Dünya Sağlık Örgütü Gana'da Marburg salgını ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü Gana'da Marburg salgını ilan etti

Dünyanın en ölümcül virüslerinden biri olan Marburg virüsü bu ayın başlarında Afrika ülkesi Gana’da görülmüş, yaşamını kaybeden 2 hastadan alınan misaller test için laboratuvara gönderilmişti. Dünya

Temmuz ayının başında Gana’da iki şahsın yaşamını şiddetli ve ani büyüyen bir enfeksiyon sebebiyle kaybetmesinin ardından uslara Marburg virüsü gelmiş, yetkililer oldukça bulaşıcı ve ölümcül olan bu virüsle alakalı testlerin yapılması için hastalardan alınan misalleri laboratuvara göndermişti.

DSÖ, laboratuvarların bu ayın başlarında açıklanan iki olayda enfeksiyonları doğrulamasının ardından Gana'da Ebola eşi Marburg virüsü hastalığının ilk salgınını bülten etti.

Dünya Sağlık Örgütü Ganada Marburg salgını ilan ettiMarburg salgını hakimiyet altına alınamazsa çok ölümcül neticeler doğurabilir

VİRÜS EBOLA İLE AYNI AİLEDEN

Ebola ile aynı aileden gelen ve çok bulaşıcı bir hemorajik ateş olan hastalığın insanlara meyve yarasaları yoluyla dağıldığını ve enfekte bireylerin beden akışkanları ve yüzeyleriyle doğrudan temas yoluyla insanlar arasında bulaştığını söyledi.

Gana'nın güney Ashanti bölgesinden her ikisi de can veren ve akraba olmayan iki hastadan alınan numunelerin ön tahlili pozitif çıktı, ancak misaller bütün onay için Senegal Dakar'daki Pasteur Enstitüsüne iletildi.

DSÖ, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, BM sağlık ajansı laboratuvarının Gana'daki Noguchi Memorial Tıbbi Araştırma Enstitüsü'nün neticelerini doğruladığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü Ganada Marburg salgını ilan ettiVirüs insanlara meyve yarasaları tarafından taşınıyor ve sonrasında beden akışkanlarının temasıyla insanlar arasında dağılıyor

İKİ ŞAHIS YAŞAMINI KAYBETTİ

İlk olay 26 Haziran'da sağlık kurumuna kaldırılan ve 27 Haziran'da can veren 26 yaşında bir erkekti. İkinci olay ise 28 Haziran'da sağlık kurumuna giden ve aynı gün can veren 51 yaşındaki bir erkekti.

DSÖ Her iki erkeğin de aynı sağlık kurumunda rehabilitasyon gördüğünü açıkladı.

DSÖ Afrika Bölge Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, "Sağlık yetkilileri süratle cevap vererek muhtemel bir salgına hazırlıklı olmak için çalışmalara başladı. Bu iyi haber zira acil ve kararlı bir eylem olmadan Marburg basitçe hakimiyetten çıkabilir. DSÖ sahada sağlık yetkililerini destekliyor ve şimdi salgın bülten edildiğine göre, müdahale için daha fazla kaynak topluyoruz." açıklamasını yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü Ganada Marburg salgını ilan ettiDünya Sağlık Teşkilatı, Gana'da can veren 2 şahsın test neticeleri Marburg virüsü için pozitif gelince ülkede salgın bülten etti

90'DAN FAZLA TEMASLI ŞAHIS VAR

DSÖ, sağlık çalışanları ve topluluk azaları da dahil olmak üzere 90'dan fazla temaslının tanımlandığını ve izlendiğini söyledi.

Marburg potansiyel olarak çok hasarlı ve ölümcül bir virüs. Geçmiş salgınlardaki olay vefat oranları %24 ile %88 arasında değişti.

Bu salgın, DSÖ'ye göre, Gine'nin ağustos ayında tespit edilen tek bir hadiseyi doğrulamasından sonra, hastalığın Batı Afrika'da sadece ikinci defa tespit edildiğini gösteriyor.

Gine'deki salgın beş haftadan fazla bir müddet sonra bülten edilmişti.

Dünya Sağlık Teşkilatı evvelki Marburg salgınlarının ve fertsel olayların Angola, Kongo, Kenya, Güney Afrika ve Uganda'da ortaya çıktığını söyledi.