Dünya Pegasus'u konuşuyor... Prenses Haya ve Latife'nin numaraları listede yer alıyor

Dünya Pegasus'u konuşuyor... Prenses Haya ve Latife'nin numaraları listede yer alıyor

İsrailli NSO firmayı tarafından geliştirilen ajan yazılım Pegasus ile hedef alınan adlar arasında iki Dubai prensesinin de olduğu bildiriliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri'nden Birleşik Arap Emirlikleri Dubai Dikteyi'nin kızı olan Latife'nin ülkeden kaçışı dünya kamuoyu tarafından takip edilmişti. Prenses Latife, Şubat ayında kaydolduğu bir videoda "rehin alındığını" ve hayatından evham ettiğini söylüyordu.

Onunla beraber, sızan telefon listesinde, Dubai Dikteyi'nin Londra'ya kaçan eşi Prenses Haya'nın da yer aldığı bildiriliyor. Bilgi sızması neticeyi elde edilen 50 bin telefonluk liste, Beynelmilel Bağışlama Teşkilatı ve 15'ten fazla basın kuruluşu tarafından araştırılıyor.

Bu 50 binden fazla bireyin, her birinin telefonuna yazılım yüklenip yüklenmediği öğrenilmiyor ama listede olmak bu bireyin mümkün hedef olduğunu gösteriyor. Birleşik Arap Emirlikleri de bu ajan yazılımı kullanan ülkeler arasında sayılıyordu.

: İlginize Sürükleyebilir Dördüncü dalga haykıra haykıra geliyor! Uzmanlardan flaş uyarılar...Rumlar birbirine düştü... Tarihi atağın ardından Hürriyet o semtte! "Bize sığınanlara 'konuta dön' diyemeyiz"

Beynelmilel Bağışlama Teşkilatı, iki prensesin telefonlarının listede bulunması ile alakalı iddiaya ait, yazılımın geliştiricisi NSO grubu hedef aldı ve "insan haklarını ihlal etmekle" yargıladı. Teşkilat, hakimiyetsiz vaziyetteki istihbarat sanayisinin için de tertip etme getirilmesi çağrısında bulundu.

NSO Group firmayı ise yanlış bir iş yapılmadığı açıklamasını yineliyor. Firma, yazılımın "terör ve öteki kabahatleri önlemek için" geliştirildiğini ve ancak insan haklarına hürmetli olan ülkelere satın alma hakkı tanındığı korunuldu.

İSRAİL HAREKETE GEÇTİ

BBC'ye konuşan bir İsrail hükümet yetkilisi, Pegasus yazılımının araştırılması için bir takım kuruduğunu söyledi.

Prenses Latife geçen sene Birleşik Arap Emirlikleri'nden kaçarak Umman üzerinden denize açılmış, bulunduğu tekne Hindistan yakınlarındayken silahlı şahısların baskınına uğramış ve Latife Dubai'ye geri götürülmüştü.

Dubai yetkilileri, Prenses Latife'nin kaçışının "makûsa kullanmaya sarih" olduğunu, Latife'nin "Dubai'de güvende" olduğunu açıklamışlardı.

Dubai Dikteyi Şeyh Muhammed bin Reşit El Maktum'un Dubai'den kaçan eşi Prenses Haya da İngiltere'de ikamet ediyor.

Prenses Haya'nın kaçırılarak Dubai'ye geri götürülmekten evham ettiği belirtiliyordu.