Dünya nefesini tuttu Fed'i izliyor! Fed ne zaman faiz artırabilir?

Dünya nefesini tuttu Fed'i izliyor! Fed ne zaman faiz artırabilir?

Amerika Birleşik Devletleri kanadından gelen bilgiler ve Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları, piyasaların faiz artırım temennisinin giderekmesini öne sürüklerken; Tera Yatırım Başekonomisti Enver Erkan

Küresel piyasalar, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın Fed ne zaman faiz artırımı yapacağına kilitlenmiş vaziyette… Fed Başkanı Jerome Powell, aralık ayı buluşmasında varlık alımlarını eksiltme tapering süratini ikiye katlayarak 30 milyar dolara yükselttiği ve 2022 seneyi için 3 faiz çoğalışı öngördüklerini belirtmişti. Böylece, Fed’in bono alımları mart ayında sonlanacak olurken; Başkan Powell, faiz artırımlarının giderekmesi için ‘enfasyon’ ve ‘istihdam’ bilgilerinin takip edeceğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri tarafında gelen son bilgiler, istihdam piyasasında toparlanmaya ve enflasyonda yaşanan yükselişin hala evham verici seviyede olduğunu gösterirken; piyasalarda Fed’in faiz artırımını öne sürükleyebileceği temennisi oluştu. Piyasalar, daha evvel Fed'den ilk faiz artırımını mayıs ayında beklerken; özellikle enflasyonun 39 senenin doruğundaki seyrini gözetmesi balansları değiştirdi; başka bir deyişle Fed’in enflasyondaki yükselişin önüne geçebilmek için, faiz artırımına beklenenden evvel başlayarak, daha sıkı bir para siyasetine geçebileceği öngörülüyor. Halihazırda ekonomistlerin temennisi, Fed’in mart ayında faiz artırımlarına başlayabileceği, 3 beklenen faiz artırımlarını 4’e çıkarabileceği ve 2022’de yapılması beklenen toplamda yüzde 0,75 faiz artırım oranını yükseltebileceği istikametinde değişmiş görünüyor.

Dünya nefesini tuttu Fedi izliyor Fed ne zaman faiz artırabilir

‘BİLANÇO KÜÇÜLTME’ İLETİYİ KRİTİK

Fed Başkanı Powell, geçtiğimiz günlerde Senato Bankacılık Komisyonu’de yaptığı konuşmada ‘faiz artırımı’ ve ‘bilanço küçültme’ ile alakalı piyasaların sürpriz sayabileceği açıklamalarda bulundu.

Powell, “Zaman içinde faiz oranlarını daha fazla yükseltmek zorunda kalırsak, yapacağız. Enflasyonu geri sürüklemek için taşıtlarımızı kullanacağız” biçiminde değerlendirirken; Fed’in bilançosunu küçültme tasarıları ile alakalı gelen suale, bu sene bunun başlamasına izin verileceğini duyurdu. Başkanın bu iletiyi, merkez bankasının faizleri yükseltmeye başlamasından kısa bir zaman sonra, bilanço küçültmeye başlamayı seçim edebileceği şeklini açıklandı. Fed’in 8,77 trilyon dolarlık bilançosu bulunuyor.

Gözden KaçmasınAltın fiyatlarında neler oluyor Fedin faiz artırma ihtimali fiyatlandı mıAltın maliyetlerinde neler oluyor? Fed'in faiz artırma olasılığı maliyetlendi mi?Haberi görüntüle

Fed’in bir sonraki buluşması 25-26 Ocak tarihinde yapılacak. Bu buluşmada Fed’in ve Başkan Powell’ın faiz artırımı, enflasyon ve bilanço küçültme ile alakalı iletileri öncelikli olarak takip edilecek.

Dünya nefesini tuttu Fedi izliyor Fed ne zaman faiz artırabilir

BİLANÇO MÜDAHALESİNİN MİKTARI EHEMMİYETLİ OLACAK
Enver Erkan – Tera Yatırım Başekonomisti

Dünya nefesini tuttu Fedi izliyor Fed ne zaman faiz artırabilir

Bir jenerasyonun azami enflasyonu elbette huzursuzluk verici, bu sebeple 16 Mart’taki Fed buluşmasında bir dizi faiz artırımı serisinin başlamasına müteveccih temenni, Fed fon vadeli operasyonları tarafında iyice ağırlıklandırılmış vaziyette. Enflasyonla gayret için işgücü piyasasını odağını, maliyetler önceliğine doğru kaydıran Fed, sıkılaşmanın ilk adımlaması olarak aralık ayında 120 milyar dolarlık bono programında aylık indirimi ikiye katlayarak 30 milyar dolara çıkarmıştı. Bu da alımların iki ay sonra sonlanması anlamına geliyor.

Gözden KaçmasınKripto paralarda neler oluyor İşte Dogecoini yükselten sebepKripto paralarda neler oluyor? İşte Dogecoin'i yükselten sebepHaberi görüntüle

TÜFE’nin görüntüsü Fed’in tasarılarını değiştirecek kriterde değil, bundan sonraki safhada para siyasetinde sıradanlaşmanın kademesinin nasıl ilerletileceğine bakmak gerekecek. Başka Bir Deyişle bilanço küçültmesi… 14-15 Aralık Federal Sarih Piyasa Komisyonu FOMC zabıtlarında da kuvvetlenen ekonomi ve yüksek enflasyonun faiz artırımlarının beklenenden daha erken ve süratli hakikatleşmesine neden olabileceği vurgusu ön tasarıya çıkmıştı. Ancak, Fed açısından işin maliyetlere dahil olmayan kısmı bilanço müdahalesi. Bunu ne sertlikte ve ne miktarda yapacak, hali hazırda muhakkak değil. Fed abonelerinin çoğunluğu ise, enflasyonun bozucu tesirlerinden sakınılması gerektiğini düşünüyor.

4 FAİZ ARTIRIMI BEKLİYORUZ
Serkan Gönençler – Gedik Yatırım Başekonomisti

Dünya nefesini tuttu Fedi izliyor Fed ne zaman faiz artırabilir

2022’de evrensel gelişmenin 2021’deki kadar olmasa da, tarihsel ortalamasının üzerinde hakikatleşmesini, küresel tedarik zincirlerindeki aksaklıkların bir zaman daha devam etse de senenin ikinci yarısından itibaren rahatlamasını ve küresel enflasyonun, talep arz balanssızlıklarının da eksilmesiyle, senenin ikinci yarısında düşüşe geçmesini bekliyoruz. Bu temennilerin artta da, Omicron veya eşi varyantlara rağmen, ekonomik etkinliği negatif etkileyecek miktarda kısıtlamaların gündeme gelmeyeceğini varsayıyoruz.

Gözden KaçmasınÖzel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldıÖzel sektörün yurt dışı kredi borcu azaldıHaberi görüntüle

Bu ılımlı temennilere rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’de enflasyonun uzun vadeli maksatların üzerinde kalmaya devam edebileceğini, buna bağlı olarak da Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın Fed piyasa temennilerinin üzerinde 4 kere faiz artırımına giderken, eşanlı olarak bilanço küçültme sürecini de başlatabileceğini düşünüyoruz. Bu vaziyet, özellikle de bilanço küçültme sürecine başlanılması küresel piyasalarda bir vakitliğine sert maliyetlemelere yol açsa da, Fed’in piyasalarla bağlantısını evvelki yıllarda olduğu gibi geçimli bir biçimde yürütmesi sayesinde, satışların uzun soluklu bir trende dönüşmeyeceğini öngörüyoruz.