Le Monde gazetelerinin de aralarında olduğu 16 medya kuruluşu tarafına reelleştirildi. Pegasus ile 50’den fazla ülkeden 50 binden fazla telefon numarası hedef alınmış. Ancak bunlardan ne kadarına zaferli bir biçimde ulaşıldığı bilinmez. Hedef alınan gazeteciler arasında CNN, The New York Times, Al Jazeera, Le Monde, Bloomberg gibi kuruluşlarda çalışan adlar da var.

EN AZ 10 HÜKÜMET

Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Hindistan, Kazakistan, Macaristan, Meksika, Ruanda ve Suudi Arabistan başta olmak üzere en az 10 hükümetin NSO Group’un alıcısı olduğu iddia edildi. NSO Group hakkındaki tüm yargılamaları yalanlayarak, “terörizm ve ciddi kabahatlerle gayret etmelerine takviyeci olmak için ülkelere ya da kolluk güçlerine teknoloji hizmeti verdiğini” ileri sürdü.

Dünya İsrail kökenli Pegasusu konuşuyor Casus yazılım Türkiye’ye de sızmış

Beynelmilel bir araştırma inisiyatifi, İsrailli NSO Group işletmesinin Pegasus isimli ajan yazılımının 50 binden fazla telefon numarasını hedef aldığı listeyi medyayla paylaştı. Listede Türkiye’den adlar da var. Özellikle Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti evveli ve sonrasında yakın etrafı hedef alınmış.

Pegasus aygıtlara nasıl erişiyor
Pegasus ajan yazılımının bir telefona sızabilmesi için kullanıcının virüslü bir iletişimi tıklamasına gerek yok. Ulaşılmak istenen telefonunun yakınında bulunan kablosuz bir müşteriden yararlanılıyor. iPhone modeli telefonlara ise iletileşme uygulaması iMessage’ın güvenlik sarihlerinden yararlanarak ajan yazılımı yüklenebiliyor. Ayrıca WhatsApp’ı arayarak da telefona ulaşabiliyor. Burada kullanıcının telefonu açıp açmamasının bir ehemmiyeti bulunmuyor. Pegasus, telefonun içindeki fotoğraf, video, kullanıcı parolası, e-posta gibi bilgilere ulaşabiliyor. Dahası, Pegasus yalnızca WhatsApp’a değil, Telegram ve Signal gibi parolalı iletileşme uygulamalarına da ulaşabiliyor.